Jump to content

Beograd koga nema


Recommended Posts

opet bi sagradili kuce od dasaka

poenta je da i dalje u beogradu ima impresivnih zgrada.. ali meni prvom je dominantniji utisak taj koliko su te zgrade propale, to sto su im fasade crne, prozori muljavi i sl.. ceo centar beograda je Crn. naravno da bi bilo dobro da su neke od tih zgrada bile izgradjene.. ali mislim da bi utonule u sveopste sivilo kruga dvojke

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

lep je beograd i sada nego ljudi suviše gledaju u zemlju :(

naročito je lep kad se uzme u obzir da je triput rušen u 20. veku.

i da su ove zgrade sagrađene, polovina bi bila sjebana u 2. svetskom ratu.

Link to comment
Share on other sites

Ивке је у праву, баш сам то хтео да напишем. Да сте из Бурундија лупам или ето, из Њујорка, ишли бисте по Београду ко сунцокрети отворених уста и викали ''лол лол ван хелсинг''. Ми смо све те трипове узели здраво за готово (што је и за очекивати, наравно да неки Парижанин не блене у ону пирамиду испред Лувра пет сати дневно), што не значи да они нису ту. Примера ради, прођите кроз Кнез и центар генерално и обратите мало пажњу, као да сте туриста и ето зезања, гомила неких стилова, каријатида, гаргојла, које иначе човек по аутоматизму само акнолиџује и настави својим путем.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

^^^ To je bio moj trip kad sam došao da živim u Bg, naučio sam svaki deo Beograda napamet jer sam bio raspamećen arhitekturom. Ja sam bio toliko oduševljen da sam prve godine u Beogradu manje gledao ribe na ulici, a više bleneo gore u fasade ( lol gej).

@Dule, ne znam tačno čiji je projekat ona verzija hrama, ako naletim na info reći ću ti.

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Jedno je lep i sredjen centar a drugo je kada kazes da je neki grad lep grad, misleci pod tim kao celina. Beograd ima jedan od najlepsih starih delova grada i centar je fantastican, stvarno volim taj deo, ali kao celina, Beograd nikako ne moze biti lep grad, cak je mnogo blizi da ga nazoves ruznim.

Mislim da je to sudbina gradova koji imaju konstantan priliv ljudi u nasoj zemlji (Beograd i Novi Sad u ovom slucaju), mnogo se gradi, a bez plana i nekvalitetno. Po nekada lepom Novom Sadu, sada bukvalno bacaju nove zgrade u jebenim fuorescentnim bojama bez ikakvog plana i reda. Neki delovi grada (i to ne daleko od centra) su toliko sramotni da je ono tuzno.

Link to comment
Share on other sites

Добро, али расплињујеш се, мисли се на центар, па и ови планови су сви у центру/старом делу. Није поента да ли је Нови Београд набацан, него се баш прича о центру. Што не значи да ти не смеш да кренеш у ту ширу причу, али људи који су се јавили са ''да је оно саграђено било би лепо, а сад је ружно'' причају о овим грађевинама са слика и о центру и о местима где су оне требале да буду, а као сад је то ружно. И ја и још неколико људи се са тим не слажемо. Мислим, можда су неке грађевине лепше, мени се свиђају, али ове постојеће имају сличан шмек и тај део града (о коме се ради у топику) је сасвим океј, него људи узимају све здраво за готово (прочитати Ивкетов, мој и Савкетов пост).

А наравно да град постаје лол по периферијама и ширим стамбеним и пословним курцима, то је са сваким градом тако и ту Београд није изузетак.

Имам осећај да је јако модерно у последње време тако причати и да се онда маса људи исприма на то и креће и перцепција да им се трипује и на крају стварно виде то што, ај да кажем, неко жели.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, procitao sam ja sve vase postove. Misljenje, neizgradjene gradjevine vs izgradjene i lepota istih, lep je i ovako ali mislim da bi bio jos bolji sa dodatkom ovih sto su ostale samo idejna resenja. BG ima prelep centar, i to je to, tu nema neke diskusije.

Ja sam se samo osvrnuo na to da "lep grad" treba da ima mnogo vise od lepog i sredjenog centra... Nisam ni urbanista ni arhitekta, i verovatno dalju raspravu ne bih mogao potkrepiti strucnim argumentima, ja samo kazem da mi se ne svidja ono sto vidim kada izadjem iz sireg centra BG i NS i da mislim da mora vise da pocne da se vodi racuna o novogradnji i da se ona mora lepse inkorporirati u celinu jednog grada. Ili je to neka zelja, kakogod.

Grbavica je jedno od naselja u NS vrlo blizu centra u kojem su u proteklih 5-10 godina porusene kucice i sagradjene zgrade, ako je ovo najbolje sto je moglo da se tu uradi i ako je ovo samo meni ruzno, onda jebiga. Znaci ovo nije periferija i bogu iza nogu, ovo je 10 minuta laganog hoda iz samog starog jezgra i centra NS.

tolstojeva1ko0.jpg

Edited by Longleyy
Link to comment
Share on other sites

Океј то, него досадашње коментарисање се односило на центар и на ове грађевине вс постојеће и овај паралелни Београд вс постојећи, где као овај постојећи каска километрима иза овог алтернативног, што није тачно, по мени. Ти си отворио нову тему практично и зато сам ти скренуо пажњу на то.

Што се тиче те твоје теме, не мислим да је Београд ту другачији од било ког града на свету. Просто, град почиње са малим слотом, онда се отвара више слотова у различито време, на различитом месту, од стране различитих власти, ликова, кураца, палаца и на крају добијеш наврат-нанос паприкаш. И то јесте беззе, али не видим да се Београд ту издваја од било ког другог града. Другим речима, да, треба да се води рачуна, али опет, ако гледамо у пракси, ретко где се то и дешава.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

meni je i novi beograd lep, a bio bi još lepši da je sve sprovedeno kako je planirano, sa hiperbolički širokim ulicama i gomilom zelenila. unakazili su ga sa delovima koji su građeni od devedesete na ovamo, nigde ne ostavljaju prostora ni da se prdne, a pri tom je pet puta više automobila i sranja, i izgubio se taj sjajni osećaj prostranstva.

da se razumemo, ne može da prismrdi parizima, njujorcima i londonima, ili imperijalnim prestonicama beču, veneciji, budimpešti... ali daleko od toga da je ružan.

Link to comment
Share on other sites

Иван:

Па добро, али мислим да о томе Лонгли и прича. То што је на свакој оној парцели неки курац од овце, а не паркић, то је управо то, непланска градња разних ствари без неке главне идеје која ће да их везује. Рецимо, ја имам емо однос према солитерима, али су ми ружни. Али свеједно, то је тај неки шмек Новог Београда и ти солитери су океј такви какви су јер је то тај моћни комунизам фазон или шта год. Али кретенска ИДЕА код моје зграде је лол рецимо.

Остали:

ја само хоћу да кажем да ова расправа није потекла одатле него од трипа ''ех да су ове зграде овакве ко на плановима где би нам био крај, а сад је све то ружно'' који је мени неоснован и мислим да је заснован на емо тренутку. Јер те зграде на таквим местима и јесу мање-више сличне овима са слика. И Београд у центру (где су и ове планиране зграде на сликама) јесте готиван и фасадан и шта ја знам.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

He, ja stalno zaboravljam da zgrada hemijskog fakulteta iz vazduha piše H-E, i svaki put kad naiđe neki ovakav topic pa osmotrim aerial snimke grada pa se iznenadim :D

Lep je grad nemojte da prdite samo treba dići glavu sužanjsku!!11 :tf:

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Ono što centru Beograda jedino ozbiljno fali jesu smisleni trgovi, nit većeg grada, nit manje trgova, pa čak i glavni gradski trg - trg republike - nit je trg kao definisana celina, nit je trg po veličini, već više se može reći plato Republike. I naravno obnova fasada i rigorozna kontrola novogradnje. O nekim drugim nepoštovanjima od strane smih gradjana prema svom gradu ne treba ni govoriti (stavljanje klima i satelita na stare zgrade, zamena starih prozora za pvc stolariju, raznorazne nakazne nadogradnje, krečenje svog ''dela'' fasade kako im se prdne, i ostali turbofolk potezi).

Što se periferije tiče, beogradska periferija uglavnom uopšte nije ružna nego je baš ono što treba da bude, smislena gradska naselja sa svim potrebnim sadržajem. Naravno ima i velikih fejlova, ali to je baš po obodnim delovima grada. I što reče Ivan od 90tih pa na ovamo tranzicijska arhitektura bez smisla za planiranje i estetiku je počela da ozbiljno kvari izgled beogradskih opština van centra.

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Zato i živimo u ciganštini u kakvoj živimo, a divimo se Pragu, Beču i ostalim evropskim metropolama, gde ljudi poštuju svoje kulturno-istorijsko nasledje.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

pa bilo bi mnogo bolje da se stanari dogovore i ugrade centralnu klimu bez ruženja fasade, i da se forsira ugradnja klima sa dvorišne strane kad god je moguće. pa ako je to nemoguće, opet postoje rešenja koja su manje ružna, npr. da se rade kućišta klime u boji fasade, il makar da svako kupi istu klimu i ugradi je na isto mesto...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...