Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

11 hours ago, Dule_smor said:

pa zato imam vas ovde da me posavetujete....hvala svakako na lepim recima Reki, zapamticu ih kad budem pravio moj spisak!

Preti spiskom. Jedini spisak koji ima su majstori koji rade na crno. Slavi 25. maj.

Edited by Jose Jimenez
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dule_smor said:

ajde!? a to sto ljudsko oko i ne moze da vidi vise od 60 slika u sekundi, to nikom nista?

Dule, tacno je da je oko "tromo" culo. Za razliku od recimo sluha koje je daleko osetljivije. Medjutim, u ovom slucaju postoji razlika. Oko kao oko percipira fluidan pokret i sa 16 frejmova u sekundi ukoliko pokret nije brz, i zavisi od jasnoce svakog frejma (tj slike, 16fps je bila standardna brzina projekcije filma prvih decenija njegovog postojanja). Dugo vremena su se filmovi snimali na 35mm traci. Medjutim, reprodukcija brzih pokreta (i slike generalno) unutar video igara malo drugacije funkcionise. Kada pustis film na kompu on cita unapred i video kao fajl je vec vremenski i strukturalno jasno definisan (racunar ima pocetni parametar u odnosu na koji racuna sve ostalo), dok u video igrama renderovanje se vrsi trenutno u odnosu na tvoje odluke i tvoje trenutne pozicije. Sto vise frejmova hardver moze da reprodukuje tokom igranja to je fluentnost pokreta bolja i prirodnija. To nije jednostavan posao jer ne renderuje dvodimenzonalni prostor vec tri dimenzije sa sve svetlosnim efektima, sencenjima i cime sve ne. A ti se jos unutar tok prostora i kreces. Osim ako igrad HoMM3 🙂 CoD/MW pravi razliku ako igras na 60 i 75Hz. Cak i WoT mogu ti reci iako je gameplay "sporiji". To ti kazem iz iskustva jer imam oba monitora. Dodatnu razliku pravi i odziv - 1, 2, 5ms its.

  • Like +1 1

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Dule_smor said:

Znam, bila je ta diskusija ranije ovde koliko se secam, zakljucili smo da prakticno ipak pravi razliku iako je teoretski oko fizioloski ograniceno na 60Hz...gledacu svakako da monitor bude minimum 100Hz onda, hvala:)

daj kanterašima da igraju na 60Hz pa ćeš da vidiš dal' oko ne može da registruje :))

naravno, nevezano za to što im je kriv monitor kad izgube, i miš i lan i komp i svetlo i temperatura 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ukratko, motion blur je u pitanju.

Nadugo, kad gledaš "živu" sliku sa brzim pokretom, vidiš objekat u pokretu blurovan zbog igre svetla i senki (uzmi mrdaj prst pred sobom). Isto važi i za video sniman kamerom. Kad gledaš kompjutersku grafiku, gledaš 60 diskretnih, nezavisnih scena gde je svaka renderovana kao da je potpuno statična, i zbog nedostatka tih "pretapanja" mozak konta da nešto nije u redu.

Što je najgore, kad neko i ubaci motion blur u igre (recimo Crysis je imao fenomenalnu implementaciju, ne zbog ljubavi prema igračima nego da bi moglo da se igra u 20 frejmova na tada prosečnoj mašini), automatski kreće pičketanje "pro gejmera" kako im to smeta.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Razlika se prilicno primeti. 100hz bi mi bio neki minimum kod ekrana ako ces igrati fazon AAA igre. Generalno zavisi koje ces igrice igrati i kolko ces fpsa imati.

Uzeo sam skoro 5800x3d i 3070ti. G7 odyssey 240hz ekran je zaista prelepo iskustvo igranja, ali je daleko manja razlika 240hz i 144, u poredjenju sa razlikom izmedju 75hz i 144hz npr.

I see by your outfit, that you are a cowboy.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, hvala na savetima. Onda ce izbor pasti izmedju ova dva, u zavisnosti koji budem nasao na amazonu/mediamarktu, stalno im se menja stanje na lageru nesto. Btw, naginje ka Dellu, MSI nema rotirajuce postolje 😄

https://www.amazon.de/-/en/dp/B095C423Z4/?coliid=I3W07UYP8F5HX6&colid=2W9RI992U5DOL&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1

https://www.amazon.de/-/en/dp/B082MRRMRT/?coliid=IKUGAQR6IVI1B&colid=2W9RI992U5DOL&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa valjda ce moci da stane na sto to postolje jeboga bas...doduse sto mi je onaj sa onim podignutim, ne bas sirokim delom za monitor. 17cm je siroko, valjda postolje nije vise od 20.

edit, izguglah, 23 cm je duboko postolje...hmm, po 3 cm sa obe strane da strci...pa serem se u sto ko ga napravi bez makar 20cm sirine ovog izdignutog dela...nista, uzecu drzac za sto onda

  • Haha (+1) 2

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Dule_smor said:

Brate ne pisem doktorsku disertaciju na temu, dajte par preporuka pa da napustim saranu 😄

samo razmisli da li ti je mehanička ok u smislu zvuka tj. da li ti ne smeta zvuk. ako ne smeta, cepaj sa mehaničkom.

iskreno, meni nekad može malo da prismeta 🙂

Link to comment
Share on other sites

je l' fura neko DDR5 platformu i kakva je situacija generalno, je l' su stabilne ploce/RAM moduli/nema nekog random zabadanja, iskakanja grafickih drajvera ili tako nekih random decjih bolesti?

ne mogu da kazem da me nisu ishajpovali YT kanali da je vreme da se mozda pazari nesto novo jer hardverski skacem par generacija kroz vrijeme, iako kapiram da odusevljenje i skok u performansama verovatno nece biti slican onome kad sam prvi put butovao Windows sa SSDa. mnoge ove vece YT njuske savetuju da se malo priceka dok se ne srede cene maticnih ploca, a i AMD navodno spusta cene da bi dodatno pogurao svoju AM5 platformu (al' naravno da se sve to nece odnositi na nase trziste, pu), trenutno sam na i5 4460 / 5600 XT / 16GB HyperX DDR3 / 250GB SSD (SATA ofc) + 1TB HDD,  pa sam mislio da frknem neki 7600X / barem 0000MHz memorije (2x16) / 1/2TB M.2 SSD,, i da eventualno sacekam da vidim koju grafiku da nakacim docnije. ILI da odaberem jeftiniju opciju (po cenama sa KP je razlika ~170€), uzmem i5 13600k i proverenu DD4 plocu/memoriju, pa da za X godina uradim neki mali apgrejd s obzirom da ne menjam cesto kompove, a Intel se hvata i na DDR4 i na DDR5. naravno da bih voleo i da ubodem neki fin mid-range koji ce fino da vozi i nakon par godina, a ovo deluje kao i vise od toga. naginjem ka i5 jer gomila benchmarka pokazuje da je bolja kupovina.

sto vise istrazujem, sve vise sam zbunjen i u fazonu da ne cackam mecku i da mozda i nije vreme da trosim pare jer i ne igram bogzna kako zahtevne naslove, narocito sto me trenuta masina bas ispostovala maksimalno. mada, mozda je i vreme...

i posle Dule lud!

Edited by evgeniy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...