Jump to content

Pomoc oko zadatka


Recommended Posts

Mislim da je jedino logicno pitanje: Koliko je vremena potrebno camcu da se nizvodno spusti od tacke A do tacke B. Izracunao sam da je odgovor 12 sati...

Daljina je fiksirana i racuna se s=v*t; znaci 3*(v1+v2)=6*(v1-v2) od toga izvucemo da je v1=3*v2

Sad treba da izracunamo vreme 'putovanja' na osnovu brzine reke i to je t=s/v2 znaci t=(3*3v2+3v2)/v2=12

EDIT @Ivan i Pesma: Nije tezak zadatak racunski, ali iskreno mislim da sad izadjemo na ulicu i postavljamo ga random ljudima, sumnjam da bi preko 50% uspelo uopste da ga resi, a da bi neki mizeran procenat uspeo da resi u roku od 10 minuta, koliko je realno dovoljno. Jednostavno, ljude zbunjuje cinjenica da je brzina camca i reke izrazena u satima, i mislim da bi se dosta vrteli oko toga...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

da sad izadjemo na ulicu i postavljamo ga random ljudima, sumnjam da bi preko 50% uspelo uopste da ga resi

50%? jesi bio ti na ulici skoro? :D

ne bi 50% ljudi znalo koji je glavni grad kanade, a ovaj zadatak bi rešio jednocifren procenat :(

Link to comment
Share on other sites

Ako pita koliko treba sa motorom, onda znaci da imamo meru kad se kretao bez motora. A logicno je nizvodno, ne moze se uzvodno kretati bez motora.

Imamo

Vm - brzina motora

Vr - brzina reke

s - duzina

t - vreme

Vr = s/3h (nizvodno, samo brzina reke, 3 sata)

Vm - Vr = s/6h (uzvodno, motor [logicno] minus brzina reke)

------------------------ saberemo gore dve formule

Vm = s/3 + s/6 = s/2

Sad, motor plus nizvodno =

Vm + Vr = s/2 + s/3 = 5s/6 = s / (6/5)

Resenje je 1h * 6/5 poz

Link to comment
Share on other sites

EVO GA LJUDI , EVO GA. Rastojanje izmedju dva mesta na obali camac predje nizvodno za 3h,a uzvodno za 6h.Za koje vreme ce preci to rastojanje sa iskljucenim motorom? Ovo je pravilan tekst , ali i dalje ne znam da ga resim. :D

Ovo je sasvim dobro postavljen zadatak, i to negde iz V ili VI razreda osnovne, nemojte da prozivate decka bez potrebe. Oldisha, resenje je 12 sati, verovao ili ne. Evo da ti aLti, inace nekadasnji takmicar i prvak iz matematike, to objasni [:D] Koristicu programerski stil pisanja, tako mi je lakse [:D]

Kada camac sa motorom ide nizvodno odredjeno vreme, u ovom slucaju tri sata, to ti je zapravo zbir brzine camca i brzine reke, naravno pomnozeno sa provedenim vremenom. Znaci imamo sledece:

RastojanjeNizvodno = (BrzinaCamca + BrzinaReke) * VremeNizvodno

Kada se camac sa motorom krece uzvodno, imamo situaciju gde se brzina reke oduzima od brzine camca. Zasto? Pa zato sto je brzina camca uvek veca od brzine reke, u protivnom bi vreme za uzvodnu putanju islo u beskonacnost, tj. camac nikad ne bi stigao do cilja. Znaci formula je sledeca:

RastojanjeUzvodno = (BrzinaCamca - BrzinaReke) * VremeUzvodno

E sada vec imamo dve jednacine, koje mozemo glat' da izjednacimo. Zasto? Zato sto je rastojanje u oba slucaja, tj. obe jednacine, isto.

(BrzinaCamca + BrzinaReke) * VremeNizvodno = (BrzinaCamca - BrzinaReke) * VremeUzvodno

Posto znamo uzvodno i nizvodno vreme, imamo sledece:

(BrzinaCamca + BrzinaReke) * 3 = (BrzinaCamca - BrzinaReke) * 6

To sve pomnozis, pa dobijes:

3xBrzinaCamca + 3xBrzinaReke = 6xBrzinaCamca - 6xBrzinaReke

odnosno:

3xBrzinaReke + 6xBrzinaReke = 6xBrzinaCamca - 3xBrzinaCamca

a to je:

9xBrzinaReke = 3xBrzinaCamca

Celu jednacinu malo skratis (sa trojkom), pa dobijes:

3xBrzinaReke = BrzinaCamca

Drugim recima, camac je tri puta brzi od reke. Ako uzmemo, primera radi, da je brzina reke 10 km/h, onda ce brzina camca biti 30 km/h, pa ce tako za 3 sata nizvodno sa ukljucenim motorom camac da predje 120 km. Formula je vec data na pocetku, ali evo je opet:

RastojanjeNizvodno = (BrzinaCamca + BrzinaReke) * VremeNizvodno

tj. u prakticnom primeru:

120 km = (30 km/h + 10 km/h) * 3h

Ako se camac krece bez motora, onda ta ista formula glasi ovako:

RastojanjeNizvodno = BrzinaReke * VremeNizvodnoBezMotora

jer vise nemamo brzinu camca. U prakticnom smislu to izgleda ovako:

120 km = 10 km/h * VremeNizvodnoBezMotora

Kapiram da ovo mozes i sam da resis [:D]

Tvoje pitanje za koje vreme ce preci to rastojanje sa iskljucenim motorom ima dva odgovora. Ukoliko se krece uzvodno, nikad. Ukoliko se krece nizvodno, odgovor je za 12 sati.

p.s. Ako ti je ovo zadatak sa takmicenja (a kapiram da jeste), moras da navedes oba odgovora, u protivnom dobijas samo polovinu bodova [:D]

Edited by aLti
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

kako nikad ako ideuzvodno bez motora bratac?

Kada se camac sa motorom krece uzvodno, imamo situaciju gde se brzina reke oduzima od brzine camca. Zasto? Pa zato sto je brzina camca uvek veca od brzine reke, u protivnom bi vreme za uzvodnu putanju islo u beskonacnost, tj. camac nikad ne bi stigao do cilja. Znaci formula je sledeca

ahahajoaojao, daj preko limesa

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

50%? jesi bio ti na ulici skoro? :D

ne bi 50% ljudi znalo koji je glavni grad kanade, a ovaj zadatak bi rešio jednocifren procenat :(

Moguce da sam ja precenio random ljude sa ulice, ali da kazemo random studente, mislim da bi procenat bio negde oko 50...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Vr = s/3h (nizvodno, samo brzina reke, 3 sata)

3 sata je Vr+Vm (zato što za tri sata stiže kad ide nizvodno sa uključenim motorom), a vreme za Vr je nepoznata.

DAKI NE ZNA ZADATAK IZ PETOG OSNOVNE ROFLOLOLOL

Link to comment
Share on other sites

Ovo je sasvim dobro postavljen zadatak, i to negde iz V ili VI razreda osnovne, nemojte da prozivate decka bez potrebe. Oldisha, resenje je 12 sati, verovao ili ne. Evo da ti aLti, inace nekadasnji takmicar i prvak iz matematike, to objasni [:D] Koristicu programerski stil pisanja, tako mi je lakse [:D]

Kada camac sa motorom ide nizvodno odredjeno vreme, u ovom slucaju tri sata, to ti je zapravo zbir brzine camca i brzine reke, naravno pomnozeno sa provedenim vremenom. Znaci imamo sledece:

RastojanjeNizvodno = (BrzinaCamca + BrzinaReke) * VremeNizvodno

Kada se camac sa motorom krece uzvodno, imamo situaciju gde se brzina reke oduzima od brzine camca. Zasto? Pa zato sto je brzina camca uvek veca od brzine reke, u protivnom bi vreme za uzvodnu putanju islo u beskonacnost, tj. camac nikad ne bi stigao do cilja. Znaci formula je sledeca:

RastojanjeUzvodno = (BrzinaCamca - BrzinaReke) * VremeUzvodno

E sada vec imamo dve jednacine, koje mozemo glat' da izjednacimo. Zasto? Zato sto je rastojanje u oba slucaja, tj. obe jednacine, isto.

(BrzinaCamca + BrzinaReke) * VremeNizvodno = (BrzinaCamca - BrzinaReke) * VremeUzvodno

Posto znamo uzvodno i nizvodno vreme, imamo sledece:

(BrzinaCamca + BrzinaReke) * 3 = (BrzinaCamca - BrzinaReke) * 6

To sve pomnozis, pa dobijes:

3xBrzinaCamca + 3xBrzinaReke = 6xBrzinaCamca - 6xBrzinaReke

odnosno:

3xBrzinaReke + 6xBrzinaReke = 6xBrzinaCamca - 3xBrzinaCamca

a to je:

9xBrzinaReke = 3xBrzinaCamca

Celu jednacinu malo skratis (sa trojkom), pa dobijes:

3xBrzinaReke = BrzinaCamca

Drugim recima, camac je tri puta brzi od reke. Ako uzmemo, primera radi, da je brzina reke 10 km/h, onda ce brzina camca biti 30 km/h, pa ce tako za 3 sata nizvodno sa ukljucenim motorom camac da predje 120 km. Formula je vec data na pocetku, ali evo je opet:

RastojanjeNizvodno = (BrzinaCamca + BrzinaReke) * VremeNizvodno

tj. u prakticnom primeru:

120 km = (30 km/h + 10 km/h) * 3h

Ako se camac krece bez motora, onda ta ista formula glasi ovako:

RastojanjeNizvodno = BrzinaReke * VremeNizvodnoBezMotora

jer vise nemamo brzinu camca. U prakticnom smislu to izgleda ovako:

120 km = 10 km/h * VremeNizvodnoBezMotora

Kapiram da ovo mozes i sam da resis [:D]

Tvoje pitanje za koje vreme ce preci to rastojanje sa iskljucenim motorom ima dva odgovora. Ukoliko se krece uzvodno, nikad. Ukoliko se krece nizvodno, odgovor je za 12 sati.

p.s. Ako ti je ovo zadatak sa takmicenja (a kapiram da jeste), moras da navedes oba odgovora, u protivnom dobijas samo polovinu bodova [:D]

Samo se taj drugi deo ne resava menjanjem nasumicne vrednosti u jednacini i nece mu priznati to resenje.

duzina = brzina * vreme

nizvodno sa motorom je ako uzmemo da je brzina motora = 3x brzina reke

duzina = (3xbrzina reke + 1xbrzina reke) * 3h

duzina = 4xbrzina reke * 3h

izvuces 3 i 4 ispred

duzina = 12x brzinareke * 1h tj duzina = brzina reke * 12h

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ok, sad ste me malo iznervirali, tj ne iznervirali, već ono...

Rastojanje izmedju dva mesta na obali camac predje nizvodno za 3h,a uzvodno za 6h.Za koje vreme ce preci to rastojanje sa iskljucenim motorom? Ovo je pravilan tekst , ali i dalje ne znam da ga resim. :D

ako je rastojanje između dva mesta na OBALI, znači da čamac treba da krene sa jedne od te 2 obale zar ne?

Znači ne fazon dođe na pola reke sa uključenim motorom, pa ga onda kao ugasi i pusti da ga reka nosi nizvodno. Onda može ovo vaše rešenje i to je ok.

S obzirom da nije takav slučaj, odgovor je: NIKAD, jer kurac moj će čamac koji je pored obale da krene sam nizvodno uz obalu, bez vesla i motora... ili i ako krene, zakačiće se za neku drvo, kamen, itd.... za uzvodno je jasno zašto je odgovor takođe NIKAD.

eto, morao sam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...