Jump to content

FTL


sindrom

Recommended Posts

FTL:

Svemirski top-down arkadni roguelike (a'la Spelunky/The Binding of Isaac) sa taktickim pozicioniranjem posade (a'la RTS), i power alokacijom (a'la Tie Fighter/X-Wing).

Igra se odvija u realnom vremenu, ali moze da se pauzira (a'la Baldurs Gate).

Kao u The Binding of Isaac, igra je svaki put drugacija i baca sve ludje situacije, neprijatelje, i izbore na igraca, a igrac bira put koji moze ali obicno nije unapred jasan/ocigledan.

Cilj igre je jasan, preci svih 8 mapa.

Ide se iz mape u mapu, s leva na desno, gde je svaka mapa sektor, tj. graf tzv. beacona koji su tako povezani da vode ka izlazu iz sektora (nije uvek ocigledno kako su povezani, ali je izlaz prikazan).

Put do svakog beacona trosi 1 gorivo, a beacon je ujedno i random dogadjaj, npr. loot, shop, trade, combat. Susedni shop se vidi, ostalo ne, mada postoje dogadjaji koji se pretvore u shop i sl.

Igrac ne moze vecno da se zadrzi u sektoru, jer s leva polako napreduje pobunjenicka flota koja je vrlo opasna.

Bitka se odvija bez kretanja broda, brod je uvek prikazan staticno, kao i protivnik, u poprecnom preseku (sa planom enterijera). Neke sobe imaju sisteme (oruzja, stitovi, motori, kiseonik, ambulanta..) i podsisteme (senzori, vrata, navigacija).

Sistemi i oruzja trose energiju iz glavnog reaktora, oruzja imaju standardne statove: cooldown, damage, neka ispaljuju rakete koje se trose po 1 kao gorivo (generic resource), neka imaju posebne efekte -- izazivaju pozare, mogu da onesposobe sistem, naprave rupu u brodu, itd.

Pored goriva i raketa, postoje i drone parts, koji se trose kada se iskoriste dronovi koji brane brod, ili napadaju protivnika i sl (sami dronovi su permanentni kao oruzje, ali potrose 1 drone part pri svakom koriscenju).

"Novac" je scrap, delovi koji se usput skupljaju. Time se kupuju nova oruzja, augmentacije, sistemi, i generalne popravke (HP) u prodavnicama, ili se budze postojeci kapaciteti (time se smanjuje cooldown sistema, ili broj slojeva za stitove, ili broj aktivnih oruzja, itd). Eventualni trade eventi omogucavaju razmenu.

Posada je malobrojna u pocetku, ali se moze spasavati i kupovati tokom igre. Imaju health bar i mogu da umru (ponekad i kroz dogadjaj, ali je rizik predocen). Lece se ako se posalju u ambulantu. Njihova uloga je da voze sisteme (nerfuju cooldown i sl) / gase pozare(!), krpe rupe kroz koje otice kiseonik, i popravljaju sisteme / brane brod od intrudera / napadnu nepr. brod iznutra (ako postoji sistem za teleportaciju). Postoje razne rase koje mogu imati razlicite sposobnosti (neki dobro popravljaju sisteme, neki se biju dobro -- ljudi su obicni). Svi sticu XP na sistemima kojima se bave, kao i na popravljanju. Svima treba kiseonik.

Iz svega toga proisticu zanimljive komplikacije:

- Neka oruzja mogu da izazovu pozar u brodskim sobama. Pozari se sire, trose kiseonik, i kvare sisteme, medjutim reakcija igraca moze biti da ne pomera posadu da bi maksimizovao oruzja i stitove, npr. U medjuvremenu otvori airlockove tako da izbaci kiseonik iz soba sa pozarom. Kada se pozar ugasi, zatvori airlockove, i pozabavi se popravkama kada je neprijatelj unisten. Mora, naravno, da pazi da je ispravan O2 sistem za ovu akciju.

- Oruzja mogu da ciljaju neprijateljske sisteme. Dobre kombinacije su npr. prvo rakete, da obore nepr. stitove, pa odmah zatim laseri koji gadjaju sistem za oruzje. To ce onemoguciti neprijatelja da puca.

- U nebulama ne rade senzori, pa je enterijer oba broda skriven, osim tamo gde je posada (senzori I nivoa svejedno ne vide enterijer protivnika, samo se vidi gde je koji sistem). To ume da bude napeto u slucaju infiltracije ili pozara, pa posada mora cesce da se setka. Pored nebula, specijalne lokacije su blizu sunca (solarni flerovi izazivaju pozare), asteroidi (udarci trose stitove ili HP), i plazma oluje koje kasape reaktor i onesposobljavaju sisteme.

- Igrac moze ici na varijantu brzog stealth broda. Snazni motori i dobar navigator znace bolji evasion (veca sansa za miss), a stealth ga cini imunim na oruzja neko vreme. Ili moze ici na varijantu sporog broda sa boljim stitovima (pre glavnog HP, trose se punjivi stitovi pri svakom pogotku). Ili da fura Defense dronove (koji brane od raketa, a rakete jedine prolaze kroz stitove) i lasere. Ili da fura jonska oruzja (koja onesposobljavaju sisteme na neko vreme, ali ne trose rakete) i teleport koji omogucava da posada ode malo tamo i tuce po njihovom sistemu za stit. I malo po ambulanti i O2 kad su vec tu.

- Game over je kada je brod unisten (HP=0), ili kada pomre sva posada (lack of O2, melee combat, izgore u pozaru, ili ih pljasne nesto od oruzja po glavi), ili kada se ostane bez goriva (i to se desi u oko 10-15% partija), ili kada se predje igra.

I onda dodajte na to:

1) nekoliko razlicitih brodova (otkljucavaju se kao achievementi), sa razlicitim layoutima i razlicitim startnim sistemima (sto drasticno menja stil igre i taktiku),

2) brda oruzja, sistema, augmentacija, i dogadjaja od kojih mnogi imaju po nekoliko odluka koje uticu na ishod, neki su prosti quest-giveri koji oznace neki beacon kao quest (moze biti klopka), a neki dogadjaji poklanjaju cela oruzja,

3) reaktor se takodje budzi, tako da mnogi nabudzeni sistemi traze vise energije, a ako nema dovoljno u reaktoru, onda je ili sve half-assed ili nesto mora da se gasi,

4) izbor izmedju dva razlicita sektora posle svakog izlaza; u osmom sektoru je finalni boss,

5) easy i normal difficulty; normal savija,

6) odlicna muzika.

Valjda sam uspeo da opisem igru.

U beti je (Windows only), trenutno mogu da je igraju samo Kickstarter backeri. Bice valjda kasnije i neka otvorenija beta.

ftl+beta@yt

edit:

Zaboravio sam da dodam da koncept u stvari jako mirise na Cowboy Bebop i Firefly. Ima tu i Star Treka pomalo (od dogadjaja do dogadjaja, pa povremeni beaming), a cela prica sa pobunjenicima udara i po SW.

Must play.

Edited by sindrom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ova igra je isuvise teska na normalu xD

jedva dodjem do kraja, kad 'vo'no usere me boss x(

sjebem ga u provoj borbi isuvise lako, u drugoj kad bude bilo nesto tipa "high energy surge detected" beeEEZIIIII" xD

ili mu unisti sistem koji je dobio nadrk energije, na moju nesrecu njegovi dronovi su dobili nadrk, napalo me je oko 10ak dronova sto mi je istpolio brod za par sekundi xD

mrf...

 

SigCustom.png

Link to comment
Share on other sites

u prvom prelazu sam na normalu stigao do pretposlednje faze imao sam tipa 3 helta, 2 rakete i 2 coveka od posade lol i skontao sam u sledeca 3 pokusaja da je to bila cista sreca a jos se nisam ni trudio da obidjem sto vise planeta po prelazu :)

s jedne strane je super sto je sve random, a sa drue strane i nije bas tako dok ne povezes sta ti od sistema treba i sta forsirati pauzirati i taj mikromenadzment raditi... pa knoris ko baba kada hoces da spases neke na zakoj zatucanoj planeti a oni ti odlepe i pobijuti posadu lol

tipa cloack jebe kevu koliko je koristan, a treba apgrejdovati sve sisteme po malo cak i podsisteme jer oni time dobijaju helt pa ne prsnu od jednog pogotka...

na gog-u je bila 9 dolara, svaka im cast zasluzili su pare !

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za sad uspeo sa stelth brodom i onim sto dobijes na kraju da predjem. Prvi brod, 2 mentisa u teleporter i u prvoj fazi poslao u one izolirane delove sa oruzjem da onesposobe ista, rakete prvo pa burst laser pa heavy pa beam. Za to vreme, ko cava stealthovao i popravljao stetu. Kad mu jednom sjebes to oruzje u prvoj fazi on ga ne popravlja jer ima i dalje posadu koja nema teorije da pridje tim izoliranim odeljcima. E onda je nastala 2 casovna borba sa posadom. Posto me nije vise napadao, svu energiju iz steltha i stitova sam prebacio u naoruzanje, sistem bomb, ion i beam sam imao. Beam je bio beskoristan, nije mogao da prodre stitove. Stoga sam ion i sistemsku bombu fokusirao na iste ali ni to nije palilo, prebrzo su popravljali sisteme. Onda kombinacija moja dva mentisa i onesposobljavanje njihovog medica ih najzad pobilo. Trijumfalno sam konstantovao da sad kad nema posadu ima da ga ubijem ali igra me je iznenadila. Nastvljamo dalje, nova iznenadjenja i trka sa vremenom ali uspevam da ga sjebem. Druga faza, dronovi. Tone i tone dronova. Stealth na maksimum, stitovi na maksimum, sva sreca i dalje nije imao posadu pa sam odmah poslao mentise da sjebu popravljeno naoruzanje pa onda drone controle koji nije, ponavljam nije, onesposobio specijal koji baca, samo one breach dronove i one sto je imao napolje. Napomena, kupiti taj breach drone jer jebe mamu po svim stavkama. Prakticno ste ubili svaki brod sa njima, ok skoro svaki. Ubijem ga ja nekako i predjem u trecu fazu. Ocekivao sam da baca crne rupe posle onih dronova ali ne, bilo je znatno lakse od druge faze ali i dalje zajeban specijal je imao. Stealth i stealth i stealth. Ubijem ga i odusevljen probam sa novo otvorenim brodom, Federacijskom Krstaricom. Prelako. Uspeo sam iz treceg pokusaja da dodjem do boss-a, vise zbog mojih gluposti nego zbog tezine. Tipa, imam 5 clana posade i ja posaljem 2 da napadnu neprijateljski brod a moj super dupa specijalni artiljerski zrak ubije pomenuti brod i moja dva jadnika na njemu. Sa tri clana posade, mogu da ga samo duvam jer sledeci brod na koji sam naisao je poslao breach drona koji je sistematki pobio ostatak posade a kao za inat, sleteo je u sobu za artiljeriju, presao u pilotsku kabinu i otisao do motora. Kombinacija nedostatka vazduha, nemogucnosti mog broda da se pomeri i panicnog bezanja od murder bota je dokrajcila moga 2 jadna zoltana i humana. Iz treceg pokusaja, nisam slao nigde nikog, zaboravio da imam teleporter i samo tenkovao dok artijerija ne pobije svakog sama, tako sam i ubio zadnjeg, naravno izgubio 2 mentisa kad je bezao u drugu fazu.

Edited by Pekarman

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Igra je obrijala, ljudi se se obogatili preko noći ovim genijalnim i zapravo originalnim ostvarenjem. Cel noć sam se zanimao sinoć.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ima save opcija? Za kralja kraljevske naocare kod "Royal Optike" Milutina Dugalica 24/3 :D

Ne, stvarno, ima "save & quit" opcija. E sad, tebi najverovatnije fali "save & load" opcija pa da mozes da snimas na XXXXX mesta i da isprobavas drugi put ili dijalog opciju ako pogresis ....

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

kako me smori ponekad igra...dodjem do 8og sektora, sav hepi sa nabudzenim brodicem, pa dodje jebeni encounter protiv mantisa...odmah mi teleportuje 2 komada, 2 dodju par sekundi kasnije, napadnu mi oruzje, neprijateljski brod je imao onu jebenu raketinu sto kad te pogodi zaboli mnoogo, laser mark2 i teleportujucu bombu...bilo je samo gg no re

mrf...

 

SigCustom.png

Link to comment
Share on other sites

Izgoreo sam, nikad bolja partija, cak sam mislio da nisam stavio slucajno na easy. Shield do kraja, small bomb, rocket, laser, i neki kurac koji sam nasao na nekom questu koji przi pola broda, ojacana vrata, evade 48%, 2 auga za shield recharge. Jedino su mogli uznutra da me skenjavaju dok nisam ojacao vrata do kraja, samo otvorim da nestane kiseonika i paljba. Kapiram da bi PvP bio odlican

I njihov mothership stigne pre mene do baze, zato sto sam isao da se puskaram i budzim i dalje ship.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...