Jump to content

Koji mobilni telefon


Dule_smor

Recommended Posts

moj kum je prešao sa nexusa 4 (oktobar 2012.) na LG G3 (maj 2014.) i smorio se koliko je LG sporiji, tako da te sintetičke testove mogu da okače mačku o rep.

 

znam da mi je ovaj argument na nivou mohijevih ortaka i deijevih rođaka ali ovo je direktno iskustvo, čovek je hteo bolju bateriju al se na kraju pokajao jer je dobio dve godine noviji a sporiji telefon

 

što se baterije tiče, moja logika je oduvek bila da slabija i jača baterija nisu faktor sve dok jača ne bude držala dva dana a slabija jedan. ako na kraju dana oba telefona ubodeš na punjenje, jedan sa 40% a drugi sa 25% baterije, nisi ništa postigao.


i još jedno iskustvo sa stock androidom - uzeo sam od žene stari galaxy s2 da mi služi kao službeni. instalirao sam na njega cyanogenov lollipop, outlook za mejlove, evernote za beleške, dropbox i ništa više, ni guglov ni samsungov bloatware. sa takvom upotrebom - mejlovi, pozivi, poruke, beleške i kamera kao priručni skener - baterija traje 2-3 dana, a talefon dere koliko je brz.

Link to comment
Share on other sites

I ja sam prešao sa N4 na G3 i moj utisak je da G3 radi neznatno brže ove osnovne telefonske operacije, a da jede N4 u bilo kojoj procesorski zahtevnoj aplikaciji.

 

Koristio sam Google Now launcher na oba.

 

Veći kapacitet baterije potroši ekran, tako da je to nebitno.

Mada mi G3 opuštenije izdrži od jutra do jutra, nego što je to N4 ikada mogao.

FushiSigb.thumb.jpg.f75f13b0202c1af84974

Link to comment
Share on other sites

baš sam skoro to radio (+network unlock), nije komplikovano ali treba ti PC sa instaliranim kies shitware-om

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2292615- guide koji sam pratio

 

network unlock deo je malo komplikovaniji, ali pretpostavljam da ti to ne treba...

 

edit: ne videh da pitaš i za rom. cyanogen i paranoid android su najbolje optimizovani i imaš najviše podrške, ako nisi u fazonu da previše eksperimentišeš, stavi neki od ta dva...

Link to comment
Share on other sites

Смор, више не рула Nexus и сада је у игри и LG G2/3, па морам да бирам : (

Које све огласе да проверавам, сем Benchmark форума и купујемпродајем?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

brate imas sad i n4 za tipa 130 do 150 eura pa to je divno!

 

Ustedu uloži u sebe, izađi u Fridu i upoznaj bogatu devojku tvog života!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Јел могу у Смоквицу са N4?

 

Хвала Игоре, које све огласе да проверавам, сем Benchmark форума и купујемпродајем?

Вића је на одмору изгледа, само причајте посећује.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Смор, више не рула Nexus и сада је у игри и LG G2/3, па морам да бирам : (

Које све огласе да проверавам, сем Benchmark форума и купујемпродајем?

 

pa uzmi g2

ja ga furam vec neko vreme, i to stock, radi kao zmajcek, seva mi paja da se drndam sa mobilnim kao sa npr kompom jer to je jebeni mobilni i on u mom univerzumu ne zasluzuje top mesto da bih mu posvecivao toliko energije i vremena da ga budzim sa custom romovima i sl, telefon i dalje leti, baterija dva dana, kamera solidna

posle g2 nije mi padalo na pamet da razmatram npr g3 samo zbog baterije koja je kilava

 

i dalje ne kapiram vase RUR savetovanje, neko dodje i pita Mob 1 ili Mob 2 sta vi mislite, a vi kazete nenen nemas ti pojma mob3 ili mob4  je jedini ispravan mob u univerzumu 

da ali to nije ni bilo pitanje  :|

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ali logikom toga bi svi vozili Golf :) Sustina moje price je da je tesko u bilo cemu doci do situacije da jedan uredjaj odgovara svima za bilo koje koriscenje. Nekome je lupam bitniji dizajn od toga da li salta ekrane jednu milisekundu brze. Ja koristim telefon koji ima jacu bateriju od G2 pa mi se desava da ga sabijem pre kraja dana, u tom smislu bi s N5 bio bas u problemu. Hocu reci ne verujem postoji univerzalna preporuka ni za mobilni telefon kao sto ne postoji ni za kola, jer su potrebe i razmisljanja drugacije. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

 

Čitao sam više rivjuova baš u vezi G2 v N5 i većina se svodi na isto što ću pokušati da sumiram (ovde je reč o random user review-ovima, a ne o plaćenim člancima ofc).

 

Baterija, 2300 mAh v 3000 mAh, apsolutno je jasno da je drastično veći kapaticet i da će baterija, u nekom standardnom korišćenju, držati ~20% duže na G2. Nexus 5, grubo gledano u proseku drži bateriju ~36h, što će reći da ga u ponedeljak ujutru skinem sa punjača i na isti moram da ga vratim u sredu popodne kada dođem sa posla. Sa 20% više baterije, to bi guralo do sutra ujutru, a tada već nije opcija punjenje jer mi je fon potreban; sa tim u vidu, u klasničnom korišćenju telefona, dolazi se na isto. U overload korišćenju, G2 naravno ima prednost, ali je jako malo % ljudi koji TOLIKO opterećuje uređaj da mu slupa bateriju preko dana, a i za to mislim da će većini vrlo dobro odraditi posao preko dana, dok ne dođe kući da ga stavi na punjač.

 

Kamera, HDR+ je odličan na Nexus-u i fotografije su jako dobre. Najveća mana stock androida je taj softverski autofokus sa kojim kubure, ali mislim da to nije dealbreaker nikako (pogledaš test i stvarno se treba zablentaviti da bi se primetila razlika koja je zaista minorna).

 

UI/RAM, iako oba uređaja imaju po 2GB memorije za aktivne aplikacije, LG (kao i svi ostali proizvođači) ubacuju svoj bloatware koji u proseku teži oko 300MB i stalno čuči u memoriji, tako da "na kraju dana", na N5 imaš oko 750 MB slobodne memorije, dok na ostalim telefonima tog tipa imaš oko 500 MB. Čist android ti posle možeš da kastomizuješ kako želiš i nasviraš "zauzeće" memorije, ali daleko da ćeš imati nepotrebne gluposti koje su ti ovde force-ovane.

 

Što se tiče rutovanja i stavljanja "stock" androida na G2, Sony itd, problem je što ne postoji zvanični android za te telefone, već moraš da čekaš da će neko da izmoduje android i sve prateće aplikacije za taj telefon i da se moliš da će da prati narednih xy verzija, a i tada je pitanje da li će ti sve biti kompatibilno.

 

Drkao sam se sa HD 2 i androidom, posle sam sam furao Nexus-e i većina ljudi sa kojima sam pričao i ubeđivao ih da kupe Nexus/G2 su bili u prvome skeptični, ali su posle bili jako zadovoljni odlukom jer zaista dobiješ sve što ti je potrebno u jednom paketu.

 

Baterija

 

Pokušavaš da me ubediš da je zapravo irelevantno da li je baterija 2300 ili 3000 miliampera jer će svejedno pregurati dan? Verujem da je svakome ko kupuje uređaj koji je flagship (ili je bio u nekom trenutku) to vrlo relevantno.

 

Ne postoji klasično korišćenje telefona, smatram da je mnogo veći broj ljudi koji TOLIKO opterećuju uređaj nego što misliš. Šta ti je, svuda lica osvetljena ekranima, ljudi ne ispuštaju telefone iz ruku, sluša se muzika, osvežavaju se socijalne mreže na 2 minuta, drndaju se mesindžeri, forumi, skida pošta, slika, telefonira, čitaju novine i fidovi, koristi navigacija. Ja slupam bateriju za 15-16 sati meni normalnog (ili ti, po tvom, klasičnog) korišćenja i ne volim, kada mi je pri kraju dana baterija skoro suva, osećaj anksioznosti koji doživljavaju vozači električnih automobila (range anxiety). Sve što pričaš za tako malu bateriju je čarobno kada znaš da "ah, danas radim od 9-17h, posle idem kući da napunim fontelić, pa sam miran večeras kad budem išao na pivo, a imam punjač i na poslu, a i u kolima ako zatreba".

 

Ne bih zalazio dalje u dubiozu oko kapaciteta baterije jer je besmisleno tvrditi da je manja baterija jednako dobra kao i veća na osnovu parametara kao "klasično korišćenje telefona" jer ćemo se samo podžapati. Stoga bih cenio da staviš na telefon GSAM battery monitor da vidimo u kojim uslovima telefon sa baterijom od 2300 mAh izdržava 36 sati. Zaista bi mi značilo, a ja ću okačiti u kojim uslovima ja spucam bateriju za 16 sati, a ne smatram sebe overload korisnikom.

 

Bez obzira što spadam u te što imaju punjač i na poslu i u kolima, veće je bolje, jbg.

 

Kamera

 

'ajde da ne gubimo vreme oko ovoga, i ako LG G2 pravi slike veće rezolucije malo boljeg kontrasta, reći ćemo da su bar a bar, mada N5 ne može da snima u 60 frejmova full HD po difoltu, osim ako to nije regulisano u Lollipopu.

 

UI/RAM

 

Skidan kapu tome, ali i pre rutovanja sam sveo bloatware (za neke stvari je i pitanje da li su bloatware ili ih i čist android ima u drugom obliku) na 92 megabajta koji samo smrde u memoriji i procesorski su neaktivni, barem u trenutku monitoringa procesa. Slažem se da je nepotrebno, ali se i to, kao što sam napomenuo, reguliše više nego jednostavnim, praktično automatskim rutovanjem, posle koga se lako uklanja sav višak masti. Ko ne ume da rutuje telefon, njemu taj bloatware niti smeta, niti zna šta je to.

 

Na 2 GB RAM-a mi je to irelevantno, ionako nikad nisam nasvirao zauzeće RAM-a preko 80-85%. Možda bih mogao kada bih se potrudio, ali sumnjam. Takođe, sa ovim čipsetom sumnjam da je uticaj na brzinu, fluidnost i potrošnju baterije primetan. 

 

Niko nije spominjao stavljanje stock androida na LG G2, samo rutovanje da bi se poskidala govna sa telefona. Većini proizvođački prilagođenih operativnih sistema ništa ne fali u pogledu brzine i stabilnosti osim što postoje aplikacije koje zauzimaju mesto i memorijski otisak, a za to je rutovanje više nego dovoljno.

 

Kao veliku prednost Nexusa u ovom slučaju bih izdvojio najbrže dobijanje novih verzija operativnog sistema, za LG G2 (D802) još nije raspoloživ Android 5.

 

Ekran

 

I ovde je veće bolje, makar to bilo i 0,25 inča kao što jeste. Da ne bude da nisam objektivan, N5 ima Gorilla Glass 3, a LG G2 Gorilla Glass 2 i N5 ima više PPI zbog iste rezolucije na manjem ekranu.

 

Ostalo

 

Ostale stvari koje mi se više dopadaju kod mog modela su manji okvir zbog izmeštanja klackalice pozadi (koja mi se takođe više sviđa tako), kao i zaključavanje i otključavanje kuckanjem po ekranu (uvek sam imao problema sa dugmetom za otključavanje posle nekog vremena).

 

moj kum je prešao sa nexusa 4 (oktobar 2012.) na LG G3 (maj 2014.) i smorio se koliko je LG sporiji, tako da te sintetičke testove mogu da okače mačku o rep.

 

znam da mi je ovaj argument na nivou mohijevih ortaka i deijevih rođaka ali ovo je direktno iskustvo, čovek je hteo bolju bateriju al se na kraju pokajao jer je dobio dve godine noviji a sporiji telefon

 

što se baterije tiče, moja logika je oduvek bila da slabija i jača baterija nisu faktor sve dok jača ne bude držala dva dana a slabija jedan. ako na kraju dana oba telefona ubodeš na punjenje, jedan sa 40% a drugi sa 25% baterije, nisi ništa postigao.


i još jedno iskustvo sa stock androidom - uzeo sam od žene stari galaxy s2 da mi služi kao službeni. instalirao sam na njega cyanogenov lollipop, outlook za mejlove, evernote za beleške, dropbox i ništa više, ni guglov ni samsungov bloatware. sa takvom upotrebom - mejlovi, pozivi, poruke, beleške i kamera kao priručni skener - baterija traje 2-3 dana, a talefon dere koliko je brz.

 

Kum ti je talenat, da mu nije palo na pamet da pročita neki opis i test uređaja i da pomisli da možda ona suluda rezolucija ekrana donekle utiče na performanse i trajanje baterije?

  • Upvote (+1) 1

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za sve Nexus5 fanove, da li su vam otpala slova pozadi i ako jesu cime ste ocistili lepak? Ja sam pokusavao cackalicom da ga ocistim i salvetama(sa vatom je katastrofa jer se samo zalepi), ali ima ga i dalje. Ne znam cime smem da ga "pokvasim" da spadne lepak, pokusao bih alkoholom ali ne znam da li cu da skinem boju sa ostatka ledja..

Ћирилизација интернета!

Link to comment
Share on other sites

 

Zavisi sta ocekujes od telefona, tako da su i razmisljanja drugacija. Ja licno koristim vec nekoliko meseci iPhone 5, prvo mi je odlican sto je nije velikih dimenzija, 4", lezi lepo u ruci, u dzepu ga ne osecas. Baterija izdrzi ceo dan, sa cackanjem, ukljucenim wi-fi 24h. Sinhronizacija odlicna izmedju njega i mac-a, tako da se ne bih vracao na bilo koji android. Za potrebe koje meni trebaju, zadovoljava sve. 

Link to comment
Share on other sites

meni su upravo ta slova pozadi jedan od razloga zasto mi je n5 ruzan

Eto, kod mene je taj problem resen :D

A koliko vidim isti problem im je ostao i na n6 :/

Ћирилизација интернета!

Link to comment
Share on other sites

Evo malo i mog testiranja:

 

17066964911_6fdf925138.jpg

 

16881508539_c8575f7205.jpg

 

16860319517_0420d99e5b.jpg

 

16880184280_c6ebb040b0.jpg

 

30 sati sam ga koristio i ostalo mi je 5%. Korišćenje (6 i po sati aktivnog korišćenja) je bilo u sledećim uslovima:

 

Gledao sam da malo restriktivnije koristim telefon

Uključen mi je Exchange na Outlooku ceo dan (ima neki svoj automatski push, na par minuta verovatno, ali ne troši više od 5%)

Whatsapp na poslu koristim iz browsera

Isključio sam Knock kode za testiranje, navodno srče bateriju

U kolima mi je upaljen bluetooth

Kod kuće mi služi kao daljinac

Telefonirao par minuta, poslao koju poruku

Gledao što manje da blejim na netu (možda sam pola sata blejao)

Noću ugašen net

 

To je sve, na 5% mi je bio kad sam ušao u kuću sa posla drugi dan, tako da bi realno do 0% bio na bateriji 31 sat. Tako da bi mi 2100mAh bilo baš, baš malo.

 

 


Moja greška onda, pogrešno sam shvatio (pročitao) tako da sam mislio da skidaš taj softver skroz i da stavljaš drugi rom, samo pitanje za to - da li, kada izađe novi update, možeš da odradiš lagano ili ne možeš pošto si rutovao telefon i alterovao "stock" stanje? Izašao sam davno iz te priče, ali mi stoji negde u sećanju da ne možeš samo da "prelepiš" novu verziju ROM-a zbog toga - vrlo moguće da grešim, znam da je pre bilo tako.

 

 

Vrlo verovatno da ne.

 

Još jedan perc - imam IR blaster da palim klimu i menjam kanale [:D]

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...