Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

IMO, gledajuci nase cene H97 ploca nije isplativa. Za sto evra su cene iste kao za Z97. Istina je da non-K cpu ne moze da se klokuje, sto ne znaci da nikad neces da ga promenis. Z97 moze da koristi brzi RAM od 1600mhz. Vrlo verovatno nikad neces da promenis nijedno od ova dva, ali za samo nekoliko evra vise, lepo je imati otvorenu opciju.

Nije veliki izbor ATX. MSI PC Mate, nekoliko Gigabajtovih D3 modela i sve izgledaju isto na papiru. Uzmi koja ima najduzu garanciju. Gigabajt pravi revizije svojih proizvoda sto pise samo na kutiji, a na sajtu ostavi specifikacije prve iteracije. Uglavnom promene kvalitet koriscenih delova na dole.

Edited by Mawtchie
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino ako Asus ploče imaju na sebi DC/DC konvertor za RAM voltage pa prebacuju 1.35 na 1.5+ volti, inače Skylake memorijski kontroler eksplicitno traži DDR3L (1.35V). Moguće da je absolute maximum rating za Skylake mem. kontroler nešto preko 1.5V (pošto svaki čip ima malo lufta oko nominalnog napona, zavisno od tehnologije izrade) pa kao "radiće i ovako", al to skroz nije dobro za redovnu upotrebu.

Link to comment
Share on other sites

kao sto rekoh, za pocetak cu iskulirati SSD (ili HDD, a da kupim SSD) i graficku, ali sam ih svejedno stavio na spisak da vidim koliko bi me kostalo otprilike i da li se uklapaju sa ostalim stvarima =)

je l' CM G550M onda okej kao napajanje za onu konfiguraciju gore? 

i slobodno bacite neku preporuku za kuciste, nemojte se stideti! 

Ja bi uzeo SSD a kasnije dokupi HDD.

Prosirenje prostora za i igre/filmove itd  je lagan proces, migriranje OSa smara. 

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

Jedino ako Asus ploče imaju na sebi DC/DC konvertor za RAM voltage pa prebacuju 1.35 na 1.5+ volti, inače Skylake memorijski kontroler eksplicitno traži DDR3L (1.35V). Moguće da je absolute maximum rating za Skylake mem. kontroler nešto preko 1.5V (pošto svaki čip ima malo lufta oko nominalnog napona, zavisno od tehnologije izrade) pa kao "radiće i ovako", al to skroz nije dobro za redovnu upotrebu.

Imam u steku 2x4GB ddr3 koji su na 1.65v, koji ne mogu na moju trenutnu maticnu, a smekam i5-6600k da uzmem uz Asus z170-p d3 plocu :/

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

jebemliga, valjda zbog sentimentalne vrednosti harda. tu mi je Ubuntu instaliran bar 5 godina i nikada nisam imao problema sa njim. reki je dao dobar predlog - da pazarim neki SSD od 60gb (mada cu pre od 120), ali trenutno sam bez para, pa bih iskulirao tu avanturu jos neko vreme. 

Link to comment
Share on other sites

Treba mi pomoc!

Kupujem komp, budzet je od 30k do 35k. Nisam gejmer da mi treba neka bolesna masina, od igrica ponekad odigram dotu.

Ne mora da ima graficku jer imam vec jednu.

Jos jedna stvar, nije mi jasno zasto je toliko velika razlika u cenama u gigatronu i emmiu npr., bukvalno za svako parce hardvera po nekoliko hiljada dinara. Koja je vasa preporuka gde je najbolje da kupim? Da li da uzmem neku gotovu konfiguraciju ili da sastavljam PC?

 

Link to comment
Share on other sites

Treba mi pomoc!

Kupujem komp, budzet je od 30k do 35k. Nisam gejmer da mi treba neka bolesna masina, od igrica ponekad odigram dotu.

Ne mora da ima graficku jer imam vec jednu.

Jos jedna stvar, nije mi jasno zasto je toliko velika razlika u cenama u gigatronu i emmiu npr., bukvalno za svako parce hardvera po nekoliko hiljada dinara. Koja je vasa preporuka gde je najbolje da kupim? Da li da uzmem neku gotovu konfiguraciju ili da sastavljam PC?

 

Evo ti za nesto malo manje od 35k po cenama iz Emmija:

Intel® Core™ i3-4160    14190
MSI H81M-P33    4690
DDR3 4GB 1600MHz Patriot Signature     2600
Kuciste + napajanje    6000
1TB WD Blue WD10EZEX    6390

Kuciste i napajanje sam stavio onako pausalno, pogledaj sta ti se svidi od tih jeftinijih varijanti, kuciste je do 3k i neko recimo Raidmax ili LC Power napajanje je isto tu negde. Ako uzimas od "madjara" verovatno te sve ovo izadje maksimalno 30k dinara, ali moras da se raspitas, na jeftinije komponente nije toliko velika razlika. Razlike izmedju Emija i Gigatrona su zato sto je Gigatron veliki "retail" lanac po trznim centrima i ostalo pa malo vece marze imaju, kao recimo i Winwin koji je zapravo ista firma kao i Emmi, ali uglavnom skuplji. U sustini nema prevelike razlike na tako malom budzetu da li uzimas gotovu ili sam sastavljas, ali je uvek bolje sam sastaviti cisto ako hoces nesto sto tebi mozda malo vise odgovara u odnosu na ono sto je u ponudi, makar bilo i drugacije kuciste, ako se dobro secam u Emmiju nema razlike u ceni da li uzimas njihovu gotovu ili ti oni sklapaju od komponenti koje ti kazes (ili neka me neko ispravi ako gresim). Ovaj komp bi sam po sebi ok terao DOTU, ako stavis graficku jos bolje, s solidnom grafikom ce u buducnosti i neke jace igre moci da potera. Eventualno razmisliti o jos 4GB memorije u perspektivi, komotniji je rad a to sad nije skupo. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ortak ima budzet 500e za laptop, na njemu ce raditi u autocadu, mathlabu i mozda poneku ne preterano zahtevnu igru. ako moze preporuka :)

koliko mu je bitno da li ce uzeti i5 ili i7 recimo?

Edited by Vlada_

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

ortak ima budzet 500e za laptop, na njemu ce raditi u autocadu, mathlabu i mozda poneku ne preterano zahtevnu igru. ako moze preporuka :)

koliko mu je bitno da li ce uzeti i5 ili i7 recimo?

Mislim da u 500evra nikako ne mozes da uvuces model sa i7, ali svakako ne bi bilo na odmet. Pogledaj ovako nesto http://www.gigatronshop.com/laptop_racunari/lenovo_b5070__59436091-46077#specifikacija - integrisana je grafika, ali za manje zahtevne igre tipa DOTA i sl ce taj intel raditi skroz ok, doda se jos 4GB rama do 60k dinara i super. Imas i ovu opciju sa odvojenom grafikom, ali koliko sam gledao taj Radeon je po performansama maltene isti kao i Intel, jedino sto ima svoju odvojenu memoriju. Ako oces bas nesto bolje od grafike onda je ovo zaista super izbor, ali je malo preko budzeta (mislim ni ova grafika nije nesto sad da ocekujes da igras Witchera, ali je duplo bolja otprilike od Intela). Naravno treba pogledati u vise prodavnica i uporediti cene, ujuriti akciju i sl, ali koliko sam primetio nazalost su po pitanju laptopova te kategorije dosta slicni. I u svakom slucaju je preporuka da se doda jos 4GB memorije za navedene poslove. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...