Jump to content

Istok Pavlović - Kako zaraditi na tom internetu


nickwood

Recommended Posts

poveo sam kod mene u firmi pricu oko ocistimo srbiju pre godinu dve

kolega iz prodaje mi je mrtav ladan rekao kako je to malo para, ponovio je istokovu pricu ( treba platiti 5 ljudi, hardver, treba i zaraditi)

E sad ovako : da je sajt uradjen brzo i profesionalno i da je zaživeo i postao funkcionalan, 26000 za izradu, nadogradjivanje sadržaja i redovno održavanje HW i SW infrastrukture tog sajta bi bilo skoro i ok.

Ali 26000 eura bi podrazumevalo sajt sa visokom dostupnoscu servisa, brz rad, dobru sigurnost. Cak i da je primenjena "JOOMLA!" opet bilo bi opravdanja da je rešenje uradjeno profesionalno.

Ali nije, isfusereno je, posao je dobila neka firma kao i us plus, verujem da se sajt vrti na nekon jeftinom serveru koji ima lokalne diskove, da od održavanja nema ni O, ako pukne napajanje na tom serveru da neće biti ni čišćenja srbije...

Tako da ovde OPET nema opravdanja za 26000 eura.

A ako je 26000 samo za softver bez HW opreme, onda tim gore.

I jos nesto...kad god kažete "ja bih ovakav sajt uradio za 200 eura a mikin klinac za 150", znajte da si tako jednog dana ubijate cenu ;)

Dakle da ne budem trolovan, smatram da je 26000 skoro ok cena ako podrazumeva :

HW infrastrukturu za portal

visoku dostupnost servisa portala

SW odrzavanje i poboljsanje tokom 3 godine

HW odrzavanje tokom 3 godine

treba platiti 5 ljudi?

a kojih 5?

jednog da uradi dizajn (lol, dizajn)

jednog da to isece u html (koderu sa platom od 600e treba nedelju dana za ovo)

dvojicu programera, juniora i seniora, da napisu cms (pritom ovde izostavljamo diskusiju u potrebi za custom cms-om) koji omogucava kacenje slika i vesti i editovanje statickih strana - pa jebemu mater nek im treba mesec dana da ovo napisu, stave kod na zend ili neki drugi krsten api, pritom ne vidim razlog da se ne uzme neki polugotov cms (tipa cake), i potpuno mi je suludo da ljudi sami pisu resursne klase (za interakciju s bazom) za sajt koji ima vesti i galeriju

sajt je spor, od pagespeed-a dobija 60/100, a to je prvo i najbrze cega sam se setio da uradim, i pobogu toliko je uobicajen, da je moglo da se bira kako ce da se radi

sad, sto se tice tog odrzavanja. prvo, ne znam sta znaci softversko "odrzavanje"? pa ako napravis sajt kako treba zbog cega bi ga "odrzavao", pa nije to jugo da ga vozis na servis svakog meseca. a cisto sumnjam da su dobili pravo na 3 godine besplatnih apgrejda, dodataka i drugih klijentskih proseravanja. sto se tice hardvera, za 100e mesecno se kupi odlican server, gde hoces, i ne vidim zasto je potrebno "odrzavati ga" ako sajt ima 2000 poseta mesecno

takodje, sta znaci visoka dostupnost servisa portala - propustio sam da vidim koje servise nudi sajt?

po meni je potpuno idiotska odluka pisati kod od nule za sajt ovog kalibra

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Још зараде преко интернета, а ко зна колико има оваквих случајева, с обзиром на број агенција, државних служби итд:

Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање без тендера је с фирмом „ИТ Екселенс“ потписао уговор вредан 15 милиона динара. Уговор је закључен 28. јануара 2011, и то фактички на основу писмене одлуке директорке Фонда Драгане Калиновић. Да ствар буде чуднија, посао одржавања и побољшања софтвера за јединствену пријаву добила је фирма Горана Личанина, који је претходно радио у Фонду ПИО.

- Реч је о томе да је, без објављивања јавног позива, руководство Фонда ПИО склопило уговор астрономске вредности с предузећем „ИТ Екселенс“. Уместо спровођења уобичајеног тендера са затвореним понудама, примењен је преговарачки поступак, и то на бази писмене одлуке директорке Фонда ПИО Драгане Калиновић - наведено је на сајту Пиштаљка.

Како бисмо сазнали више информација о овом уговору, покушали смо да ступимо у контакт с фирмом „ИТ Екселенс“. Међутим, на број телефона који смо добили преко службе 988 нико се није јављао, а након неколико секунди укључила се факс машина. У Фонду ПИО су нам објаснили да им питања морамо послати на имејл, али одговоре до закључења броја нисмо добили.

propustio sam da vidim koje servise nudi sajt?

има оно да пријавиш депонију укуцавањем географских података и да се то појави на уграђеној гугле мапи Србије.

Гугл Мепс Апи?

Link to comment
Share on other sites

treba platiti 5 ljudi?

a kojih 5?

jednog da uradi dizajn (lol, dizajn)

jednog da to isece u html (koderu sa platom od 600e treba nedelju dana za ovo)

dvojicu programera, juniora i seniora, da napisu cms (pritom ovde izostavljamo diskusiju u potrebi za custom cms-om) koji omogucava kacenje slika i vesti i editovanje statickih strana - pa jebemu mater nek im treba mesec dana da ovo napisu, stave kod na zend ili neki drugi krsten api, pritom ne vidim razlog da se ne uzme neki polugotov cms (tipa cake), i potpuno mi je suludo da ljudi sami pisu resursne klase (za interakciju s bazom) za sajt koji ima vesti i galeriju

sajt je spor, od pagespeed-a dobija 60/100, a to je prvo i najbrze cega sam se setio da uradim, i pobogu toliko je uobicajen, da je moglo da se bira kako ce da se radi

sad, sto se tice tog odrzavanja. prvo, ne znam sta znaci softversko "odrzavanje"? pa ako napravis sajt kako treba zbog cega bi ga "odrzavao", pa nije to jugo da ga vozis na servis svakog meseca. a cisto sumnjam da su dobili pravo na 3 godine besplatnih apgrejda, dodataka i drugih klijentskih proseravanja. sto se tice hardvera, za 100e mesecno se kupi odlican server, gde hoces, i ne vidim zasto je potrebno "odrzavati ga" ako sajt ima 2000 poseta mesecno

takodje, sta znaci visoka dostupnost servisa portala - propustio sam da vidim koje servise nudi sajt?

po meni je potpuno idiotska odluka pisati kod od nule za sajt ovog kalibra

Procitaj opet moj post.

Ne znam sta se krije iza portala.

Softversko odrzavanje podrazumeva osoubu koja ce 3 godina pratiti i odrzavatoi sajt. Ozbiljne firme placaju odrzavanje. Najbolje odrzavanje je kad nema potrebe za istim.

100 eura mesecno nije odlican server.

Visoka dostupnost znaci da je dostupan 99.xxx vremena (definisano raznim kriterijuma). Servis je sam portal, izvini sto nisam reko SAJT!

Nemoj sa mnom oko ovih stvari tim tonom pls ;)

Jel mora opet da napisem da je 26000 za fail sajt puno i za istragu?

Jel mora opet da napisem da je uradjen kvalitetno i na pravi nacin i imao neku svrhu, da bi bilo moguce diskutovati o ceni?

Cinjenica je i sledece : da je sajt dignut na free platformi i najosnovnijem HW i da je placen 500 eura, prvi put kad ne bi bio dostupan da bi se pisalo "AAA NA STA BACISE 500 EURA ovo bi ja bolje uradio"

Takodje, ako neko ima razloga da ne podnosi doticno ministarstvo, to sam ja, jer niko ne zna koju smo golgotu tamo prosli i sta smo sve videli :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

овде се Лале прави невешт и наиван.

као и у целој Србији, у реалном свету, тако и на интернету, најбоље се зарађује ако си у политици. зарађују и остали, док их не почисте ови са јачим зарадама. само је питање времена и таква је читава парадигма у овој земљи. од оних који набављају буљобрис за Дулића, тонере за месну заједницу, гаће за војску до ових што раде сајтове и ових што пишу хвалоспеве и мајмунишу се по интернету за нечији рачун, увек и свуда је НАЈБОЉА зарада уз власт. и да видим ко ће сада да ми одговори на ово... или ће опет да буде како је Дебели оптерећен политиком.

толико је примера, сви знамо бар по једног приватника који је пукао или се још довија, све знајући да има све мање времема. пре него што питамо како се може зарадити на интернету је како се може зарадити у Србији. а то питање има одговор већ јако дуго. приче за обданиште како сам купио јабуку за динар и продао је за два динара и тако постао милионер за годину дана, не пију воду.

у којој год области данас да хоћеш да зарадиш неким послом, било производњом и продајом или препродајом робе и услуга, колико год била добра идеја, лукративан план, све се заврши на проблему финансирања, проблему пласмана, проблему наплате. ове проблеме немају само они који хвале Јасне, Оливере и Млађане. остали чекају по годину дана парице за одрађен посаоа већина пукне у тих годину дана, а они који заплешу са банкама поживе дуже, али остану без гаћа. и то је то.

дакле, како зарадити на интернету? неко може да буде програмер, дизајнер, администратор или нешто четврто и уредно да наплати рад од странаца. неко може да буде власник сајта или форума и да не очекује неку зараду. а неко може да се бави услужним телалењем, креирањем јавног мњења у нечијој служби и да тако заради. ови последњи су типично познати под називом дворске луде.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pa to pokusavam da kazem, ali ocito da ili si za LDP ili za radikale fazon ovde.

Da su ocistili (smece LOL a ne pare heheh) i uradili ljudski i platili najboljem ponudjacu objektivno, pa digao bih im spomenik.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Procitaj opet moj post.

Ne znam sta se krije iza portala.

Softversko odrzavanje podrazumeva osoubu koja ce 3 godina pratiti i odrzavatoi sajt. Ozbiljne firme placaju odrzavanje. Najbolje odrzavanje je kad nema potrebe za istim.

jos uvek mi ne govoris sta znaci pratiti i odrzavati? postoje dve stvari koje se rade nakon sto se sajt zavrsi - ispravljanje bagova i unapredjivanje funkcionalnosti. ako je ovo prvo - onda govorimo o losem finalnom proizvodu, ako kao sto rekoh sumnjam da je ovo drugo. ozbiljne firme imaju inhouse it, kao sto, ne sumnjam, ima i ministarstvo

100 eura mesecno nije odlican server.

http://www.top11hosting.com/dedicated_hosting_plans.php

cisto radi neke reference

ne treba izostaviti podatak da govorimo o blogerskom sajtu sa izuzetno malom posetom

Visoka dostupnost znaci da je dostupan 99.xxx vremena (definisano raznim kriterijuma). Servis je sam portal, izvini sto nisam reko SAJT!

danas svaka hosting kompanija kao sellpoint na pocetnoj strani nudi 99.xx uptime. mislio sam da govoris o web servisima, koje nisam video na sajtu, stoga i pitanje. ako govorimo o dostupnosti stranica, mislim da je ovo kao bazicna usluga svake hosting kompanije

Jel mora opet da napisem da je uradjen kvalitetno i na pravi nacin i imao neku svrhu, da bi bilo moguce diskutovati o ceni?

ne slazem se da kvalitetan sajt za slike i vesti sa sve hostingom treba da kosta igde blizu 26.000e

Cinjenica je i sledece : da je sajt dignut na free platformi i najosnovnijem HW i da je placen 500 eura, prvi put kad ne bi bio dostupan da bi se pisalo "AAA NA STA BACISE 500 EURA ovo bi ja bolje uradio"

ides iz krajnosti u krajnost. ne treba dizati sajt na jomli i shared serveru. kao sto rekoh, vecina firmi ima svoje cms resenje koje je lako moglo biti primenjeno za ocistimosrbiju, jer je u pitanju veoma konvencionalan sajt

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Da su ocistili (smece LOL a ne pare heheh) i uradili ljudski i platili najboljem ponudjacu objektivno, pa digao bih im spomenik.

попут саме акције?

Нисам хтео то да увлачим, да не одем из теме, али погледајте шта су у Естонији направили за један дан и 500.000 евра... које се код нас свело на постављање 1 билборда што се пара тиче. И како су то пропратили са информатичке стране... вероватно су ови "наши" хтели да копирају, али се свело на прилагођавање буразерској филозофији.

2:12

Двини, молим те погледај принцип овога и да ли може да се направи и колико би коштало са овом опцијом за мобилни. Треба ми за нешто.

Link to comment
Share on other sites

jos uvek mi ne govoris sta znaci pratiti i odrzavati? postoje dve stvari koje se rade nakon sto se sajt zavrsi - ispravljanje bagova i unapredjivanje funkcionalnosti. ako je ovo prvo - onda govorimo o losem finalnom proizvodu, ako kao sto rekoh sumnjam da je ovo drugo. ozbiljne firme imaju inhouse it, kao sto, ne sumnjam, ima i ministarstvo

NEMA

http://www.top11hosting.com/dedicated_hosting_plans.php

cisto radi neke reference

ne treba izostaviti podatak da govorimo o blogerskom sajtu sa izuzetno malom posetom

Ministarstvo ne moze da iznajmljuje servere. Mora lokalna infrastruktura.

danas svaka hosting kompanija kao sellpoint na pocetnoj strani nudi 99.xx uptime. mislio sam da govoris o web servisima, koje nisam video na sajtu, stoga i pitanje. ako govorimo o dostupnosti stranica, mislim da je ovo kao bazicna usluga svake hosting kompanije

sve je servis - usluga koju proiza sajt. ovde je to gugl mapa i sam webserver. I dalje, ne smeju da iznajmljuju infrastrkturu, mora na njihovoj opremi.

ne slazem se da kvalitetan sajt za slike i vesti sa sve hostingom treba da kosta igde blizu 26.000e

Na prvu loptu ni ja, ali opet, ne bih se izletao jer nemam vise podataka. Aj opet da ponovim, ceo posao je fail.

ides iz krajnosti u krajnost. ne treba dizati sajt na jomli i shared serveru. kao sto rekoh, vecina firmi ima svoje cms resenje koje je lako moglo biti primenjeno za ocistimosrbiju, jer je u pitanju veoma konvencionalan sajt.

ok

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

али дошао је сутрашњи дан, брате Зверино.

:))))

ево и ја бих да зарадим на интернету. можеш ли да ме повежеш са Јасном или Оливером, рецитоваћу Зорана, мајкеми.

Sreća pa ima novi radni dan za kilometarske postove :) A što se zarade na Internetu tiče, lepo čovek iz prvobitnog članka na ovu temu daje ideju da se skidaju ljudi goli pred webcamom. Kapiram da nije baš idealno, ali bi sigurno i ti mogao tu naći nekakvo uhlebljenje, kapiram da dosta tih sajtova ima te bizzare sekcije i sl :)

Da se vratimo na temu zarade na Internetu. Ceo ovaj topic je pokrenut pričom da je neki lik tamo pričao kako može da se zaradi na Internetu, pre svega misleći radom za strane poslodavce. U tom smislu taj PayPal jeste otežavajuća okolnost i tu nema spora. Što se tiče zarade na Internetu vezano za rad sa firmama u Srbiji tu apsolutno nema nikakvih razlika u odnosu na standardno poslovanje. I sa te strane postoji korupcija, niko to ovde čini mi se da ni ne negira, ali to nema konkretno nikakve veze sa "mogućnostima zarade na Internetu". I kao što rekoh u nekom od prvih postova na ovoj temi sajt od 26.000 evra je sasvim ok priča, ali onakav sajt od 26.000 evra naravno da nije normalan. Isto kao što nije normalno ni da ministar ima firmu koja prodaje računare svim državnim institucijama po Vojvodini i još mnogi drugi primeri. Mada ipak kada pogledamo vrlo je interesatno da je ta "koalicija za kontrolu javnih finansija" uspela samo taj jedan slučaj da otkrije i nikada se više nije javila... Ali da ne ulazimo dublje u tu politiku ovde, poenta je da to niti je preduslov niti nužno zlo da bi neko zaradio u nekom poslu, pogotovu ne na Internetu.

Двини, молим те погледај принцип овога и да ли може да се направи и колико би коштало са овом опцијом за мобилни. Треба ми за нешто.

To te ne košta ništa značajno, kao što i sam čovek kaže kombinovali su Google Earth i free programe, meni je trebalo nešto da uradim tako (doduše bez aplikacije za mobilni) i završio sam za dva dana, a ja nisam baš neki ekspert za Internet programiranje, ali se mogu naći free skripte na netu koje to rade. Kapiram da bi danas bilo još dan-dva da se razvije aplikacija za Android ili iOS sa Google Maps API-jem... Sve u svemu za ovakvu akciju bi ozbiljniji developer tim to mogao da uradi za nedelju dana.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sreća pa ima novi radni dan za kilometarske postove :) A što se zarade na Internetu tiče, lepo čovek iz prvobitnog članka na ovu temu daje ideju da se skidaju ljudi goli pred webcamom. Kapiram da nije baš idealno, ali bi sigurno i ti mogao tu naći nekakvo uhlebljenje, kapiram da dosta tih sajtova ima te bizzare sekcije i sl :)

Зверко, Зверко...

да не цитирам онај Егзит лајн од пре 10 година...

;)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na temu zarade na Internetu. Ceo ovaj topic je pokrenut pričom da je neki lik tamo pričao kako može da se zaradi na Internetu, pre svega misleći radom za strane poslodavce. U tom smislu taj PayPal jeste otežavajuća okolnost i tu nema spora.

нема спора.

ипак, овде, на овом нашем форуму, постоји неколико људи који ВЕЋ зарађују продајом својих услуга странцима. и ту нема спора. ти људи продају своје знање и наплаћују га. проблем настаје кад неко фура причу да може/треба да се заради продајом магле, коју ћемо да крстимо нет-гуру-сањем и лајфкоучингом и хвалећи поменуте политичаре. ја мислим да је то основни спор.

[roflmao] @ Бру

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Како је кренуло, oсећам да ће задњи пост овде бити од стране Лакија (након појаве 50 пута више реклама на форуму):

Поштовани господо Источе и (његова) Торбице,

захваљујемо се за савете које сте дали у вези микро ниша, јер смо у вашим ликовима и делима препознали једну - доста вас људи не воли и презире.

Захваљујемо се и свим учесницима који су свесно или несвесно узели учешћа у стварању довољно материјала да се искористи (не)популарност познатих у сврхе промоције нашег форума, као и креирања српског бренда у меме свету.

Пуно поздрава из Сеула,

Лаки

[:D]

Link to comment
Share on other sites

[roflmao]

ти јебено ниси нормалан, ево смејем се 2 минута већ...

Лале из Сеула... ахахахахахахаха

[roflmao] @ Ељбур

14961633.jpg

[roflmao]

ахахахахахаха...

јеееееее... ово постаје све занимљивије...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Двини, молим те погледај принцип овога и да ли може да се направи и колико би коштало са овом опцијом за мобилни. Треба ми за нешто.

А реална цена, макар отприлике?

(Ко год да мисли да може да уради, за колико би урадио)

Озбиљно питам.

ako govoris o aplikaciji za mapiranje smeca, kao sto rece zwerko, ovo je prilicno jednostavno, moze se lepo iskombinovati android aplikacija i google mapa, mislim da mozes naci nekog it studenta da odradi aplikaciju za 500e koja bi omogucavala korisniku da oznaci neku lokaciju kao divlju deponiju. sad, sto se tice sajta, najmanji problem je ubaciti gugl mapu u njega, pitanje je koje druge funkcionalnosti bi zeleo..

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

У оквиру сајта, већ постојећег (php или јоомла), да има та мапа, а да подаци могу да се шаљу мобилним. Не само географска ширина и дужина, већевентуално и да се прима и слика и текст (не треба аутоматски све да се појави на сајту, само да стигне до администрације прво, а после да админ може што аутоматизованије да убаци)

не анонимус, студент, него ето, нпр за колико би ти то хтео да урадиш.

Link to comment
Share on other sites

NEMA

malo mi je tesko da poverujem u to da u ministarstvu nema trojica ljudi koji instaliraju ofis po kancelarijama

Ministarstvo ne moze da iznajmljuje servere. Mora lokalna infrastruktura.

zasto ministarstvo ne moze da zakupi server kod euneta ili ko vec to sad radi u srbiji?

sve je servis - usluga koju proiza sajt. ovde je to gugl mapa i sam webserver. I dalje, ne smeju da iznajmljuju infrastrkturu, mora na njihovoj opremi.

The W3C defines a "Web service" as "a software system designed to support interoperable machine-to-machine interaction over a network". It has an interface described in a machine-processable format (specifically Web Services Description Language, known by the acronym WSDL). Other systems interact with the Web service in a manner prescribed by its description using SOAP messages, typically conveyed using HTTP with an XML serialization in conjunction with other Web-related standards.

gugl mapa je dve linije koda koje dobijes od gugla i ona nema veze sa samim sajtom. sve ostale informacije su klasican baza-server-browser web sadrzaj koji ne zahteva nikakve posebne hardverske uslove

ne razumem zbog cega ne smeju da iznajmljuju infrastrukturu? cak i u tom slucaju, zar vlada nema neki svoj cluster za web hosting? zar svaki sajt pod okriljem vlade srbije ima svoje personalno hosting resenje?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...