Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

5 hours ago, fuse.buca said:

 

Kao sto rekoh nista nisam uradio. Probao preko dock-a da li radi i radi. I onda me je kopkalo, otvorio laptop i vidim sve je ok. I dok je tako otvoren bio ukljucim ga i ubacim kabl i ono pocne da svetli, radi. Zatvorim laptop i to je to. Inace nasao sam jedan srafcic koji je visak, ko zna gde je bio...

opusteno, ja sam samo pomenuo svoje iskustvo!!

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@fuse.buca da je u pitanju Dell Inspiron, sad bih te isprepadao da se hitno vratiš unutra i nađeš gde fali šfar, da se ne raspadne laptop :D Ali pošto je Latitude, modeli te generacije su lepo over-engineered da može da se drži lepo i sa nekoliko šrafova manje :D Samo vozi :D

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, millanče said:

@fuse.buca da je u pitanju Dell Inspiron, sad bih te isprepadao da se hitno vratiš unutra i nađeš gde fali šfar, da se ne raspadne laptop 😄 Ali pošto je Latitude, modeli te generacije su lepo over-engineered da može da se drži lepo i sa nekoliko šrafova manje 😄 Samo vozi 😄

ma to su bre ostavili oni unutra jedan šraf kao rezervni, da ako izgubi neki od ovih glavnih ima da zameni, sve je ok! 🙂

16 hours ago, G!!! said:

opusteno, ja sam samo pomenuo svoje iskustvo!!

ja sam imao neki kabl kojem nije pukla žabica ali se nešto "olabavila" i onda valjda od vibracija kompa malo po malo se izvlači kabl dok naravno ne izađe dovoljno da izgubi kontakt. ali opet ni ne ispadne skroz 🙂

moram reći da mi je trebalo neko vreme da provalim 🙂

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2023 at 4:31 PM, millanče said:

@fuse.buca da je u pitanju Dell Inspiron, sad bih te isprepadao da se hitno vratiš unutra i nađeš gde fali šfar, da se ne raspadne laptop 😄 Ali pošto je Latitude, modeli te generacije su lepo over-engineered da može da se drži lepo i sa nekoliko šrafova manje 😄 Samo vozi 😄

Mislim da je ovo stvarno visak, jos dok je bio sluzbeni laptop menjao sam mu bateriju i otuda...

Hvala svima sa savetima, pravi ste drugari! 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2022 at 3:44 PM, FATA said:

I moj komp sto ga je vudi slozio 2011 je terao dotu! Tipa AMD II 3.2ghz - 4GB - GTS450 1GB doduse na low ili medium-low tako da je mohr ili imao bas neki sirotinjski komp ili ovo sto laki kaze da mu se vesele devojke druze na kompu. 

Kad smo kod novog kompa, jel moze neka preporuka da osvezim pomenuti gore?

Treba mi nesto ultra tiho da kad otvorim jutub i gomilu stranica ne zarezi kao formula 1. Treba mi HDMI, USB-C i i da kad pustim film ne razliva sliku (desavalo mi se kao da je slika rubikova kocka gde je donja polovina ekrana uvek kasnila neki delic sekunde) 

 

Ugasio mi se komp 3x u 3 sata pa sam resio da skarabudzim nesto na brzinu samo da ga ne gledam vise!

30min sam razgledao ATOM pa sam uz vase predloge sklopio nesto ovako:

AMD Ryzen 5 4600G 6 cores 3.7GHz (4.2GHz) Box - 12380RSD
GigaByte B450M K - 7980RSD
2 x 8GB DDR4 Kingston PC3200 FURY Beast KF432C16BBK2/16 - 5700 RSD
LC Power LC6650 V2.3 80+Bronze, 650W - 7130 RSD
Antec P7 Silent - 7860 RSD Poy ODDBALL

Ukupno 41780 RSD ili 357€

E da i koji SSD da ubacim od nekih 240-500 koji nije smece koje prave poslednjih godina?

Da li mu fali nesto? Da li RUR odobrava ovu kupovinu ili se nesto ne uklapa sa necim i da li su u redu cene ili neko govno ne vredi ni ovih 50-70€ iili mozda ima za +-€ nesto bolje? 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Par pitanja dok jos nisu otvorili prodavnicu! 🙂

Pretpostavljam da nije lose ovo sranje sto sam sklopio cim nema zamerki, ali me zanima da li nekako mogu da ga ucinim tisim iz preventive? Sad sam merio ovaj komp sto imam i za stolom mi pokazuje 40db dok sa kreveta koji je 2m daje 30db, doduse sa otvorenim stranicama jos od 2011... Posle malo istrazivanja na guglu ispade da je 30-50 normalno sto moj komp cini jos i dobrim no da li je moguce spustiti buku na nivo koju prave laptopovi?

- Da li ova maticna podrzava m.2 i da li mi uopste treba m.2? 

- Kupih Kingston A400 za 1700 na ananasu za NG. Da li to smece vredi ista ili da ga grunem u laptop a ovde uzmem 970/KC3000?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

1. Ne treba ti, a i M.2 modeli se više greju

2. A400 bolje u laptop a u desktop neki kršten

3. Stranica treba da bude zatvorena, a pozadi da montiraš ventilator 12-icu da izvlači toplotu

4. Box CPU kuler jeste bučan, uzmi na primer LC Power LC-CC-95 ili LC-CC-120 (ja bih preporučio veći jer je tiši)

Link to comment
Share on other sites

Ima zamerki, al necu da ti ispadne sladoled iz korneta kad si srecan.

 

Svaka desktop ploca danas podrzava M.2 i treba ti M.2, ali obavezno da ima podrsku za NVMe (desi se na nekm plocama da podrzava samo SATA protokol u M.2 slotu, al to izumire). NMVe koristi PCIe protokol za komunikaciju, a SATA koristi... pa - SATA, badumtsss. PCIe, i da je samo Generacija 2 sa 2 staze (iliti x2), je brzi od SATA, a kako li x4 ili Gen3, Gen4,...

A400 je mator u smislu modela, ima naslednika. Entry-level SATA SSD.

870 Evo je isto SATA, KC3000 je high end NMVe SSD.

 

Lakse bi bilko da kazes koliko shushke imas

 

Link to comment
Share on other sites

Super je NVMe M.2 osim što još nisam video model koji se ne greje ludački (što je i logično zbog brzine na kojoj rade), a i SATA M.2 su problematični po tom pitanju.

Od samog protoka koji PCIe nudi je slaba vajda (jedino ako ne pretačeš neke gigabajte sa diska na disk na dnevnom nivou) ako model nema DDR keš, što je najbitnije ako mu je namena da bude sistemski disk. NVMe bez DDR keša (kao na jeftinijim modelima) je gora varijanta od SATA sa DDR kešom.

Link to comment
Share on other sites

Moje mišljenje je da NVMe M.2 za prosečnog korisnika, osim ako mu je bitan vizuelni utisak bez kablova, nema mnogo prednosti - ima ako se baviš recimo video montažom pa ti baš znače te brzine čitanja i upisivanja podataka, osim toga je vrlo teško naći primenu u realnom radu. 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, voodoo_ said:

1. Ne treba ti, a i M.2 modeli se više greju

2. A400 bolje u laptop a u desktop neki kršten

3. Stranica treba da bude zatvorena, a pozadi da montiraš ventilator 12-icu da izvlači toplotu

4. Box CPU kuler jeste bučan, uzmi na primer LC Power LC-CC-95 ili LC-CC-120 (ja bih preporučio veći jer je tiši)

Vazi SSD cu tako resiti. Sto se tice 3 i 4 jesu to 2 razlicita ventilatora? Tjs. montiram ih dodatno ili mogu pri kupovini da im napomenem pa da odmah instaliraju?

 

28 minutes ago, Praso said:

Ima zamerki, al necu da ti ispadne sladoled iz korneta kad si srecan.

 

Svaka desktop ploca danas podrzava M.2 i treba ti M.2, ali obavezno da ima podrsku za NVMe (desi se na nekm plocama da podrzava samo SATA protokol u M.2 slotu, al to izumire). NMVe koristi PCIe protokol za komunikaciju, a SATA koristi... pa - SATA, badumtsss. PCIe, i da je samo Generacija 2 sa 2 staze (iliti x2), je brzi od SATA, a kako li x4 ili Gen3, Gen4,...

A400 je mator u smislu modela, ima naslednika. Entry-level SATA SSD.

870 Evo je isto SATA, KC3000 je high end NMVe SSD.

 

Lakse bi bilko da kazes koliko shushke imas

 

Pa ajde pucaj! Suske nisu problem, ali ne lozim se na igre na visokim podesavanjima koje cede budzet. Ako bih igrao nesto kasnije, to bi bilo na nekim srednjim ili niskim podesavanjima, tipa RE ili SH i slicne. Dekstop trenutno koristim za pretrazivanje sa dosta otvorenih stranica u Edzu, FB komunikaciju, skype, telegram, jutub i filmove u 720 i 1080. Treba mi tiha masina sa pristupacnim budzetom koja ce raditi tecno i pod opterecenjem (tipa 20 stranica, fb, jutub, skype, telegram u isto vreme).

Sto se tice ploce ako danas vecina ima m.2 mesto kapiram da ne bi bio problem kasnije samo turim m.2 SSD ako tehonlogija uznapreduje ili mi bude potrebno?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FATA said:

Sto se tice 3 i 4 jesu to 2 razlicita ventilatora? Tjs. montiram ih dodatno ili mogu pri kupovini da im napomenem pa da odmah instaliraju? 

Jesu, 3 je npr ovo:

https://itsvet.com/hladnjak_deepcool_rf120r_rf120w-pdaa1-24.i?id=2537

Preporučio bih da ti sve oni sastave (ako kupuješ u nekoj krštenoj radnji), s tim što ipak proveri kad ti stigne da li su lepo okrenuli ventilator da duva napolje a ne unutra 😄

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Praso said:

Nmvz, samo ti slusaj Wudy koji zna najbolje

Pitah i tebe da mogu da razmotrim sve opcije! Vudy se ne oglasava u Lancetu tako da nije obavezno da se ispostuje!!!

15 minutes ago, voodoo_ said:

Jesu, 3 je npr ovo:

https://itsvet.com/hladnjak_deepcool_rf120r_rf120w-pdaa1-24.i?id=2537

Preporučio bih da ti sve oni sastave (ako kupuješ u nekoj krštenoj radnji), s tim što ipak proveri kad ti stigne da li su lepo okrenuli ventilator da duva napolje a ne unutra 😄

 

Kupio bih u Atomu. Tamo sam uzeo i komp koji si predlozio 2011 pa kontam da znaju sta rade cim ovaj radi i dan danas 🙂

Htedoh nesto da pitam u vezi napajanja. Da li je "LC Power LC6650 V2.3 80+Bronze, 650W - 7130 RSD" u redu? Neko mi je pomenuo da uzmem Gold kao bolje cuva komponente. Ili u tim nizim kategorijama nema puno veze?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, voodoo_ said:

Super je NVMe M.2 osim što još nisam video model koji se ne greje ludački (što je i logično zbog brzine na kojoj rade), a i SATA M.2 su problematični po tom pitanju.

Od samog protoka koji PCIe nudi je slaba vajda (jedino ako ne pretačeš neke gigabajte sa diska na disk na dnevnom nivou) ako model nema DDR keš, što je najbitnije ako mu je namena da bude sistemski disk. NVMe bez DDR keša (kao na jeftinijim modelima) je gora varijanta od SATA sa DDR kešom.

Ја сам на свој ставио пасивни кулер из тих разлога. Она словеначка фирма која прави и водене блокове и сл. Каже Хардверинфо да је значајно опала температура. А стварно је био врео, плус је у запећку нема протока ваздуха.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Imam averziju prema NVMe M.2 jer nam je u firmi već crklo nekoliko komada i to vrlo mučki (sistem ne može da se podigne jer se kontroler više uopšte ne vidi na magistrali), dok se sa SATA to nikad nije dešavalo (makar s ovim modelima koje smo kupovali, bar ti najavi preko Hard Disk Sentinela pa imaš vremena da iskopiraš). I da, svi su bili Kingstoni.

Drugo, SATA interfejs je široko rasprostranjen standard već 20 godina, izvadiš disk i utakneš ga gde god hoćeš, USB SATA fijoke su jeftine i svuda dostupne itd. A ako je potreban neki recovery ili kopiranje M.2, drži gaće da druga ploča ima dodatni M.2 port i da isti podržava i PCIe i SATA interfejs (evo prošle nedelje došao jedan sa nekom jeftinom M.2 fijokom, namenski kupljenom, pa se smorio kad smo mu rekli da je to samo M.2 SATA i da ne možemo da mu iskopiramo M.2 NVMe disk preko toga).

Ko hoće da se uzda u verovatnoću da će sve proći u najboljem redu i ne zanima ga kompatibilnost u slučaju problema, slobodno nek kupi, ali ja ne mogu bezrezervno da preporučim.

Link to comment
Share on other sites

SATA stagnira sa brzinom jace od 10 godina. Pravljena je za mehanicke diskove, koji interfejs i drze u zivotu, jer ne mozes onoliki HDD  da prikacis na M.2, a mehanicki diskovi su jos uvek dovoljno dobri za skladistenje. 2.5" SATA SSD su tu samo zbog kompatibilnosti unazad i za plici dzep. SATA (HDD ili SSD) ja najsporija komponenta danasnjih racunara. Sve drugo je otislo daleko napred u pogledu brzine.

NVMe i M.2 su prisutni vise od 10 godina i danas nema ploce koja nema M.2 slot. Dok je trend da se broj SATA portova smanjuje, tako broj M.2 slotova raste, pa je danas normalno da ploca ima do 4 SATA (moja prethodna konf je imala 8 SATA portova) i  1-3 M.2 slota, (ide i do 6 komada na skupim modelima). I po pravilu svi slotovi na izabranoj ploci podrzavaju NVMe.

Ako odmah ides sa racunicom da ce danas nesto da ti crkne - "Ne znam sta je dobro, ali znam sta je skupo".

Cuj, "greje se kao lud". Svaki chip se greje kada ga opteretis: CPU, GPU, RAM, pa i oni na SSDu. Kako ga napisa, ispade da su NVMe diskovi stalno u visokim temperaturama, umesto sto imaju krace periode vise temperature kada se intenzivno pise ili cita, a kad idle-uju, isti su kao procesor ili GPU.. Uostalom, nemali broj ploca (i budzetskih) sada dolazi sa svojim hladnjacima na M.2 slotovima. A nije ni smak sveta kupiti dodatni pasivac, ako bas postoji potreba.

Link to comment
Share on other sites

@Praso Nisi i dalje prodlozio konfu! Moraces da se aktiviras ako hoces da posaljes Vudija u penziju!

elem. dok cekam da mi Atom pogleda da li imaju komponente na stanju, pomenuo drugu da mi treba komp pa hoce da mi uvalja njegov a on da se osvezi...

I5 8600K
Vengance 4x8gb 3000mhzcl16
Asus prime z370P
Hladjenje H10i
Asus GTX 1060 6gb

Koliko para vredi ova konfa i da li vredi uzeti nju imajuci u vidu da je oko 3 godine stara?

Edited by FATA

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...