Jump to content

Prometheus (2012)


Recommended Posts

Nisam ni ja zadovoljan filmom, sve ste već napisali, zaboravili ste poneko pitanje oko prisutnih nelogičnosti ali nekako ako hoćeš da ostaviš misterije, to možeš da uradiš ali da ima smisla, a ne kao "ne znam ni sam kako ću ovo da rešim, pa neću ni rešiti, pa neka se tripuju da je misterija ijao uuuu vau".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

E tako mi i treba kad ne slusham.

Docheko sam konachno dvdrip i reko ajde, ne moz' da bude toliko sranje,,, Nisam previshe ni ochekivao, u najgorem sluchaju brainless bloodfest za ubijanje vremena. Ovde nit neke zdrave akcije, nit i grama logike i razuma u filozofiranju u koje se pricha bezvezno pretvara, a ni normalne veze sa AvP univerzumom (onim iz knjiga, koji meni nekako sasvim ok i prilichno smislen).

Nameravam da u interesu svog mentalnog zdravlja ubudutje zaobilazim sve ovakve holivudske kretenizme vezane (ili "vezane") za AvP tematiku. Isto preporuchujem i svima ostalima.

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Meni je bio dobar. Nisam ocekivao niti elijene niti predatore tako da me nedostatak istih nije ni malo razocarao. Nisam ocekivao akciju vec sf triler misteri i dobio sam bas to. Atmosfera odgovara zanru, plotu i scenografiji. Efekti su sjajni. Prica nije losa, ali ima svojih manjih ili vecih rupa. Gluma je na nivou. Sve u svemu ok, ne znam otkud taj hejt..

Bolji je od insheepshona u svakom slucaju.. :D

Link to comment
Share on other sites

Pa ima plota, kako nema. Sta vise, svi filmovi iz tog "univerzuma", pa i ovaj, daju jednu dobru osnovu za filozofsku raspravu oko buducnosti covecanstva. Pritom ne mislim na onaj deo price koji se bavi "inzenjerima", nasim pocetcima i tako to, vec na cinjenicu da je prvi brod koji je tako nesto otkrio u dubokom svemiru brod najvece korporacije sa Zemlje.

Ja sam tu recimo razmisljao u dva pravca. Jedan, da mi nikada necemo otici u svemir ako korporacije budu vodile show, osim ako se nekad ne namesti da neki od naslednog niza vlasnika takve korporacije ne odluci da bas to zeli, posto je sve drugo vec uradio. Sto nas dovodi do drugog pravca, cak i da se tka onesto desi, jao covecanstvu ako privatne korporacije budu te koje ce skupljati informacije i tehnologije koje bi mogle da sustinski promene tok ljudske istorije.

Tako da ono, ovaj film ima vise plota od pola no brainera koji Holivud stancuje, ukljucujuci i neke na sve strane izvikane naslove.

Link to comment
Share on other sites

mislim da je kompanija koja je svetska vlada tipican sf/distopijanski klise, nego sto je prometheus imao neku skrivenu poruku ili filozofiju o buducnosti covecanstva

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ne pricamo o sf zanru kao takvom, nego o filmskom opusu sf-a. Tu se ne snima mnogo o korporacijama kao nosiocima razvoja (nauke, istrazivanja, cega god). Ima tu i tamo poneki naslov i uglavnom su medjusobno razdvojeni godinama.

Drugo, mislim da taj motiv nije toliko slucajno u filmu koliko se cini. A ostali filmovi/igrice iz serijala samo potvrdjuju tu tezu. Mislim ono, Vejlend korporacija je primer zle organizacije koja se bavi potencijalno katastroficnim istrazivanjima i razvojem. I to katastroficnim u smislu da proizilazi iz zelje da taj korporaciji ostvari prednost u odnosu na ostatak covecanstva, ili bilo koga drugog u svemiru, jelte.

Na kraju krajeva, cak i da film nema tu skrivenu poruku, ili da ona nije tu sa predumisljajem, to ne znaci da film kao gotov proizvod nije zahvalan i zbog kolateralnog postojanja i takvog motiva. A mi kao ovde cenimo taj gotov proizvod i sta nam on nudi, a ne motiv stvaraoca ili neku pocetnu zamisao iza svega. Tako da ostajem da ovaj film cak i na tom filozofskom planu nudi mnogo vise od omg izvikanih filmova koji su pretendovali da se ozbiljno bave filozofijom, pa su opako fejlovali.

Link to comment
Share on other sites

Ne pricamo o sf zanru kao takvom, nego o filmskom opusu sf-a.

sta ti znaci ova recenica?

vidi ti si sad u tripu borca protiv liberalnog kapitalizma i korporacija, i nalazis takve poruke gde ih nema, i to je ok. u alienu 1 i 2 imamo taj motiv, a ovde je ubacen eto radi konzistentnosti priče.

ja kao ljubitelj aliena 1 i 2 i 4 (iskreno, samo zbog ženea), mogu samo da kažem da je ridli izdao sf :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ta recenica je znacila da ne pricamo o ukupnom zanru sf-a, vec o ostvarenjima sf-u u filmskoj umetnosti. Mislim, sta je drugo mogla da znaci ta recenica...

Ja vrlo dobro znam da je to isti motiv i iz eliejn serijala i kao takvog ga i posmatram. U igricama se isto vidi i kroz dodatne sporedne informacije, kroz triviju. Vejlend je jedan od kultnih primera zle korporacije, i to ne u mojoj interpretaciji. Ja sam ipak nesto mladji od cika Igora, pa sam do tog zakljucka dosao istrazujuci pricu na netu, po diskusijama fanova, itd. Mislim, korp koji otme ljudski transport da bi iskoristio putnike u kriosnu kao domacine za eliejne... Ne treba znati visu matematiku da bi se otkrila priroda te korporacije. Dakle, prica o zloj korporaciji koja je avangarda ljudskog istrazivanja i napretka u svemiru je prisutna u celom serijalu.

To sigurno nije slucajnost. Ne mora da znaci da je motiv scenarista ili rezisera bio da kritikuje neoliberalizam ili korporativnu buducnost sveta. Mozda je motiv nadjen u odlicnom "dramskom" potencijalu tog motiva svemocne zle korporacije. Nije ni vazno, koliko je vazno da se jedan od glavnih oslonaca price u celom serijalu nalazi bas u takvom motivu. Zahvalno je za publiku.

A to sto vas ima toliko mnogo razocaranih zato sto ste ocekivali novog eliejna, posle onih AVP fejlova je vise vas problem nego Ridlijev. Prevazidjite sebe fazon.

Inace, nije da ja nemam zamerke na film i na samu reziju i scenario (inzenjer koji ne ulazi u neki drugi, od svih tih brodova u okolini, nego ide u escape pod prometeja da se obracuna sa pjuni naucnicom, rajt), ali citajuci sve ove kritike, rekoh da probam malo da izbalansiram dozivljaj.

Link to comment
Share on other sites

realno, i ja sam mislio da glumim djavoljeg advokata, ali kad sam video komentare ovde (sta li su tek oni filmovi koji stvarno jesu prava "djubrad" holivuda, za njih ima jos neka niza kategorija?), prosto mi nije jasno s kime bih se i raspravljao ovde, pa reko da ne gubim vreme.

jes da film nije ni prineti svojim predcima (ololo), i da i meni nije bilo svasta po meri dok sam ga gledao, ali "djubre od filma", po meni, apsolutno nije.

:-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...