Jump to content

Vesti iz sveta automobilizma


VELIKI KURAC

Recommended Posts

Iako se u načelu apsolutno slažem da hitna pomoć treba da ima prvenstvo svugde i da je krajnje glupo njima naplaćivati kaznu za prolazak kroz crveno, mislim da sam X puta do sada video da prosto bajko žuri kući na Zadrugu treba da počne pa daj malo pod rotacijom da prođe. Posebno su sumnjivi kad sam upale rotaciju ali ne i sirenu kao tek da ono ne skrenu baš pažnju svih ali ovi ispred što su da se ipak sklone 🙂 kažem, verovatno su izuzeci u odnosu na generalni broj zahteva koje hitna primi dnevno i mora da servisira, tako da ovo jeste realan problem sistema.

Quote

 

Изненадили су се ових дана возачи Хитне помоћи када су почеле да им стижу казне због проласка кроз црвено светло на семафору. Неписано је правило да би њима требало да буду отворени сви путеви, а и сви семафори без обзира на боју. Међутим, то не знају камере и софтвер, па осим што сада казне плаћају из свог џепа, возачи сакупљају и казнене поене и врло лако могу да остану и без дозволе и без посла.

Некад и секунде одлучују о животу пацијента. Дневно екипе Хитне помоћи имају четрдесетак хитних интервенција. На лицу места су за 5 до 7 минута.

Међутим, дешава се да возаче Хитне помоћи оптужују да пролазе кроз црвено и када нема потребе.

"Мени се десило да добијемо црвени позив, да неко лежи на улици са повредама, ми се сломимо да прођемо и дођемо, прођемо кроз црвена светла, а тамо нема никог, то сад треба да се оправда", каже Дарко Михајловић, координатор возача у Заводу за ургентну медицину.

Закон о безбедности саобраћаја је јасан. Пролазак возила Хитне помоћи на црвено светло под ротацијом је прекршај, кажу у МУП-у. То се до сада у пракси ретко кажњавало, кажу возачи. Ипак, због новог система праћења проласка на црвено, казне су почеле да се нижу.

"Ми све више имамо раскрсница са аутоматском детекцијом прекршаја, где се прекршаји документују и морају бити процесуирати. Постоје правни механизми када би возач могао да буде ослобођен прекршајне одговорности уколико се докаже да је прекршај учинио у крајњој нужди", каже пуковник полиције Владан Николић, помоћник начелника Управе саобраћајне полиције МУП-а.

 

Razumem i drugu stranu, čak i pod rotacijom ne može da proleti kroz crveno jer postoji dobra šansa da ovaj iz drugog smera ne može da vidi niti zna da je tu, tako da nije laka tema!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 5.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Meni samo nije jasno od kad je prolazak hitne pomoći kroz crveno svetlo sa uključenom rotacijom prekršaj? To je uvek ranije bilo normalno?

Mislim jasno je da ima situacija gde oni to zloupotrebljavaju ali bih rekao da su one dosta retke, plus to treba rešavati interno - dobije otkaz taj koji je uključio rotaciju da mu se ne ladi burek. Ovakvom postavkom se obesmisljava ideja hitne pomoći, pojma nemam kako i zašto su to ubacili u zakon.

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Zwerko said:

Meni samo nije jasno od kad je prolazak hitne pomoći kroz crveno svetlo sa uključenom rotacijom prekršaj? To je uvek ranije bilo normalno?

Mislim da si pomešao (kao i ja) one testove za polaganje kad vozilo pod rotacijom uvek ima pravo prvenstva prolaza u odnosu na sve druge, pa se to nekako povezalo sa generalnim pravom da prođu i kroz crveno.

Link to comment
Share on other sites

Vidiš, ja sam bio ubeđen da ima. Ali i ako nema po mom mišljenju bi moralo da ima, i oni i vatrogasci. Jer ovako ispadne da samo panduri mogu da prolaze kroz crveno zato što su oni ti koji ujedno i regulišu saobraćaj pa mogu da ga regulišu u tom trenutku, a hitna pomoć i vatrogasci su najmanje jednako bitni. Aj na stranu one scene u Nemačkoj kad se svi sklone u stranu autoputa da bi prošla hitna, ali sam recimo slično video i u ruralnoj Turskoj, svuda ta vozila imaju apsolutni prioritet, čak mislim da su prolazili i kroz crveno ali ne mogu sad da tvrdim sa sigurnošću pošto je davno bilo.  

Kažem, opet smo svi svesni da se to ponekad i zloupotrebljava ali bi to trebalo rešavati na drugi način. Šta uostalom reći za dravne funkcionere u tamnim limuzinama sa blinkerima? Nedavno kad sam išao nešto autoputem me obišlo jedno 2-3 te "ekipe", blinkeri su stalno uključeni. A za njih nisam baš siguran koliko je opravdano 😄 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Zwerko said:

Vidiš, ja sam bio ubeđen da ima. Ali i ako nema po mom mišljenju bi moralo da ima, i oni i vatrogasci. Jer ovako ispadne da samo panduri mogu da prolaze kroz crveno zato što su oni ti koji ujedno i regulišu saobraćaj pa mogu da ga regulišu u tom trenutku, a hitna pomoć i vatrogasci su najmanje jednako bitni. Aj na stranu one scene u Nemačkoj kad se svi sklone u stranu autoputa da bi prošla hitna, ali sam recimo slično video i u ruralnoj Turskoj, svuda ta vozila imaju apsolutni prioritet, čak mislim da su prolazili i kroz crveno ali ne mogu sad da tvrdim sa sigurnošću pošto je davno bilo.  

sklone se i kod nas ljudi kad ide hitna, ne mogu da kažem da nismo u tom smislu ok.

ali sa druge strane, imaš i one klipove po netu kad panduri pišu kazne vatrogascima jer se nisu ispravno parkirali.

ili kad ona druga pandurka naplaćuje kaznu trećem licu ali neće da se skloni da prođu vatrogasci 🙂

tako da očigledno panduri vole da imaju to svoje pravo i znaju da ga drugi nemaju 🙂

39 minutes ago, Zwerko said:

čak mislim da su prolazili i kroz crveno ali ne mogu sad da tvrdim sa sigurnošću pošto je davno bilo.  

mislim da je ovo jedno od onih pitanja koje je prećutno bilo mimo zakona da bi se ostavila opcija peglanja situacije ako nastane udes.

jer, ako se definiše da hitna pomoć sme da prođe kroz crveno, znači da u bilo kom slučaju saobraćajke sa drugim vozilom hitna ne bi bila kriva. a nisam siguran da se takva težina sme prebaciti na vozače upravo iz razloga nesvesnosti hitne pomoći. imaš svoje zeleno najnormalnije izlaziš npr uzbrdicom iz Višegradske na Kneza Miloša i zjuuu proleti hitna pomoć odnese te. Nema teorije da je vidiš da potencijalno ni čuješ. npr i onda si ti kriv jer hitna sme da prođe kroz crveno.

apsolutno isto se prenosi i na pandure, da se razumemo, s tim što oni kao imaju pravo, ali opet i tu me zanima kako to prolazi u praksi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lucky said:

apsolutno isto se prenosi i na pandure, da se razumemo, s tim što oni kao imaju pravo, ali opet i tu me zanima kako to prolazi u praksi.

Teorija i praksa nemaju veze jedna sa drugom. Primer: čovek pozvan pred sud zbog saobraćajnog prekršaja, gde vozač nije imao dokumenta, već je izdiktirao policajcu lične podatke. Na suđenju 4 od 5 pandura kažu da je on počinio prekršaj. Sudija ga osudi isključivo na osnovu svedočenja pandura. Osuđeni niti ima auto, niti ima vozačku, niti je bio u tom gradu.

https://n1info.rs/vesti/osudjen-da-je-vozio-kola-u-koja-nikad-nije-usao-u-gradu-u-kom-nikad-nije-bio/

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Jose Jimenez said:

Teorija i praksa nemaju veze jedna sa drugom. Primer: čovek pozvan pred sud zbog saobraćajnog prekršaja, gde vozač nije imao dokumenta, već je izdiktirao policajcu lične podatke. Na suđenju 4 od 5 pandura kažu da je on počinio prekršaj. Sudija ga osudi isključivo na osnovu svedočenja pandura. Osuđeni niti ima auto, niti ima vozačku, niti je bio u tom gradu.

https://n1info.rs/vesti/osudjen-da-je-vozio-kola-u-koja-nikad-nije-usao-u-gradu-u-kom-nikad-nije-bio/

uf nisam mogao da pročitam ovo do kraja ovaj vid "propovedanja" nisam očekivao :))

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dovlagsi said:

i saćemo imati situacije da hitna pomoć stane na svako crveno, a neko tamo umire. čuo sam da je orlovača kupila celo brdo sa druge strane ibarske... 

eh orlovača, ima i lešće a ima i ono tamo posle borče, ne bi me čudilo da je najveće.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

narednih nedelju dana ne idem nigde smartom :))

Quote

 

Podsećanja radi, J. M. je osumnjičena da je 12. marta autom marke „smart“ otišla na Kopaonik gde je od nepoznatih osoba navodno preuzela crnu torbu. 


 

ujedno čestitke J.M. što je vozila Smarta do Kopaonika 12. marta - 'em daleko, 'em sneg🙂

a i pored toga je iz kilijeve kategorije, čekamo slike!

Quote

J. M. je učenica srednje škole i povremeno daje časove tenisa, a živi sa vanbračnim partnerom koji je MMA trener.

 

mislim, ova slika se ne važi 🙂

image.png

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Praso said:

Laki, kad tresnes ove isecke iz vesti, bez reference, bez konteksta. "Osumnjicena da je vozila smart na Kopaonik i uzela crnu torbu". Dafaq je ovde inkriminisuce?

apsolutno si u pravu, evo i konteksta:

Quote

J. M. (19) iz Beograda uhapšena je zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga kada je policija u Kumodražu zaustavila automobil kojim je ona upravljala, a u kojem je pronađeno i zaplenjeno oko 8,5 kilograma marihuane.

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, dovlagsi said:

Screenshot_20230323_172746.thumb.jpg.809a691507929be7452aee9400c3eed5.jpg

ali u saradnji sa Mladenom Alvirovićem 🙂 nije sa SAT-om nego baš lično sa njim 🙂

To mora da je neka kontra što Kulundžić gura Porše ili šta beše, mada je i on sad deo SAT grupe 🙂

Inače mislim da je taj Porše valjda bio 500 evra termin ili tako nešto, pa samo mogu da zamislim koliko je ovo 🙂

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je ovo sa naplatom putarine sa Makedonijom i Albanijom krenulo da radi, pa eto malo uštede vremena kad se ide kolima do Grčke na onih 38 putarina u Makedoniji:

Quote

 

Он је додао да је веб платформа за електронску наплату направљена заједно са Северном Македонијом и Албанијом и да српски таг може да се користи у тим земљама и обрнуто.


 

 

Link to comment
Share on other sites

a ima i ovo:

Quote

"Влада је недавно донела одлуку о поскупљењу путарине за 14 одсто, али је зато за електронско плаћање повећана за 8 одсто и на тај начин први пут у историји имамо две цене јер желимо људе да стимулишемо", рекао је министар Весић.

nije neki popust ali ajde 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Zwerko said:

nisam ispratio to sa Poštom, da nisu slučajno smislili ipak državni sistem post paid elektronske putarine?

Ako sam ja dobro razumeo samo su potpisali ugovor sa postom da tu možeš da kupis i dopuniš tagove. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...