Jump to content

Šta sa devizama i/ili štednjom, u svetlu propasti evra?


Recommended Posts

Kanada se mnogo vise oslanja na usluge i skoro jedino trziste joj je amerika, a ako se plasis kraha dolara onda nije najpametnije stedeti u cad zar ne? Plus ce i ako ne dodje do kraha uvek pratiti dolar tako da ja i dalje ne vidim poentu stednje u cad ako izbegavas dolar.

 

Bas suprotno. Kanadski dolar postepeno prati americki zbog izvoza, ali u slucaju naglog kraha USD, Kanada ce se pokriti ogromnim rezervama i nece joj faliti dlaka sa glave, bas kao sto joj nije falila ni tokom ove krize. A krah samog CAD nezavisno od USD je skoro pa nemoguc, sa obzirom da Kanada nikada nije izvrsila deregulaciju bankarskog sektora, za razliku od debeloguzih amera koji su igrali rulet sa tudjim parama. Dakle, ko hoce da steka u stabilnoj valuti, moze da ide na CAD opusteno, ali ko hoce da kratkorocno zaradi na kamati (poput Zole), bolje neka trazi neku drugu valutu.

Link to comment
Share on other sites

Bas suprotno. Kanadski dolar postepeno prati americki zbog izvoza, ali u slucaju naglog kraha USD, Kanada ce se pokriti ogromnim rezervama i nece joj faliti dlaka sa glave, bas kao sto joj nije falila ni tokom ove krize. A krah samog CAD nezavisno od USD je skoro pa nemoguc, sa obzirom da Kanada nikada nije izvrsila deregulaciju bankarskog sektora, za razliku od debeloguzih amera koji su igrali rulet sa tudjim parama. Dakle, ko hoce da steka u stabilnoj valuti, moze da ide na CAD opusteno, ali ko hoce da kratkorocno zaradi na kamati (poput Zole), bolje neka trazi neku drugu valutu.

Pa ne, nije toliko siguran za stednju kao sto sam vec naveo. Ja sam pukao 5-10%. I uopste nisam hteo da kratkorocno zaradim na kamati, planirao sam da idem u Kanadu pa sam neki stek prebacio u CAD u onoj "evro krizi". I dalje ih imam i preko godinu dana ne mogu da se vratim na originalnu EUR sumu. Istina je da se kanadski dolar uglavnom podvlaci pod americki, znaci prati njegove oscilacije zbog izvoza. A americki nije stabilan vec je neko vreme u knoru...

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Meanwhile @ eBay

 

 

eBay Now Allows Virtual Currency Sales

 

eBay, owners of payment service PayPal, has quietly added a new Virtual Currency category to their sales site, allowing users to sell virtual currency like bitcoin, as well as miners, and mining contracts.

The category is sparsely populated right now and the listings are all classified ads, suggesting that eBay wants buyer and seller to hash out their sale outside of the company’s jurisdiction, thereby reducing risk of become liable for scams and fake sales.

The company has been moving into digital sales over the past year but has long held a no-nonsense policy against digitally downloaded items. One listing for dogecoin, for example, notes that the cryptographic keys to the currency will be sent, presumably on a thumb drive or hard copy, via USPS or UPS rather than via email, something eBay has long frowned upon.

The category is so scattershot and clearly new that there is no telling just how this will change eBay’s policies towards digital items. Considering bitcoin is a direct competitor to PayPal and recent patent filings have shown eBay is working towards a type of cryptocurrency for its users, it makes sense for them to test the waters in this way. I’ve reached out to eBay for comment and will update when they respond.

UPDATE – eBay writes:

To promote a trustworthy marketplace and ensure compliance with applicable regulations, eBay updated its Currency Policy in February. The updated policy clarifies that listings for Bitcoin and other similar virtual currencies must be listed in the Virtual Currency Category in the Classified Ad format. In terms of mining gear and mining contracts, those can be listed as auction or Buy It Now.
eBay has updated their currency policy to reflect this change.
via Coindesk

 

 

Izvor 

http://techcrunch.com/2014/04/04/ebay-now-allows-virtual-currency-sales/?txtlnkusaolp00000595

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

/ressurect 

@Debeli

Tvoji saveti su uvek bili dobrodošli prilikom vaganja i donošenja odluka :)

Imam jedno pitanje... Možemo li da do kraja godine očekujemo jačanje američkog dolara prema evru, u svetlu najave povećanja kamatnih stopa od strane FED-a u 2017.? 

Gledam USD/EUR odnos u poslednjih 6 meseci, peak USD ka EUR je bio još u decembru prošle godine na ~0.96, od tada je USD u padu da bi se sada vrteo  oko ~0.89...

 

Neophodno je da sa delom sredstava uđem u jednu od ove 2 valute, ali nakon par meseci planiram izlaz...

Interesuje me isljučivo kraći rok, do kraja 2017. godine - ne duže.

 

 

Link to comment
Share on other sites

evro nema osnova na kratak rok da ojača prema dolaru, štaviše, očekuje se stabilan do jači dolar prema evru, upravo zbog razlike u kamatnim stopama na dolar i evro. 

mada je sve to prilično neizvesno, jer možemo uvek da očekujemo neke eksterne šokove (nafta, zlato, rat, sankcije), koji mogu preko noći da promene igru.

ja bih ušao u dolar do kraja 2017te.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a mi mislili da ti znaš nešto :tf: 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

rekao sam do kraja godine.

za ultrashort trgovanje se obratite Ciganki sa kuglom.

i da kažem još jednom, mislim da nisam u poslednjih par godina: dolar i evro (funta, franak, ...) ZAJEDNO propadaju - kupujte zemlju, zlato, srebro.

možete da kupite i državne dužničke papire.

nemojte da mešetarite, ne budite budale.

evo istorijskog dijagrama

vidite da je relativno stabilan odnos. nekoliko procenata ne igra ništa na dugi rok.

nemojte paničiti.

ponavljam, dolaru rastu kamate, EMU je u minusu sa kamatama. to bi trebalo da održi dolar stabilnim ili jačim. međutim, sasvim je moguće da će neko potopiti dolar (Rusija, Kina, S, Arabija, Japan, EU), ali to su eksterni šokovi. Amerima raste balon duga i čeka se kolaps. ali vidite 2008mu na dijagramu. posle kolapsa berze dolar je naglo ojačao. to i jeste suština samouravnotežujećeg proseca. možda ovog puta stvarno pukne kako je trebalo i prošlog, pa dolar bude toalet papir, ali možda postane ekstremno jak uz 30% nezaposlenih u SAD... može svašta da bude. za mesec, dva, pet. već 10 godina (20, 30, 40?) ništa ne radi po pravilima ekonomskih zakona.

štednja u papirima je besmislena.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...