Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

18 hours ago, f4ts0 said:

Proslo je vreme veselog sklapanja kompova nesto mi deluje

Omatorilo se [:D]

Dule, situacija sa grafičkim karticama se po nekim predviđanjima verovatno neće popraviti ni dobar deo 2022. godine a ne verujem da će Intel nešto specijalno uspeti da uradi da se nadaš u njega kao slamku spasa. Može se uzeti računar u gotovoj konfiguraciji, ovo što je Manson linkovao iz Aldija je bukvalno što bih rekao da ti više od toga ne treba, pogotovu ako ćeš da se igraš u 1080p rezoluciji, pa čak je ok i za 1440p za većinu stvari. Čak verovatno možeš i da ideš na i5/R5 procesor umesto i7, realno nećeš primetiti razliku, ovo ostalo je ok 16GB memorije, 1TB SSD, RTX 3060Ti. Eventualno bi za više para mogao da ideš na RTX 3070 gde bi onda budžet verovatno išao bliže 2k eur ali mislim da ti se to u ovom trenutku ne isplati, plus zavisno od rezolucije nećeš primetiti toliko razliku. Verovatno je mnogo isplativije sada uzeti 3060Ti i na njemu se igrati normalno a onda za 2-3 godine kada ona više ne bude toliko dobra i kada tržište grafičkih (nadajmo se) bude relativno ok lepo uzmeš nešto normalno za 400-500 eur koliko bi i trebalo da košta krštena grafička kartica umesto tri puta više sada. 

Meni je interesantno koliko su sada u kontekstu ludila od cena grafičkih postali gejming laptopovi realna opcija, tipa ovo https://www.saturn.de/de/product/_acer-nitro-5-an515-45-r8bm-mit-rgb-tastaturbeleuchtung-2713162.html je vrlo slično onom desktopu, ima čak i 3070 grafiku ali realno bih rekao da je to verovatno pre u rangu performansi desktop 3060 Ti (mada i dalje vrlo respketabilno), i dobiješ "portabl" mašinu sa sve monitorom za 200 eur više... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Taj Erazer deluje kao dobra ponuda (samo procesor je 350 evra, a grafička 600 evra i to u radnjama gde je dostupna samo fiktivno). S obzirom da je gastos iz zapadne Nemačke pun para, nema poente da štedi 50-100 evra na procesoru. Jedino ne piše koja je ploča, mada čim ima Wi-Fi, verovatno nije neki dreš.

Link to comment
Share on other sites

Kuj bre nema para, daj 5 karti iliti druze ja pisem sta ocu bole me kurac!

 

Laptop nije opcija, nemam nameru da igram na 16 inca monitoru, niti da kupujem monitor posebno i povezujem blabla

 

A sto se tice price sa upgrade za 2 god, nemam pojma, smara me sve to...ocu lepo da uzmem komp i 5+ god budem miran, znaci dajte za sve pare tipa i9 itd:D. Jedino stvarno mogu graficku da upgradujem kad se cene normalizuju, ostalo necu da se drkam sa procesorom, maticnom itd

 

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Dule_smor said:

A sto se tice price sa upgrade za 2 god, nemam pojma, smara me sve to...ocu lepo da uzmem komp i 5+ god budem miran, znaci dajte za sve pare tipa i9 itd:D. Jedino stvarno mogu graficku da upgradujem kad se cene normalizuju, ostalo necu da se drkam za procesorom, maticnom itd

Season 9 Lol GIF by The Office

brate dule ovo je jedna od onih fraza što ti govori neki dalji rod kad hoće svom klincu da kupi komp a zvao je tebe nakon što niste bili u kontaktu 10 godina jer je čuo da se ti baviš tim kompjuterima pa da te pita šta da kupi :))

 

Link to comment
Share on other sites

Da, znam, zato i napisah gore pisem sta ocu druze, bmk:D

Bez zezanja, proslu konfu mi je Vudu sklopio pre 7 god i osim dodatnog harda sto uzeh sve sto meni treba sljaka vrh i dan danas, kapiram da ce i D4 raditi kad izadje. Al em mi je u Srb taj komp, em dadoh sestri tako da mi treba opet tako nesto dugovecno :D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Dule_smor said:

Jedino stvarno mogu graficku da upgradujem kad se cene normalizuju, ostalo necu da se drkam sa procesorom, maticnom itd

Bukvalno sam ti to i napisao :) A ono, procesori više ne napreduju ni približno tako brzo kao ranije osim za neke specifične primene. Neki najnoviji R5/i5 danas će raditi sve igre nakon 5+ godina bez problema. Ono sad ti je Ryzen 3 procesor u rangu i7 6700K, a mislim da si ti onomad uzeo stariji neki i7 od toga [:D]

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Dule_smor said:

Pisem iz igraone, nisam video:D. E da kad vec pricamo, kakav monitor uzeti sad, neki standardni flat 27 incha ili ova zakrljivljena ultra-wide ludila od 32 inca...nekako mi to preveliko deluje, nho!

ma kakve zakrivljene monitore šta je sa tobom! 

dizvineš ne znam šta će ti veće od 27" - čak i to je neki maks sa neke normalne razdaljine na kojoj radiš, makar po mom shvatanju radnog prostora i monitora u njemu. side-monitor je isto ok opcija, koja je slična tom zakrivljenom od 32" ali nekako i dalje prihvatljiva.

Link to comment
Share on other sites

Pa i ja tako nesto mislim. Side monitor mi je super na poslu za sljaku, al mislim da mi za casual pikanje igara ne treba. A ovi zakrivljeni ultra wide su mi nekako presiroki i nerviraju me te milionske rezolucije:D Nista Vudu, ja cekam tvoj predlog od 2k, cisto da vidim sta moze da se uzme za te pare pa posle da odustanem 😄

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Dule_smor said:

Pa i ja tako nesto mislim. Side monitor mi je super na poslu za sljaku, al mislim da mi za casual pikanje igara ne treba. A ovi zakrivljeni ultra wide su mi nekako presiroki i nerviraju me te milionske rezolucije:D Nista Vudu, ja cekam tvoj predlog od 2k, cisto da vidim sta moze da se uzme za te pare pa posle da odustanem 😄

side monitor je jedna od onih stvari što si kao kul bez nje, ali jednom kad probaš na fazon si kako sam do sad radio bez dva monitora 🙂

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Johnn1e said:

Ja na poslu imam dva monitora i konstantno sve prebacujem na jedan i tabujem 🙃

pa ti si tek lud :))

30 minutes ago, Dule_smor said:

Ahaha...Laki ok za posao, al koji ce mi moj kod kuce dva monitora, da na jednom pikam Heroje, a na drugom SC? 😄

slažem se, kod kuće i ako ne provodiš previše vremena radeći na kompu kući, realno ti nije potreban ... svakako ti ne treba ni taj zakrivljeni (no homo) 32 inča (no homo 2) nego pomenuh kao alternativu kad već hoćeš veliki (no homo 3) - ali ako je to samo da odigraš igru neku onda svakako ne treba a ni taj od 32" da bi cepao heroje ili SC :))

  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Glede monitora moja logika je uvek veće je bolje :) s tim da to naravno traži i hardver za igranje koji to podržava u smislu da su veće rezolucije zahtevnije. Ja sam se sad navikao na 27" 1440p i to mi je nekako ok i za posao i za igranje, u smislu nije previše zahtevno. U perspektivi zbog posla gledam neki ultra-wide u sličnom formatu, dakle 3440x1440, ali mi je to malo zahtevnije za igre a sad mi se ne kupuje nova grafička. S druge strane ako je komp baš samo za igranje 1080p sa većom frekvencijom mi deluje kao sasvim razumno rešenje, 27" je opet dijagonala koji bih gledao. 4K mi deluje baš kao proseravanje, i za igre i za posao, osim za neke specifične stvari. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Zwerko said:

Glede monitora moja logika je uvek veće je bolje 🙂 s tim da to naravno traži i hardver za igranje koji to podržava u smislu da su veće rezolucije zahtevnije. Ja sam se sad navikao na 27" 1440p i to mi je nekako ok i za posao i za igranje, u smislu nije previše zahtevno. U perspektivi zbog posla gledam neki ultra-wide u sličnom formatu, dakle 3440x1440, ali mi je to malo zahtevnije za igre a sad mi se ne kupuje nova grafička. S druge strane ako je komp baš samo za igranje 1080p sa većom frekvencijom mi deluje kao sasvim razumno rešenje, 27" je opet dijagonala koji bih gledao. 4K mi deluje baš kao proseravanje, i za igre i za posao, osim za neke specifične stvari. 

rezolucija ok, ali prosto ja ne mogu da zamislim sebe da na 20-30cm od face imam ekran dijagonale 32" - moraću da uzmem neki ovaj LCD što bleji okolo pa da probam ... preveliko mi je i imam utisak da bih morao i glavu da pomeram da vidim krajeve ekrana a ne samo oči :)) možda se tripujem.

naravno rezolucija i jačina kompa za takve avanture ako hoćeš i da igraš igre je druga priča ofc.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dule_smor said:

Pa i ja tako nesto mislim. Side monitor mi je super na poslu za sljaku, al mislim da mi za casual pikanje igara ne treba. A ovi zakrivljeni ultra wide su mi nekako presiroki i nerviraju me te milionske rezolucije:D Nista Vudu, ja cekam tvoj predlog od 2k, cisto da vidim sta moze da se uzme za te pare pa posle da odustanem 😄

Evo ovaj npr:

https://www.mediamarkt.de/de/product/captiva-highend-gaming-i57-310-gaming-pc-mit-in-78342648.html

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

^ Odlicna ponuda s obzirom na stanje trzista grafickih kartica

Generalni bestbuy (po meni makar) trenutno mu dodje:
Cpu: Ryzen 7 3700/3700x, 3800/3800x, 5700/5700x ili 5800/5800x, 3xxx ima cenu od oko ~310e, dok 5xxx oko ~400e
Mobo: X570 chipset Asus ili štaznam gigabyte Aorus ~220e
RAM: 16gb CAS14-CAS16, 3400mhz+.... G.Skill Trident Neo Z primera radi, ~120e
SSD: koliko para toliko i muzike, m2.NVME za maksimalno izdrkavanje, košta puno po megabajtu sa brzinama 2 do 12 puta brzim od standardnog 500/500 read/write SATA SSD-a
Neki car sa reddita je napravio ceo spreadsheet svih mogucih ssdova na tržištu i ulazio baš u sitna crevca. U suštini pošto si u Švabiji i kapiram da ne igraš FPS gde bi m2 zapravo napravio neku mikroskopsku razliku probaj da potražiš Crucial MX500 od 2TB cene ~200e, taj baš ima odličan odnos cene i kvaliteta/kvantiteta.
SSD Spreadsheet link

I na kraju najgrdja stvar koja (u najboljem slučaju) košta koliko i sve ostalo zajedno..GPU
Ništa ispod 3060TI nije vredno para (od serije 30) i tu su cene oko 1k evra, sve zajedno ovo gore izadje na ~2k... što mu dodje gore nego konfiguracija koju je Vudu našao 🙂

Edited by Shale
  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, G!!! said:

27" u 1440p je odlican za igranje ako mene pitas, naravno ako ne igras na 20 cm kao neki, nego se zavalis na pola metra od njega i uzivas u 144hz gsync/freesync

ja furam ovaj svoj DELL 27" u 2k evo već X godina unazad i ne žalim se. Ne kažem da je najbolji na planeti ali veoma fina slika. 

Ne mogu doduše da se zavalim na pola metra od njega jer ne znam 'de bih onda' držao tastaturu i miša 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, voodoo_ said:

 

8 hours ago, Shale said:

^ Odlicna ponuda s obzirom na stanje trzista grafickih kartica

Generalni bestbuy (po meni makar) trenutno mu dodje:
Cpu: Ryzen 7 3700/3700x, 3800/3800x, 5700/5700x ili 5800/5800x, 3xxx ima cenu od oko ~310e, dok 5xxx oko ~400e
Mobo: X570 chipset Asus ili štaznam gigabyte Aorus ~220e
RAM: 16gb CAS14-CAS16, 3400mhz+.... G.Skill Trident Neo Z primera radi, ~120e
SSD: koliko para toliko i muzike, m2.NVME za maksimalno izdrkavanje, košta puno po megabajtu sa brzinama 2 do 12 puta brzim od standardnog 500/500 read/write SATA SSD-a
Neki car sa reddita je napravio ceo spreadsheet svih mogucih ssdova na tržištu i ulazio baš u sitna crevca. U suštini pošto si u Švabiji i kapiram da ne igraš FPS gde bi m2 zapravo napravio neku mikroskopsku razliku probaj da potražiš Crucial MX500 od 2TB cene ~200e, taj baš ima odličan odnos cene i kvaliteta/kvantiteta.
SSD Spreadsheet link

I na kraju najgrdja stvar koja (u najboljem slučaju) košta koliko i sve ostalo zajedno..GPU
Ništa ispod 3060TI nije vredno para (od serije 30) i tu su cene oko 1k evra, sve zajedno ovo gore izadje na ~2k... što mu dodje gore nego konfiguracija koju je Vudu našao 🙂

hvala drugari na savetima:*...jel na ove maticne moze da su budzi jaca graficka  i eventualno procesor ako bude trebalo? btw, svakako cu sacekati novembar/decembar i njihove popuste pa cu videti

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jača grafika može uvek. Procesor u praksi ne može jer će dok se ti odlučiš za upgrade promeniti 16 različitih socketa i chipsetova. Ali već ti rekoh - procesor u dogledno vreme (ako uzmeš i7 bukvalno 10 godina kako sada stoje stvari) nećeš imati potrebe da menjaš za igre. Ako odlučiš da postaneš YouTuber onda možda ;)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...