Jump to content

Astronomija i sve o Svemiru


Astora

Recommended Posts

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Ajde da ne otvaram nov topic za ova moja nedeljna ubijanja vremena:). Inspirisala me serija Expanse i film Passengers i price sa ubrzanjem i putovanjem svemirom. Eto recimo kad bi postojale tehnicke mogucnosti za putovanje do nama najblize zvezde, a ujedno i najblize zvezde koja ima planetu, Proxime Centauri, koja je oko 4.2 svetlosne godine udaljena od nas. Recimo da napravimo motor koji moze da ubrzava konstantnim ubrzanjem od nesto preko 2G, sto je oko 20m/s2, To ne deluje kao neko veliko ubrzanje, piloti tolerisu do 10g u posebnim odelima i kratkom vremenskom periodu. Ali ovde bi taj period ubrzanja morao da traje nekoliko meseci da bi se dostigla recimo brzina od 95% brzine svetlosti, konkretno za ovo ubrzanje nesto preko 5 meseci. Ali posto je ovo sbbkbb post da pretpostavimo da je moguce napraviti posebno odelo i komoru koja ljudsko telo drzi u odgovarajucem polozaju i nekoj vrsti kome/hibernacije u kojoj ljudsko telo moze da izdrzi ovo konstantno ubrzanje od 5 meseci. Ali cak i da imamo te tehnicke mogucnosti nailazimo na drugi problem, atrofiju misica, kostiju i celog organizma za tih 5 meseci mirovanja. Recimo da covek moze mesec dana da miruje, a  da ne dodje do neke vece atrofije skeletnog sistema. Ali tu bi nam onda trebalo ubrzanje od 10g, a to ljudsko telo ne moze da izdrzi duze od nekoliko minuta. No recimo da smo prevazisli nekako ovaj problem atrofije i da za 5 meseci nas medjuzvezdani brod dostigne 95% brzine svetlosti. Tada bi posada mogla da se probudi iz svoje "hibernacije" i vezba svak dana da ne atrofira nacisto:) .Onda sledi  jos oko 4 godine putovanja konstantnom brzinom od 0.95c, a zatim ponovo "hibrenacija" 5 meseci 2g usporavanja. Znaci sve ukupno oko 5 godina putovanja do Proxime Centauri. Ali to je vreme koje je proteklo na brodu koji putuje relativistickom brzinom bliskoj brzini svetlosti. Na Zemlji ce za to vreme proci preko 16 godina. Ko sto vidite to je sve jos uvek miljama daleko od nase tehnologije i mogucnosti tako da nam ostaje samo da gledamo i citamo SF i zalimo sto nismo rodjeni za 1000 godina:). Al dobro, tad cemo verovatno opet ziveti u pecinama ako se ispuni Draletova vizija propasti civilizacije:). Evo par linkova koga zanima, nadam se da nisam smorio:).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearest_terrestrial_exoplanet_candidates

http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/005352.pdf

https://rechneronline.de/g-acceleration/

http://keisan.casio.com/exec/system/1224059993

 

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites


Pa mozda i bi, mada su mi ta sranja uvek delavala kao prevara:). Al nisu samo misici u pitanju, vec ceo organizam, kosti, digestivni sistem itd...mada kad bi brod ubrzavao konstatno 1g trebalo bi mu 10 meseci do 95% brzine svetlosti, ali ako bi putnici bili postavljeni paralelno na pravac ubrzavanja to bi simuliralo silu Zemljine teze i ne bi morali u hibernaciju vec bi normalno funkcionisali:)



srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nasa opet lozi ljude. U principu nista novo sto vec nismo znali, Enceladus i Evropa imaju tecni okean ispod ledene kore u kome je moguc zivot. Ali za sada nema direktnih dokaza.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/04/13/nasa-announce-major-discovery-ocean-worlds-search-alien-life/

http://www.foxnews.com/tech/2017/04/13/nasa-unveils-saturns-moon-enceladus-could-support-life.html

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Koliko je samo umro ovaj forum :)

Mask iscarevao opet, hajlajt večeri:

 

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Pa radi covek na brodu koji ce da odnese 300 ljudi na Mars u jednom cugu, strpi se malo...tebi treba koliko godina da prevalis manje od 1000 km a oces da mask kolonizuje Mars sutra ;oP

Ono, jest reklamna zajebancija i steta za core booster, al nacelno lepa demonstracija kako mozhe i da se gura napred i smanje troskovi istim udarcem

Link to comment
Share on other sites

AHAHA AUTO POSLO U SVEMIR JOJ TO ISTO MISLIM DA JE DOBRO JEDINO!

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Mask tvrdi da je ovo najjača raketa ikad lansirana, računajući po masi tereta koju može da odnese u nisku orbitu, i to 50% jača od najjače ikada.

još reverzibilna raketa, koja sleće... ako je sve istina, a ne PR, onda je ovo najveći korak ka svemiru u poslednjih 30 godina.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kole said:

Pa radi covek na brodu koji ce da odnese 300 ljudi na Mars u jednom cugu, strpi se malo...tebi treba koliko godina da prevalis manje od 1000 km a oces da mask kolonizuje Mars sutra ;oP

Ono, jest reklamna zajebancija i steta za core booster, al nacelno lepa demonstracija kako mozhe i da se gura napred i smanje troskovi istim udarcem

jel to u South parku :tf: 

1 hour ago, shw. said:

AHAHA AUTO POSLO U SVEMIR JOJ TO ISTO MISLIM DA JE DOBRO JEDINO!

hehe, da, bas to sam rekao

54 minutes ago, Debeli said:

Mask tvrdi da je ovo najjača raketa ikad lansirana, računajući po masi tereta koju može da odnese u nisku orbitu, i to 50% jača od najjače ikada.

još reverzibilna raketa, koja sleće... ako je sve istina, a ne PR, onda je ovo najveći korak ka svemiru u poslednjih 30 godina.

jedino revolucionarno su te reverzibilne rakete, ali to pre par godina izveo vec cini mi se...a mislim da je rekao da je slabija od najjace ikad, tj. da je Saturn V od pre 50 godina jos uvek jaci...posto vidim da me pogresno shvatate, ne hejtujem ja Maska, ali ni ne drkam pisicu na njega kao vecina ljudi, zivi bili pa videli da stvarno uradi sve te stvari koje planira

btw, da vas podsetim da je lik dao milijarde u istrazivanja koja bi pokazala da je nas svet samo simulacija, a ne stvaran, i da je apsolutno ubedjen u to, tako da nisam bas siguran koliko je cist :)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Dule_smor said:

btw, da vas podsetim da je lik dao milijarde u istrazivanja koja bi pokazala da je nas svet samo simulacija, a ne stvaran, i da je apsolutno ubedjen u to, tako da nisam bas siguran koliko je cist :)

ako misliš na maska, ja se slažem sa tim, vidi se po njemu da nije normalan :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dule_smor said:

hehe, da, bas to sam rekao

hehe!

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

de si Pajo, daj neki b92 super zena clanak :D

1 hour ago, Lucky said:

ako misliš na maska, ja se slažem sa tim, vidi se po njemu da nije normalan :)

pa jeste, kul je lik, al je malo flipnuo izgleda:)...al dobro, stvarno se nadam da ce biti korisnih stvari iz tih njegovih silnih ulaganja u nauku i tehnologiju, zbog toga ga gotivim ipak

2 hours ago, Debeli said:

meni je intuitivno jasno da je ovaj svet simulacija.

da, ispravljam se, najjača od postojećih...

OMG, Drale zasto hulis?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...