Jump to content

nesto mi nije jasno oko SSD diskova


f4ts0

Recommended Posts

Tj, stalno pisete kako zelite ssd za sistemski disk.

Nije li to potpuno pogresno? Boli me uvo za kolko se win ucitava, zelim da mi steam/wow/virtualne masine ne oru po diskovima toliko da ocu da se ubijem.

Zar nije bolje boot OS sa sporog diska, dosta rama, i SSD za aplikacije?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

aj sto si isfejlovao kao tenk u TBC nego sto i sad fejlujes kao sys engineer :)

pa u cemu?

generalno kolko vidim svi butuju OS sa malih sdd a drze app na sata disku.

2 ssd mi nisu opcija zbog cene.

meni je stvarno najlogicnije da os drzim na sporom disku, aplikacije na ssd, a multimediju na ext.

Nemam ja neki problem ni sad ali bas nekad zakrlja disk i osecam da gusi

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Pa na disk od 120 GB može da stane i OS i Wow i Steam.

pa taman recimo :) meni su wow i steam oko 85 GB. win 7 cepa 20, i taman.

defrag je, imam 8 GB. nije to

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Kingston v200+

Samo gledaj da kad budeš pravio particije, da počinju na sektorima čije su adrese deljive sa 4k. Mada, u Windows 7 setupu samo izaberi ceo prazan SSD i nemoj ništa ručno da praviš, pa će on sve završiti automatski (boot particija od 100 MB i C: koji će početi na adresi deljivoj sa 4k).

Link to comment
Share on other sites

sto to :)

znam da je na trad. diskovima za zahtevne stvari (serverske) nakon win2k3 instalacije morao da se pokrece diskpart i da se rucno podesava alajnment, al sto sad ovo? jel ima neke veze

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Zato što sektor na hardu može da bude proizvoljan pošto su to "analogne" ploče i možeš da im praviš geometriju kako hoćeš, dok je SSD običan NAND fleš sa ćelijama (stranicama) koje su fiksne veličine 4kB. Međutim te ćelije nisu word-adresibilne kao RAM već kontroler može da menja kečeve u nule bez brisanja cele ćelije (brisanje = vraćanje na kečeve), a ako hoćeš makar jednu nulu u ćeliji da vratiš na keca, to se svodi na prebacivanje ćelije u RAM (odnosno bafer), modifikovanje u RAM-u, brisanje ćelije i vraćanje novog sadržaja iz RAM-a.

I sad, pošto kontroler u praksi često mora da prepisuje cele 4k ćelije, ako ti loše isparticionišeš disk pa se logički sektori ne poklapaju sa fizičkim, onda se javlja situacija da se jedan logički 4k sektor proteže na dva fizička i onda SSD kontroler mora da obrađuje dva umesto jednog, a to se odražava na performanse i može da se izmeri alatima za benchmarkovanje SSD-ova.

Link to comment
Share on other sites

240 ili 256 Gb za sistemski disk je trenutno taman (dodushe ja igre drzim na raid 0, zato shto me mrzi da brishem stare igre).

Bilo bi dobro da se pojave jeftiniji SSD-ovi od 480 i 512 Gb, onda uopshte ne bih razmishljao o mestu na disku ;)

Josh jedna stvar - dobro je gasiti indexing service na SSD diskovima poshto je search ionako veoma brz na njima, a indexing bez veze troshi resurs SSD-a.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Elem, samo da se po'falim, uzeo sam tog Kingstona V200+ od 120GB za laptop i fura sve bas lepo i brzo, za 9k dinara najisplativiji apgrejd koji sam radio. Pritom za pare koje sam ustedeo umesto da uzmem skupljeg i brzeg Samsunga sam uzeo eksternu USB 3.0 fioku i u nju ubacio disk od 500GB od laptopa pa i dalje imam sve podatke lepo tu. Takodje sam bio mrzovoljni mrmot pa sam samo klonirao stari na novi disk sa Paragon Migrate OS to SSD programom (koji valjda radi i taj alignment) i cak i sa starom instalacijom wina sve radi superbrzo.

pritom imam jos oko 40GB slobodnog prostora na disku, sto mi je sasvim ok, realno dovoljno da imam instalirane sve aplikacije koje mi realno trebaju (nema igrica) i da imam mesta za tekuce podatke.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...