Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Meni za oba piše nema na stanju 🙂 U suštini se vraćam na početni problem - onaj koji ima. Po karakteristikama Acer deluje znatno bolje zbog procesora i ekrana, ovo što je Laki rekao, ako bi komponente bile iste ili slične verovatno bih pre išao na Lenovo s tim da kažu da se i Acer dosta popravio što se tiče tih jeftinih serija u poslednjih par godina. Pritom kad stavim na Gigatron sajtu trenutno najjeftiniji laptop je neki Acer, sličan ovome ali značajno slabijih performansi, 43.999 dinara. A na Winwinu ima neki Lenovo za 38.000 sa 64GB SSD-om, lol, valjda stane Windows 🙂 Suma summarum - onaj koji je u tom momentu raspoloživ je trenutno priča za tu klasu uređaja... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2021 at 9:44 AM, Dende said:

Kao neko ko godinama servisira i prodaje polovne laptope, a i nove naručujem i pratim kako služe za firmu, i učim na fejlovima, i kako već to ide, mogu da ti kažem da za 300-400 eura možeš samo da pojedeš što se ne jeda sa laptopom tim. 🙂 Ovih dana sam sumirao to u jedan možda potencijalno pristojan mim, u njemu je sve što bih ti rekao. 

 

doge2.thumb.jpg.be0479a7b05bcc4a090025fd3ee29570.jpg

  • Like +1 1

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Shale said:

"Oboriš mi sistem" ...dobro je što su neki izrazi izumrli

Živ je i zdrav izraz masovno i dalje, kao i zelotsko verovanje koje uz njega ide da i dalje rešava sve probleme sa računarom kao što je nekada rešavalo masu na pentiumtrojci :)

@Dende Taj ACER što si iskpao deluje pristojno, posebno zbog procesora, i sa 8GB ram lepo bi radio, ali opet procesor priča i drugu priču, u smislu da je taj laptop najverovatnije nešto što se od 2016. nije prodalo, pa je malo, ajde da kažemo, orange flag. Možda su refabrikovane-resertifikovane mašine, raspitaj se, ni to nužno ne mora biti loša stvar, ako je" prerada" bila stavljanje SSD-a i ram upgrade, recimo. To je mnogo bolji CPU od ovih novih Pentium i Celeron N procesora, njih ne uzimaj ni u ludilu. Nikakvo preturanje sistema ni ram/ssd upgrade ti neće rešiti bedu koju ćeš sebi nabiti kupovinom laptopa sa takvim procesorom 😞

Generalno, šta god da kupuješ, ništa bez 8GB RAM i ništa bez SSD. Boli me mozak kad vidim laptop sa 4GB RAM u 2021, pa još AMD grafika na 4GB ram :o 

EDIT za AMD mobile procesore - mnogo loša iskiustva sa starijim jeftinijim AMD APU serijama, E1800, A4, A6, sve je to malo nešto ok radi i samo jednog dana 2 taba - zauzeće CPU 90%, a YT 480p - 100%, i dođe ti da ga baciš. Mobilni Ryzen su odlični, ali to ti prelazi budžet. Ovaj AMD 3020e mi smrdi na one Celerone gore, samo 6W troši, bojim se da ne ispradne i on takvo đubre kao prethonici i novi Pentiumi i Celeroni. Testiraj ga kod nekog ko ga ima, ili u radnji izložen zamol ida probaš model koji ima taj cpu, drmi YT na 1080, ako secka - beži glavom bez obzira. Bolji brzi test ne mogu da zamislim :)

Edited by millanče
  • Upvote (+1) 1

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, millanče said:

Generalno, šta god da kupuješ, ništa bez 8GB RAM i ništa bez SSD. Boli me mozak kad vidim laptop sa 4GB RAM u 2021, pa još AMD grafika na 4GB ram 😮

 

ovo je stvarno iznenađenje - sad je i 8GB donja granica, 4GB kao bukvalno nešto od pre 10 godina.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

ovo je stvarno iznenađenje - sad je i 8GB donja granica, 4GB kao bukvalno nešto od pre 10 godina.

S tim što je gore dosta sad, jer su i OS, i browser, i office i grafička na laptopu pre 4-5 godina mnogo manje, možda 50-100% manje rama "jeli". 😄

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno svima na feedbacku! Ulozicu ipak koji evro vise da ima makar 8GB RAM i i3, kako je Laki predlozio.

On 1/28/2021 at 7:16 PM, millanče said:

Kao neko ko godinama servisira i prodaje polovne laptope, a i nove naručujem i pratim kako služe za firmu, i učim na fejlovima, i kako već to ide, mogu da ti kažem da za 300-400 eura možeš samo da pojedeš što se ne jeda sa laptopom tim. 🙂 Ovih dana sam sumirao to u jedan možda potencijalno pristojan mim, u njemu je sve što bih ti rekao. 

 

doge2.thumb.jpg.be0479a7b05bcc4a090025fd3ee29570.jpg

 

Nekako sam ziveo u uverenju da se za 300-400e moze uzeti laptop za MS Office paket, but alas. Ovde su cene straobalne, ja sam svoj Dell XPS15 uzeo letos za 2200e, a ovde je takav oko 450k dinara.

btw u najvecem nemackom retaileru elektronike: https://www.saturn.de/de/product/_peaq-classic-pnb-c150-i38512dt-2600224.html

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dende said:

Hvala puno svima na feedbacku! Ulozicu ipak koji evro vise da ima makar 8GB RAM i i3, kako je Laki predlozio.

Nekako sam ziveo u uverenju da se za 300-400e moze uzeti laptop za MS Office paket, but alas. Ovde su cene straobalne, ja sam svoj Dell XPS15 uzeo letos za 2200e, a ovde je takav oko 450k dinara.

btw u najvecem nemackom retaileru elektronike: https://www.saturn.de/de/product/_peaq-classic-pnb-c150-i38512dt-2600224.html

Pa ofias i samo ofis će gurati, ali web i Yt jače od 480p i više od 2 taba neće 🙂 Ja taj mim. to sa slike doživljavam 2 puta mesečno cirka. 

Da sumiram ukratko - ima nekih Acer Exensa sa Ryzen i 8GB bi se možda upakovalo u 50tak k, i MOŽDA je pristojno (nemam lično iskustvo).

Celeno N Pentium M ni štapom, onaj Athlon probaj negde testirati pre kupovine.

 

Ako imaš kontakte sa Nemačku, digni tamo neki Medion, Čiligrin ili Teru, verujem da se tamo u oko 300e se može tamo naći nešto takvo i3-Ryz3/8GB/SSD i to ti je bolje i kvalitetnije duplo od Acer Aspire, Lenovo 100 ideapada, Dell Inspirona, HP 15/250 itd. Jedina muka će biti bateriju naći ovde kad ustreba zamena. Verujem da je i taj što si linkovao deo te priče otprilike.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dende said:

Hvala puno svima na feedbacku! Ulozicu ipak koji evro vise da ima makar 8GB RAM i i3, kako je Laki predlozio.

 

Nekako sam ziveo u uverenju da se za 300-400e moze uzeti laptop za MS Office paket, but alas. Ovde su cene straobalne, ja sam svoj Dell XPS15 uzeo letos za 2200e, a ovde je takav oko 450k dinara.

btw u najvecem nemackom retaileru elektronike: https://www.saturn.de/de/product/_peaq-classic-pnb-c150-i38512dt-2600224.html

Ma kakvi, makar kod nas, 300-400e je baš patos za laptop, pitao je mislim i Pesma skoro za kevu ili devojku za laptop, isti budžet. Ispod 500-600e ne možeš naći ništa kršteno.

Evo čak i taj lap što sam ja kevi uzeo sad već pre 2 god u tom nekom 400e budžetu je za kantu već sad 😞

A ovo što se Saturna tiče je poznata stvar, drže oni (pod oni mislim na te retailere po nemačkoj i drugim zemljama) manje-više slične cene, sa ili bez carine kad računaš itd, ali zato imaju super akcije i popuste... dok je bilo aktivnijih putovanja, ako već ne idem u USA uvek čekam neki put po Evropi/Nemačkoj da pazarim šta od tehnike jer prosto uštede mogu biti solidne kad su akcije u pitanju.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Definitivno ako se uzima računar negde napolju su značajno bolje opcije nego ovde. Ovaj iz Saturna je bukvalno protitip šta bi bilo idealno za neku relativno manje zahtevnu primenu - Ryzen 3/i3 procesor, 8GB memorije, 512 SSD i IPS Full HD ekran. Više od toga ti skoro sigurno ne treba. Sad što se kvaliteta izrade tiče nikad se nisam susreo s ovom markom niti imam pojma o njoj, ali verovatno ne može biti mnogo gore od ovih što i Milanče pomenu a što su kod nas u toj budžet kategoriji. Ako imaš priliku da to uzmeš za 350 evra pri tom verovatno da imaš i neku garanciju (ako izuzmemo da bi se za ispunjavanje iste laptop morao šetati tamo-vamo) mislim da je to super varijanta. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Zwerko said:

Sad što se kvaliteta izrade tiče nikad se nisam susreo s ovom markom niti imam pojma o njoj, ali verovatno ne može biti mnogo gore od ovih što i Milanče pomenu a što su kod nas u toj budžet kategoriji. Ako imaš priliku da to uzmeš za 350 evra pri tom verovatno da imaš i neku garanciju (ako izuzmemo da bi se za ispunjavanje iste laptop morao šetati tamo-vamo) mislim da je to super varijanta

Za Medion mogu da potprišem da je mnogo kvalitenije izrade od budžetskih varijanti poznatijih brendova kod nas, bar bio tamo negde do mašina sa 5, 6. generacijom Intela, to je poslednje što mi prolazilo kroz ruke. Par Tera i Chilgirinova me je isto pozitivno iznenadilo. Ako se nisu iskvarili u poslednjih 3-4 godine jedino :) Očuvanog i lepog Mediona sam pakovao za krajnje kupce, a budžetske gore pomenute HP/Dell/Lenovo/Acer i SVE ASUSE 😄 99% samo u delove.

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, millanče said:

Za Medion mogu da potprišem da je mnogo kvalitenije izrade od budžetskih varijanti poznatijih brendova kod nas, bar bio tamo negde do mašina sa 5, 6. generacijom Intela, to je poslednje što mi prolazilo kroz ruke. Par Tera i Chilgirinova me je isto pozitivno iznenadilo. Ako se nisu iskvarili u poslednjih 3-4 godine jedino 🙂 Očuvanog i lepog Mediona sam pakovao za krajnje kupce, a budžetske gore pomenute HP/Dell/Lenovo/Acer i SVE ASUSE 😄 99% samo u delove.

i njih drži lenovo koliko vidim.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Lucky said:

i njih drži lenovo koliko vidim.

Bummer 😞 Ali ne mora obavezno da znači da će ih to pokvariti.

Znači ostaje nategnuti se za HP Probook (nema greške), možda Acer Extensu (ko će ga znati) ili HP neke novije 15 serije (Vudu rekao ovde da valja, ja za stare znam da su krš, pa sad...) , okušati sreću sa Nemačkim brendićima, ili se sigurno zakopati i plakati nad nečim što se kod nas novo nudi za 300-400 😄 

 

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Da se vratim malo unazad sa topikom i ono o broswerima i radu - dobio službenjak konačno, da  se i malo pohvalim - ThinkPad L14 sa i5 10. generacije, ali ne lezi vraže - neki prečudan "hang" neko čekanje sam uočio na toj mašinu u Chrome, najviše pri otvaranju KP i polovniautomobili, ali i generalno, učita se stranica, prestane da vrti, i još sekundu-dve sačekam da se pojavi sadržaj stranice. Moram ispitati još o čemu se radi, sugestije su dobrodošle, neki tragovi za sada su da na Brave Browseru na ThinkPadu nema tog čekanja, a na desktopu na kom ni Chrome ne hanguje AV je Avast, a na ThinkPadu je Avira. 

P S nabijem ih na 

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Samo da izvestim komunu da sam uzeo kevi ovaj na kraju:

https://gigatron.rs/laptop-racunari/lenovo-ideapad-3-15iil05-81we00swya-386146

Ima i3, 8gb RAM, 256gb SSD, samo je ekran TN panel, ali ajde. Za kevu fantazija. Do sada je imala neku Toshibu sa Windows XP, hvata me napad panike kad ga vidim. Podaci u njemu su riznica prakse vrhunskog advokata poslednjih 30 godina.

Na zalost, nisam mogao da se cimam da saljem iz DE, a i bolje da je ovde kupljen pa da se lakse reklamira ako do toga (ne daj Boze) dodje. Inace, sa Lenovom imam fina iskustva - imam poslovni X1 tablet (1x Intel Core i7-8650U Processor(Core i7-8650U), Memory 1x 16GB DDR4 2133, Graphics 1x Intel UHD 620, Monitor 13.0" QHD+IPS, Hard Drive 1x 256PCIeNVMeOPAL) i prezadovoljan sam kao poslovni korisnik.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, millanče said:

Da se vratim malo unazad sa topikom i ono o broswerima i radu - dobio službenjak konačno, da  se i malo pohvalim - ThinkPad L14 sa i5 10. generacije, ali ne lezi vraže - neki prečudan "hang" neko čekanje sam uočio na toj mašinu u Chrome, najviše pri otvaranju KP i polovniautomobili, ali i generalno, učita se stranica, prestane da vrti, i još sekundu-dve sačekam da se pojavi sadržaj stranice. Moram ispitati još o čemu se radi, sugestije su dobrodošle, neki tragovi za sada su da na Brave Browseru na ThinkPadu nema tog čekanja, a na desktopu na kom ni Chrome ne hanguje AV je Avast, a na ThinkPadu je Avira. 

P S nabijem ih na 

hm! dve opservacije:

1. sličan problem sam primetio na desktopu od pre recimo dve nedelje, isto taj neki zabag fazon, ne znam čime je uzorkovan ali možda nije do laptopa.

2. glede chroma - stigne mi juče info da je great suspender banovan jer sadrži malware 😞 i onda naravno čitam dalje, ništa od ovoga nisam znao - https://github.com/greatsuspender/thegreatsuspender/issues/1263 ali vrlo zanimljivo da samo proda ekstenziju nekome, ne zna se kome i ovaj ubaci šta god je hteo ...

25 minutes ago, Dende said:

Samo da izvestim komunu da sam uzeo kevi ovaj na kraju:

https://gigatron.rs/laptop-racunari/lenovo-ideapad-3-15iil05-81we00swya-386146

Ima i3, 8gb RAM, 256gb SSD, samo je ekran TN panel, ali ajde. Za kevu fantazija. Do sada je imala neku Toshibu sa Windows XP, hvata me napad panike kad ga vidim. Podaci u njemu su riznica prakse vrhunskog advokata poslednjih 30 godina.

Na zalost, nisam mogao da se cimam da saljem iz DE, a i bolje da je ovde kupljen pa da se lakse reklamira ako do toga (ne daj Boze) dodje. Inace, sa Lenovom imam fina iskustva - imam poslovni X1 tablet (1x Intel Core i7-8650U Processor(Core i7-8650U), Memory 1x 16GB DDR4 2133, Graphics 1x Intel UHD 620, Monitor 13.0" QHD+IPS, Hard Drive 1x 256PCIeNVMeOPAL) i prezadovoljan sam kao poslovni korisnik.

ode ti na 70k :))

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dende said:

Samo da izvestim komunu da sam uzeo kevi ovaj na kraju:

https://gigatron.rs/laptop-racunari/lenovo-ideapad-3-15iil05-81we00swya-386146

Ima i3, 8gb RAM, 256gb SSD, samo je ekran TN panel, ali ajde. Za kevu fantazija. Do sada je imala neku Toshibu sa Windows XP, hvata me napad panike kad ga vidim. Podaci u njemu su riznica prakse vrhunskog advokata poslednjih 30 godina.

Na zalost, nisam mogao da se cimam da saljem iz DE, a i bolje da je ovde kupljen pa da se lakse reklamira ako do toga (ne daj Boze) dodje. Inace, sa Lenovom imam fina iskustva - imam poslovni X1 tablet (1x Intel Core i7-8650U Processor(Core i7-8650U), Memory 1x 16GB DDR4 2133, Graphics 1x Intel UHD 620, Monitor 13.0" QHD+IPS, Hard Drive 1x 256PCIeNVMeOPAL) i prezadovoljan sam kao poslovni korisnik.

Pa to je malo duplo više od 300 😄 Za te pare, 70-75k je jesenas bilo 15inč probukova sa IPS... Pusta sećanja 😕 Nek je lepo služi 😄 Nebo i zemlja su ThinkPad i Ideapad, možeš ih posmatrati kao totalno nezavisne entitete slobodno.

@Lucku ode čovek, moglo bi se reći da nas je i over-poslušao 😄  Ispitaću još tokom vikenda što li chrome hanguje, sve je čisto i sveže instalirano i legalno, praktično nekorišćena mašina. Brave leti.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...