Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

10 godina ti je nerealan period za predviđanje kako će raditi neka grafička (ako uopšte izdrži sama kartica da radi toliko dugo). Tipa pre 10 godina je izašao tada najjači GeForce 9800GTX na kome danas ne možeš da igraš baš ništa :) S tim da je sada malo usporio taj razvoj pa će verovatno razlika u performansama biti manje dramatična. 

Moja logika je bila uvek da gledaš neku mid to high end karticu jer je tu najbolji odnos cene i performansi, ispod toga moraš vrlo uskoro da praviš kompromis, iznad plaćaš dodatno neproporcionalno performansama. Tipa sigurno će ti se više u pogledu performansi ako gledamo Full HD isplatiti da sada uzmeš GTX 1060 pa da za dve-tri godine zameniš za neki tada aktuelan model u tom rangu ~350 eur, nego da sada iskeširaš za GTX 1080Ti pa da ti on traje tipa naredne 4 godine bez problema. E sad u tom smislu razlika između npr 1060 i 1070ti je problematičnija da se kvantifikuje jer niko ne može precizno da predvidi kako će se kretati cene, može da se desi opet neka crypto ludnica, može da se desi nova generacija konzola koja napravi nešto revolucionarno... Uzmeš ono za šta ti je trenutno ok da se oprostiš od te količine para. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jasno mi je, s obzirom da se uvek razvija nesto novo i to se sve desava manje vise brzo, zato i napisah gore da je pitanje nezahvalno na neki nacin. Prva opcija je i bila GTX 1060 6GB, ali reko sta znam mozda bi 1070ti izvukla jos koju godinu preko, ali s obzirom da ne koristim 1440p vidim da mi ona onda ni ne znaci.

Edited by SHMEKER
Link to comment
Share on other sites

Kakvih crnih 10 godina druže, iskreno se nadam da ne troluješ.

Teško će i jedna high end grafika uopšte ostati ispravna 10 god, posebno ako se bude dosta igralo na njoj.

Svake 2-4 godine menjaš grafu, prema potrebama i situaciji, to je to.Najbolji odnos performanse / izgubljena vrednost.

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Da li ovde mogu da postavim pitanje vezano za kupovinu monitora? Hocu da kupim neki 144HZ monitor a imam G Force  graficku, pa da li mi je neophodan monitor sa G-Syncom i gde bi mogao da kjupim neki... do 300 Eura neki mi treba 24 incha + trenutno mi nude ova 2:
BENQ ZOWIE 24" XL2411P LED crni monitor 
ASUS 24" VG248QE LED 3D crni monitor 

Edited by pilgrim_3

Mita, Pilgrim, G klan, KGB klan

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, pilgrim_3 said:

Da li ovde mogu da postavim pitanje vezano za kupovinu monitora? Hocu da kupim neki 144HZ monitor a imam G Force  graficku, pa da li mi je neophodan monitor sa G-Syncom i gde bi mogao da kjupim neki... do 300 Eura neki mi treba 24 incha + trenutno mi nude ova 2:
BENQ ZOWIE 24" XL2411P LED crni monitor 
ASUS 24" VG248QE LED 3D crni monitor 

Ova dva koja si naveo jesu 144Hz ali nisu G-Sync, ako ti je neophodno i jedno i drugo onda moraš gledati skuplje modele. Na primer Asus PG248Q. Samo ostaje pitanje da li ti to treba. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Opet ja....

Dakle treba mi novi komp ( bez monitora) za rad (2d/3d projektovanje i modelovanje). Budzet mi je 900 - 1000 evra i imam samo jedan uslov - graficka ne sme da bude Ati jer se ipak primecuje razlika izmedju Ati-ja i Nvidije u nekim 3d aplikacijama (nije znacajna ali ipak ako vec nesto placas onda uzmi najbolje). Dakle sta preporucujete?

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Za te pare mozes da sklopis solidan igracki/opstenamenski racunar i to je to. Nema odstupanja od uobicajeno preporucenih konfiguracija u tom rangu.

Idi na Ryzen. PRO varijanta procesora bi bila bolji izbor, ali mislim da ih nema kod nas, a ni druga generacija jos ne postoji. Zato Ryzen 7 2700X, oko 300 evra.

RAM je skup i 32GB DDR4 kosta kao CPU + MB. Treba da uzmes 16 GB sada. Brzinu prilagodis maticnoj ploci ne treba bolje od 2666 MHz. 200 evra za 16 GB

Ploca B350, X370, ili X470 ako pretekne kesha, ali sumnjam. Na 3x0 treba da je uradjen update BIOSa za Ryzen 2 pre upotrebe. 120 evra

PSU Seasonic ili Silverstone od 500W, puna kapa. 80 evra.

HDD 1+ TB od 7200 RPM. 50 e  uvr'glave.

Za drzanje komponenata, imas ove jeftine People's Republic of Croatia MS industrial bukvalno za 20 evra. Storm ili Cyclops II, III. Ima i drugih, ali ne znam koliko se isplate.

 

Za grafiku ostaje 220-230 evra. Posto neces AMD, a ne znam kakve su cene Quadro grafika i sta tu valja, preostaje 1050ti 4GB. 128bit memorijska magistrala i osrednji broj CUDA jezgara. za 1060 6GB nemas budzet.

Edited by Carries
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2018 at 12:29 AM, primo said:

Koji fps mozes da izvuces u igrama koje igras?

Imam 1080 graficku i dobar procesor mogu bas dosta, ali ne kapiram taj G-SYNC ... da li je to neophodno ... jaoj sto ne volim kada se ne razumem ni malo u te stvari :) 
 

 

On 7/3/2018 at 9:50 AM, Zwerko said:

Ova dva koja si naveo jesu 144Hz ali nisu G-Sync, ako ti je neophodno i jedno i drugo onda moraš gledati skuplje modele. Na primer Asus PG248Q. Samo ostaje pitanje da li ti to treba. 

Pa za CS GO, PUBG, FORTNITE, QUAKE jeste najbitnije 144hz ... ali i dalje ne kapiram da li mi treba g-sync  :) ako treba onda moram da se strpim jos malo za to ....

Mita, Pilgrim, G klan, KGB klan

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 6:50 PM, iguana said:

Opet ja....

Dakle treba mi novi komp ( bez monitora) za rad (2d/3d projektovanje i modelovanje). Budzet mi je 900 - 1000 evra i imam samo jedan uslov - graficka ne sme da bude Ati jer se ipak primecuje razlika izmedju Ati-ja i Nvidije u nekim 3d aplikacijama (nije znacajna ali ipak ako vec nesto placas onda uzmi najbolje). Dakle sta preporucujete?


Neki intel i5 cpu (nova serija), 1050Ti grafika, ssd i ostalo sto ide uz to...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ajmo znalci savet kako pare da se potrose. 

Imam Ryzen 1200 (OC na 3.7ghz), Geil ddr4 8gb 2400mhz i Zotac 1050ti 4gb. Razmisljao sam da uzmem novi procesor (2600 ili 2600x) + 16gb rama na 3000mhz ako preostane kesa, jer mi deluje suludo da jurim neku graficku sa ovakvim cenama. Pitanje je sada, da li se isplati doplatiti dodatnih 50e za 2600x? Dok ova memorija deluje pristojno https://www.winwin.rs/racunari-i-komponente/racunarske-komponente/ram-memorije/memorija-dimm-ddr4-2x8gb-3000mhz-geil-evo-forza-cl16-gfr416gb3000c16adc-8628939.html

Komp se koristi za poneku igru (ceka se Cyberpunk) u 1080p i CAD/Revit .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Posto je sadasnja konfiguracija stara vec 6 godina, krenuo sam da trazim novu, koja treba da gura otprilike oko 5 god.

Prvi utisak je da su cene bas naduvane pogotovo za mid range komponente.

Bacio sam pogled na gotove konfiguracije i naletim na ovu

Koja je fora sa tim, da uzimam pojedinacno komponente cena bi bila skoro duplo veca...

Ako bi se i odlucio za ovu konfiguraciju da li se isplati doplata za novu RTX 2080, vidim da je mozda 50 evra skuplja od ove 1080ti ali da ima manje rama.

Isto da li se mozda vise isplati da se ubaci i5-8600k umesto Ryzena 2700x ?

Ako je neko imao iskustva sa ovim komponentama neka da savet.

 

 

ylE5Zte.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Grotar2 said:

Bacio sam pogled na gotove konfiguracije i naletim na ovu

Hoce da proguraju svoje racunare pa onda daju bolju cenu za celu masinu sto zapravo i nije tako lose. Verovatno dosta jeftinije mozes da prodjes kod madjara, ali s obzirom da pricas o odbijanju poreza kapiram da ti to nije opcija. I5 u toj varijanti je i dalje bolji u single-core performansama, sto je najcesce bitno u igrama, ali je znacajno losiji od 2700x u aplikacijama koje koriste multi-core, odnosno i kada imas mnogo aplikacija otvorenih istovremeno. Rekao bih da je AMD trenutno bolji izbor u tom cenovnom rangu, pogotovu sto cene Intel procesora nesto divljaju poslednjih mesec-dva valjda zbog nekih promena u proizvodnji, sta li. 

Nova generacija Nvidia kartica je svakako bolje ulaganje u buducnost, ali mislim da je realno da 1080ti u Full HD opusteno gura sve igre opusteno narednih 4-5 godina. E sad ako hoces vecu rezoluciju onda mora vise para :) Ali mislim da nema kartice za koju bi sada mogli da kazemo da ce 4-5 godina gurati 4K, cak je i 1440p rezolucija upitna u tom smislu. 8GB rama bi trebalo da bude sasvim dovoljno u toj doglednoj buducnosti tako da o tome ne bih brinuo. 

I da, ovde definitivno fali neki SSD, vidim da daju opciju kao doplatu, svakako 240GB ili vise.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Da se malo isprdim i ja. Meni je ta konfa krnjava. Nikad ne bih uzeo gotovu konfu. Rhino kuciste, ram ne znas koji je, napajanje je smesno za konfu od 1300 ili koliko vec e. Plus na to sve bi lego nvme m2 ssd koji nije jeftin. Komp sa hdd :D.

 

Ne znam za sta koristis komp, al pomoglo bi pri izboru... Pretpostavljam da se igras, al jel je 60/144/240 fps potrebno? koja rezolucija? Jel opanjis sve detalje u witcher 3 hairworks on ili je sve low u cs i bindujes kalas? Mislim da kontas gde to sve ide...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je nova ponuda

Moguce je zameniti do dve komponente

Matična ploča : Gigabyte AM4 X470 Aorus Ultra Gaming DDR4/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.1

Procesor : AMD AM4 Ryzen 7 2700X, 3.7GHz BOX

Ram memorija : DDR4 16GB 2400MHz GeIL D4 Pristine series CL17, GP416GB2400C17SC - da li se isplati da trazim zamenu za neku drugu memoriju cini mi se da je ova memorija medju najjeftinijim ?

Grafička karta : GeForce GTX 1080 Ti Gainward PHOENIX 11GB GDDR5, HDMI/DP/352bit/426018336-3941

HDD : HDD 3.5" SATA3 7200 2TB Toshiba DT01ACA200, 64MB

Napajanje : 700W Raidmax Cobra RX-700AC-B, 80PLUS Bronze - vidim da se ljudi zale masovno da je ovo napajanje krs, predlog za neko drugo da cena bude oko 13k - ?

Kućište : Kuciste Rhino RX458

Kada se odbiju porezi izasla bi oko 130k konfiguracija, da uzimam pojedinacno komponente cena sa znatno slabijim komponentama bi bila skoro ista ili mozda cak i veca, zato mi se i svidela ova konfiguracija.

Sto se tice rezolucije trenutno koristim 1080 monitor ali plan mi je da se uskoro prebacim na vecu rezoluciju.

Sto se detalja tice zeli da opalim uglavnom max npr. kao sto gore rece Witcher 3 sa hairworksom, posto sam u zadnje 4 god propustio vecinu dobrih naslova.

I naravno doplatio bi za ssd od 240gb (6,5k) ili 480 (13k) u zavisnosti koliko ove druge komponente povecaju cenu.

 

Edited by Grotar2

ylE5Zte.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...