Jump to content

Vesti iz sveta automobilizma


VELIKI KURAC

Recommended Posts

  • Replies 5.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 8/3/2020 at 10:26 AM, Jose Jimenez said:

Uveliko špartaju po centru.

videh na kolima obaveštenje oko ove promene sa kaznama, fora je da ipak nemaš popust za slanje na kućnu adresu. Znači ide naplata parkinga, pa ako sam pogledaš na netu, vidiš da imaš kaznu, platiš itd, imaš popust, a ako prođe 8 dana tek onda šalju na kućnu adresu. I naravno tad nema popusta 🙂

On 8/4/2020 at 2:31 PM, fikser said:

Ukidaju se radna mesta kontrolora (i nije neka steta), a menjaju ih kola sa motorom sa unutrasnjim sagorevanjem, sve u cilju ekologije?

Jel ti kontrolori stvarno nastampaju toliko tih kazni, pardon, dnevnih karata?

mislim da si pomešao dve različite inicijative 🙂 "Oko Sokolovo" je snimanje bahatih vozača, žuta traka, stajanje na pešačkom i trotoaru itd i onda to šalju na kućnu adresu.

A ovo sa naplatom parkiranja u zonama što menjaju za online je odvojena stvar i ne ukidaju nikoga, kontrolori će i dalje da rade ručnu proveru plaćenog parkiranja. Samo neće štampati kazne i kačiti na šoferku.

Link to comment
Share on other sites

Jbga, kad citam citiranu vest, laki moze da se pogresno zakljuci.

Ako Oko sokolovo moze da snimi nepropisno parkirano vozilo i registraciju, moze i da proverava ko nije platio parking u zoni.

Plus je skoro bila vest da je Parking servis nesto napenio da ce da tuzi ne-znam-koga zato sto su napisali da je Komunalna milicija kupila polovne RR za to snimanje. Ne znam kojim povodom se tu javlja PS, kakve oni veze imaju kao privatna firma sa drzavnim oorganom Komunalnom milicijom i kako oni trose svoj budzet, ali eto, sve je uvezano.

Link to comment
Share on other sites

Parking servis nije privatna firma, oni su Javno Komunalno Preduzeće. Sad zašto su oni konkretno kupovali Range Rovere a ne sama Komunalna milicija stvarno nemam pojma, verovatno zato što imaju viška para kao i inače. 

Gledao sam inače SAT u nedelju kad su predstavljali Oko Sokolovo sa sve načelnikom Komunalne milicije, ono je piš živi. Dakle cela poenta zašto samo može Range Rover jeste jer u njega može da stane oprema - izbacili su zadnja sedišta, tu je neki rack sa serverom (onaj pola visine standardnog), iza njega je veliki Varta akumulator koji možeš da kupiš u bilo kojoj radnji sa auto delovima i u gepeku je neka velika kutija koja je zatvorena onim zlatnim katancem kao moja baba što je imala za podrum pre 50 godina. Pretpostavljam da su u toj kutiji još baterija. Ne znam kako da im kažem, ali za tako nešto uopšte nije bitan Range Rover, sigurno bi mnogo praktičniji bio onaj neki mini kombi tipa Dacia Dokker ili Fiat Doblo ili ta klasa koji koštaju cirka 10k evra manje, ali ajde 🙂 

I sad to Oko sokolovo je neverovatan proizvod domaće IT industrije, mi ćemo to da izvozimo ceo sistem i ne znam šta već, ali u svakom slučaju na ovu temu su spomenuli da oni planiraju da dalje razvijaju taj softver tako da u nekom momentu verovatno može da preuzme i naplatu zonskog parkiranja. Koliko sam ih shvatio sistem funkcioniše tako što bukvalno slika sve moguće tablice svih kola i beleži njihovu lokaciju, a onda to kasnije uparuje sa nekim geografskim informacionim sistemom gde po automatizmu zaključuje da li je automobil parkiran na regularnom parking mestu ili ne. Samim tim verovatno nije nikakav problem da ga modifikuje da ga uparuje sa zonom i proverava da li je neko platio ili ne, a pošto navodno sve radi u realnom vremenu to ne bi trebalo da bude problem. 

Moguće da je i ova promena da kaznu za parkiranje više ne kače na šoferku upravo uvod u to da izbace prašinare koji kontrolišu parking jer je glupo da se vozilo zaustavlja da bi zadenuo kaznu za šoferku. S tim da bi bilo logično da na neki način ipak obaveste ljude o kazni, vidim da su neki likovi napravili https://parkingkazna.com/ prijaviš se tamo mailom i oni ti pošalju info kad na sajtu grada objave da si dobio kaznu 😄 mada mi glupo da svi mogu da vide da li sam ja dobio kaznu, ima žena da me u top stavi...

  • Thanks (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2020 at 9:17 AM, fikser said:

Jbga, kad citam citiranu vest, laki moze da se pogresno zakljuci.

Ako Oko sokolovo moze da snimi nepropisno parkirano vozilo i registraciju, moze i da proverava ko nije platio parking u zoni.

Plus je skoro bila vest da je Parking servis nesto napenio da ce da tuzi ne-znam-koga zato sto su napisali da je Komunalna milicija kupila polovne RR za to snimanje. Ne znam kojim povodom se tu javlja PS, kakve oni veze imaju kao privatna firma sa drzavnim oorganom Komunalnom milicijom i kako oni trose svoj budzet, ali eto, sve je uvezano.

Skroz se slažem sa tobom, ali tom logikom na primer ovaj lik što proverava parking u zoni i naplaćuje kazne može i u "najgorem slučaju" da zove pauka kada šeta i vidi nekoga na pešačkom itd, ali "nemaju ingerencije" pa onda kad im neko zakuka da urade nešto jer se vozilo parkiralo na garažu oni kažu "a ne ja samo proveravam zonu" :))

Sa druge strane, mislim da i im logistički bilo kompleksnije da prolaze baš svakom ulicom i da čekiraju zone, bez obzira na celu suludu priču sa okom sokolovim, trebalo bi neko baš dobro da im napravi te rute da mogu sve da obuhvate.

On 8/12/2020 at 10:22 AM, Zwerko said:

I sad to Oko sokolovo je neverovatan proizvod domaće IT industrije, mi ćemo to da izvozimo ceo sistem i ne znam šta već, ali u svakom slučaju na ovu temu su spomenuli da oni planiraju da dalje razvijaju taj softver tako da u nekom momentu verovatno može da preuzme i naplatu zonskog parkiranja. Koliko sam ih shvatio sistem funkcioniše tako što bukvalno slika sve moguće tablice svih kola i beleži njihovu lokaciju, a onda to kasnije uparuje sa nekim geografskim informacionim sistemom gde po automatizmu zaključuje da li je automobil parkiran na regularnom parking mestu ili ne. Samim tim verovatno nije nikakav problem da ga modifikuje da ga uparuje sa zonom i proverava da li je neko platio ili ne, a pošto navodno sve radi u realnom vremenu to ne bi trebalo da bude problem. 

koja li je tolerancija za snimanje tog oka sokolovog po pitanju razmaka između vozila i ugla tablica? postoji realna šansa da prosto ne može da vidi tablice.

kad stoji neko u žutoj traci ili tako lako se snimi, ali na parkingu gde se kola praktično lepe jedna na druga uopšte ne znam pod kojim uglom kamera može da vidi tu tablicu.

Link to comment
Share on other sites

Aha, the plot tikenz!

Quote

“Parking servis” uveo novu aplikaciju za plaćanje

JKP "Parking servis" uveo je novu aplikaciju za plaćanje parkiranja u Beogradu i navođenje do najbližeg slobodnog parking mesta.

Aplikacija automatski locira u kojoj zoni se nalazi vozilo i korisniku omogućava da plati parkiranje slanjem SMS poruke, platnom karticom ili sredstvima koja je deponovao na samoj aplikaciji, navodi se u saopštenju “Parking servisa”.

Novina je da se parkiranje u garažama sada može platiti elektronski, bez odlaska na blagajnu i bez kontakta sa inkasantima – jednostavnim skeniranjem kartice, koju korisnici preuzimaju na ulasku u parkiralište i plaćanjem onlajn direktno iz aplikacije.

Osim toga, informaciju o izdatim elektronskim dnevnim kartama, osim na sajtu, korisnici će dobijati i putem nove aplikacije.

Potrebno je da se registruju, a “Parking servis” će im slati obaveštenje da li je za to vozilo izdata elektronska dnevna parking karta, kao i kada im ističe plaćeno vreme parkiranja.

Na aplikaciji postoji i mogućnost da korisnici uplate depozit od 200 do 2.000 dinara i tim sredstvima plaćaju sve usluge.

Aplikaciju “Parking servisa” za mobilne telefone korisnici mogu besplatno da preuzmu u “Google Play” i “App Store” prodavnicama, kao i skeniranjem QR koda na svim saobraćajnim znakovima u zonskom području parkiranja.

Korisnici mogu da koriste aplikaciju za više vozila unosom registarskih oznaka.

https://nova.rs/drustvo/parking-servis-uveo-novu-aplikaciju-za-placanje/

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mene kod tih dash kamera uvek nervira što moram da sprovodim neki kabl nekuda za napajanje, eventualno ako baš imaš da ti neko prespoji na instalaciju od auta. Ja sam pre oko 6 meseci probao nekog kineza DDPAI, mislim da je ovaj model šta znam, mislio sam da će slika biti bolja s obzirom na rezoluciju koja je kao 1600p. U suštini meni je poenta bila da vidim recimo tablice kolima koja su u blizini, tipa ako bi me neko isekao, napravio sranje ispred mene i slično. Danju je to relativno ok, noću praktično nemoguće, to me smorilo. Što se tiče detekcije udesa mislim da ti je to nepotrebno - sve imaju makar 32 ili više GB memorije što je uglavnom dovoljno za par dana snimanja i presnimava ponovo u krug. Ako se baš sudariš s nekim nećeš naredna 3 dana ići okolo i voziti da ti presnimi baš taj snimak. Dobra stvar je što većina snima samo kad si u pokretu ili kad se nešto kreće oko kola, tako da to značajno povećava vreme dok ne krene da ponovo presnimava sadržaj od ranije. 

  • Thanks (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
20 hours ago, fikser said:

Sta je ovo, smart sutnut u dupe?

ili presečen na pola uzdužno 🙂 ovo je neko kinesko elektro vozilo koje čak nije ni toliko jeftino kad pogledaš na šta liči spolja i iznutra. 

zapravo sam video pre dva dana i neku porodicu tipa keva ćale i malo dete koji se voze unutra svi veseli, deluje kao da im je bukvalno prva vožnja u svojoj novokupljenoj "limuzini".

Ja sam skroz za elektro vozila da se razumemo, ali mi ovo deluje kao da neće izdržati duže od šest meseci i unutra je kao najgora kina iz kineske radnje.

Link to comment
Share on other sites

model/marka? liči na zhidou koji imaju ovde za car sharing.. nov je valjda 12-16k, auto je dno dna u svakom aspektu, ali ima fazon 100+ km domet po gradu i košta kikiriki oko tekućih troškova.

highlight mi je da ima 3 dugmeta na sred table , napred, ler, rikverc .. ako hoćeš da prebacuješ moraš redom da ispritiskaš sva 3 😄

Link to comment
Share on other sites

To su ovi https://vozimnastruju.rs/ ne znam tačno koja je cena vidim da kad su krenuli prošle godine u ovo vreme je bila cena 19k eur. Mada je sad subvencija na električna vozila kod nas 5k eur, tako da šta znam, 14 možda i nije tako loše za električno vozilo, samo ga fakat nisam video unutra, video sam ga samo na ulici. Najbolje mi je što je vazdušni jastuk opciono [roflmao]

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Junkie said:

model/marka? liči na zhidou koji imaju ovde za car sharing.. nov je valjda 12-16k, auto je dno dna u svakom aspektu, ali ima fazon 100+ km domet po gradu i košta kikiriki oko tekućih troškova.

highlight mi je da ima 3 dugmeta na sred table , napred, ler, rikverc .. ako hoćeš da prebacuješ moraš redom da ispritiskaš sva 3 😄

ma jok, to je ovo, imaš i slike 🙂 krenulo i na kupujem prodajem - oko 6k košta

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/16858763/linzda-elcar

1 hour ago, Zwerko said:

To su ovi https://vozimnastruju.rs/ ne znam tačno koja je cena vidim da kad su krenuli prošle godine u ovo vreme je bila cena 19k eur. Mada je sad subvencija na električna vozila kod nas 5k eur, tako da šta znam, 14 možda i nije tako loše za električno vozilo, samo ga fakat nisam video unutra, video sam ga samo na ulici. Najbolje mi je što je vazdušni jastuk opciono [roflmao]

 

ovi tvoji sa linka su svemirski brod u odnosu na ovaj zhidou. ali isto tako ovaj košta 6k evra a ovi "tvoji" - 16-17k.

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2020 at 1:10 PM, Lucky said:

ovi tvoji sa linka su svemirski brod u odnosu na ovaj zhidou. ali isto tako ovaj košta 6k evra a ovi "tvoji" - 16-17k.

Pa valjda je ovo moje na linku Zhidou? 😄 Ali vidiš sad nađoh i ovaj tvoj, mislim fakat nije skup https://www.elektricni-automobili.rs/ ali čoveče ima 27KS, pa šta je tu maksimalna brzina 30 km/h kad sednemo nas dvojica, ko Spaček nekada... Ali da, to su ti, ima čak i da je Pošta kupila 5 komada https://www.danas.rs/drustvo/posta-srbije-dobija-pet-dostavnih-vozila-na-elektricni-pogon/

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Zwerko said:

Pa valjda je ovo moje na linku Zhidou? 😄 Ali vidiš sad nađoh i ovaj tvoj, mislim fakat nije skup https://www.elektricni-automobili.rs/ ali čoveče ima 27KS, pa šta je tu maksimalna brzina 30 km/h kad sednemo nas dvojica, ko Spaček nekada... Ali da, to su ti, ima čak i da je Pošta kupila 5 komada https://www.danas.rs/drustvo/posta-srbije-dobija-pet-dostavnih-vozila-na-elektricni-pogon/

na lindza promaših ime 🙂

20 hours ago, togFU said:

Pa ovo je ono vozilo za golf terene bre ne zezajte se

došlo vreme da kopiraju Renault Twizy

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...