Jump to content

Telefonkabl - Optika u blokovima


Santa

Recommended Posts

http://www.tkb.rs/sr/internet

TELEFONKABL prvi FTTH operater u Srbiji

Budućnost stiže!

TELEFONKABL prvi FTTH operater u Srbiji

Telefonkabl a.d. je nastavio tradiciju uvođenja novih tehnologija u Srbiju. Nekada prvi operater kablovske televizije - danas prvi FTTH operater.

Najsavremeniji pristup telekomunikacijama – optički kabl praktično neograničene propusne moći do stanova, tako je, osim u najrazvijenije svetske zemlje, stigao i u Srbiju.

Ovim su i u našoj zemlji otvorena vrata telekomunikacionim uslugama o kojima smo do sada samo slušali, a kvalitet postojećih usluga podignut je na potpuno novi nivo.

O uslugama koje Vam naša nova FTTH mreža omogućava možete pogledati u FTTH odeljku našeg sajta.

Zasada samo u sledećim delovima grada:

From Ana Ljubisavljevic Telefonkabl:

Nažalost, FTTH mreža je za sada aktuelna na području Novog Beograda, u blokovima 61, 62, 63, 64, 71 i 72 gde ovih dana završavamo izgradnju a od proleća se očekuje priključenje prvih korisnika.

Ponuda u smislu paketa i cenovnika usluga koje ćemo pružati u mreži biće blagovremeno objavljena putem našeg sajta.

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

Blokovi do Tokija! [:D]

Mene samo interesuje koje usluge i po koji cenama oni planiraju da pružaju da bi im se isplatila instalacija optike "do svakog korisnika" jer u blokovima već postoji kablovski operater i Beogrid koji oba nude pristup na uporedivim brzinama a već imaju infrastrukturu i korisnike :)

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

meni ne treba brži net od ovog koji imam, televizija i fiksni telefon mi ne trebaju uopšte, al se brži mobilni net ne bi bacio.

ovo će imati smisla kad se optika omasovi po americi (za sada je imaju u par gradova al google radi na širenju) pa sadržaji po internetu počnu da se prilagođavaju za 100mbit, al zašto da ne budemo spremi :D

zapravo će najveći plus za mene biti ako bude mogao da se uplati internet bez fiksnog telefona ili televizije.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam isto dobio promo flajer i zainteresovalo me, pre svega zato sto bi tako mogao da dobijem vecu upload brzinu. Nazalost plasim se da ce biti opet neka asinhrona varijanta sa suludim cenama za sinhronu. Takodje ne verujem da ce raditi optiku do gajbe, vec do ulaza, a kad malo bolje pogledas to radi i Orion sa onim Direct @ home sistemom, ali je tu problem sto od razvodnog ormana u ulazu do tvog kompa opet koriste postojecu bakarnu paricu, razlika je samo sto ne zavisis od Telekomove infrastrukture...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

to je dobra varijanta ako su ti u ulazu babe i dede (a svima su) pa ti nikad nije opterećen net. al mislim da ovi tvrde da će baš u kuću da ti ulazi optika.

koliko struje troši "modem" za to? :D

Link to comment
Share on other sites

Tvrde oni to vaistinu u letku, ali šta će da bude u praksi to ostaje da se vidi. Pazi modem za to nije ništa specijalno pametno, imamo mi na poslu, samo je standardni modem/ruter sa onim media convertereom gde ulazi optički kabl, a na drugu stranu ti izlazi UTP. Ali to je sve pod uslovom da oni zaista hoće da popnu taj optički kabl kod mene na treći sprat ili kod komšije na petnaesti...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

to je dobra varijanta ako su ti u ulazu babe i dede (a svima su) pa ti nikad nije opterećen net. al mislim da ovi tvrde da će baš u kuću da ti ulazi optika.

koliko struje troši "modem" za to? :D

Bilo bi potpuo suludo da nude optiku i na kraju da srozaju protok zbog jedne bakarne parice na 20mbit (10/10 simetrija or whateva) sto je valjda neki max.... Opticko vlakno ulazi direkt na gajbu gde ce valjda neki media konvertor da ide sa optike na UTP 100mbit ili gigabit, zavisi kolko oces.... Pitanje je isto po koliko optickih vlakana vuku do zgrade/stana tj sta imaju na umu sa tim "optika" u ponudi....

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Zwerko, beogrid ti po ceni ADSLa nudi sinhronu konekciju iste brzine + LAN koji ti oslobadja net konekciju od downloada :)

Nebulozno je razvlačiti optičke kablove po zgradi, gigabitni lan je sasvim adekvatan u okviru zgrade imho

Ono što ja tražim uglavnom nema na tom LAN-u :) Suština priče je da mi i Beogrid najviše nudi nominalno 5 Mbit sinhroni za nešto malo manje od 4k dinara mesečno, ali je moje iskustvo s njima da ta brzina nije uvek baš garantovana, čak ni izvesna. S druge strane, da možeš mnogo toga da skineš u lokalu, ali mi to nije primarno zašto bih bolji net, za skidanje mi zasad i ADSL radi posao. Ako bi neko ponudio po razumnoj ceni sinhroni 40/40Mbit optički net, kao što ovi pišu u flajeru to bi već bilo interesantno. Ja se jedino plašim da im cene neće biti baš razumne za te brzine, kao i da će i oni preko optike nuditi asinhroni pristup kao primarnu ponudu.

Bilo bi potpuo suludo da nude optiku i na kraju da srozaju protok zbog jedne bakarne parice na 20mbit (10/10 simetrija or whateva) sto je valjda neki max.... Opticko vlakno ulazi direkt na gajbu gde ce valjda neki media konvertor da ide sa optike na UTP 100mbit ili gigabit, zavisi kolko oces.... Pitanje je isto po koliko optickih vlakana vuku do zgrade/stana tj sta imaju na umu sa tim "optika" u ponudi....

Deluje suludo da ako dovučeš dovoljan broj vlakana do zgrade onda ne radiš dalje optiku, ali kao što rekoh već ima primera da to rade, evo recimo ovaj Dakle dovode optiku do zgrade a onda dalje bakarnom paricom.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ono što ja tražim uglavnom nema na tom LAN-u :) Suština priče je da mi i Beogrid najviše nudi nominalno 5 Mbit sinhroni za nešto malo manje od 4k dinara mesečno, ali je moje iskustvo s njima da ta brzina nije uvek baš garantovana, čak ni izvesna. S druge strane, da možeš mnogo toga da skineš u lokalu, ali mi to nije primarno zašto bih bolji net, za skidanje mi zasad i ADSL radi posao. Ako bi neko ponudio po razumnoj ceni sinhroni 40/40Mbit optički net, kao što ovi pišu u flajeru to bi već bilo interesantno. Ja se jedino plašim da im cene neće biti baš razumne za te brzine, kao i da će i oni preko optike nuditi asinhroni pristup kao primarnu ponudu.

Deluje suludo da ako dovučeš dovoljan broj vlakana do zgrade onda ne radiš dalje optiku, ali kao što rekoh već ima primera da to rade, evo recimo ovaj Dakle dovode optiku do zgrade a onda dalje bakarnom paricom.

Poenta FFTH tj FTTP je dovodjenje optickog kabla do samog korisnika i njegovog CPE uredjaja. Svakako svuda u svetu trend FTTH je da se radi sinhrona brzina, zbog njegovih tehnickih karateristika koje pruzaju veoma veliku propusnu moc u oba smera. Samo tehnicko resenje se zasniva na PON tehnologijama, u slucaju telefon kabla predpostavljam da je GPON (do 128 korisnika po cvoru).

Sama tehnologija je veoma zahvalna zato sto je pasivna i obicno nije potrebno dovoditi struju do opreme. Resenje je veoma zanimljivo zato sto direktni smer (download) radi na bazi WDM tehnologije (1 vlakno vise talasnih duzina) dok povratni smer (upload) radi na vremenskom multipleksiranju, vise o PON tehnologiji na googlu....

U svakom slucaju verujem da ce se pon veoma brzo razviti u Srbiji pogotovu u Beogradu, jel ima nekoliko konurentih provajdera koji se trenutno nadmecu na tom polju pogotovu Targo Teleko tj Nuba invest, koja ce sve svoje usluge zasnivati na PON tehnologijama, najverovatnije na Cisco-vom GPON resenju, dal ce biti skupo po korisnika, verujem da oce jel je sama oprema kosta veoma mnogo.

Link to comment
Share on other sites

omg, moci cu ca imam 100 megabita koje cu koristiti jednom nedeljno da skinem film od dva giga, skinem mail i overim forum

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

U svakom slucaju verujem da ce se pon veoma brzo razviti u Srbiji pogotovu u Beogradu, jel ima nekoliko konurentih provajdera koji se trenutno nadmecu na tom polju pogotovu Targo Teleko tj Nuba invest, koja ce sve svoje usluge zasnivati na PON tehnologijama, najverovatnije na Cisco-vom GPON resenju, dal ce biti skupo po korisnika, verujem da oce jel je sama oprema kosta veoma mnogo.

jel =/= jer

Sto se tice brzog razvijanja, mislim da gresis jer ljudi (fizicka lica) nemaju pare da plate cenu koju ce ovi traziti za optiku, i da imaju treba ih ubediti da je 'nesto sto je X puta skuplje od adsl/cable' bolje.

People don't stop playing because they get old, they get old because they stop playing.

Link to comment
Share on other sites

Nisu ali siguran sam da "na strani svakog korisnika obezbeđuje slanje i primanje podataka sa brzinama od 40 Mbps do čak 100 Mbps" nece biti jeftino.

S obzirom da ostali provajderi prodaju sranje pakete za 20-25e ovo ce sigurno biti mnogo para.

Ako ne, onda cu da zavidim svima koji budu u mogucnosti da uvedu ovo za neke normalne pare (ako to bude ~30-35e).

[:(]

People don't stop playing because they get old, they get old because they stop playing.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...