Jump to content

bezanje iz srbije


Recommended Posts

Dende, jebes ti uredjen svet :D

Evo mali CSB odavde :

kad sam se uselio dobio sam od domara kljuc koji : otvara ulazna vrata zgrade, garazu, podrume, i jos par prostorija. I sad ja gledam, ma brate, izgubicu ga, daj da narezem jos koji. Naravno ne mogu da ih narezu jer su security kljucevi, pa sam upucen bio na firmu koja ih pravi.

I tamo mi objasne : mogu ja da napravim, nije frka, ali ako izgubimja MORAM to da prijavim panuduru/domaru. Potom krece sledeci scenario :

  • Moram da promenim sve brave u zgradi koje je otvarao ovaj kljuc
  • moram svim stanarima da napravim po 2 kopije.

Mogu ja i da iskuliram ofc, ali ako se nesto desi, svi stanari su duzni da dkazu da imaju broj kopija kljuca kao sto je zavedeno kod domara/u firmi koja odrzava. Ko nema, najebo je.

P.S ovo da neces da napravis, btk ne vredi, jer ovde ne pravis ti kljuceve i menjas brave, vec ta firma za security, a pare...pa prosto dobijes administrativnu zabranu na platu.

Zamislite sad moj horror oko tog kljuca koji nosim sa sobom, a pre sam ih gubio par puta godisnje :D

 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ако будете довољно брзо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

и довољно далеко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

бежали из Србије

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

стићи ћете у

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Србију.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

;)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2016 at 5:41 AM, Mare said:

Poz drugari, sorry za resurrect stare teme i za mracness ispod, al stash.

Radim kao freelance front-end developer (web developer - vise front-end) oko 4 godine i veceras mi se desilo nesto sto me opet tera na razmisljanje da palim odavde pod hitno, vezano je za obezbedjenje Corba Kafea, drugara koji je malo popio i naravno pandura kojih standardno boli kurac za sve, no to je zaista sad nebitno i to bih uradio u sto ranijem postupku. Koliko god zaista se trudio i iskulirao se od ovog celog sistema, pogotovo mislim na policiju, politiku, pa cak i ljude koji su uvuceni u kolotecinu negativnog razmisljanja, prevara, nevere i depresije itd, konstantno se desavaju situacije gde zaista covek treba da bude lud, a da ne dovede sebe do te tacke da mu ovde definitivno nije buducnost i da treba da juri negde preko. Web development u Srbiji je ok zanimanje, solidna plata, sto se kaze, moze da se zivi, daleko od toga, ali bih radije neko dugorocnije resenje gde zaista sa svojom platom mogu da obezbedim mojima normalnu buducnost i da saljem kes redovno u Srbiju, zivim normalan zivot, mozda sacuvam novac da pocnem nesto svoje, a da pritom ne brinem o stvarima kao sto su da li ce gazda imati da plati sutra ili da li ovo ili ono. Pa me zanimaju kakva su iskustva vezano za razlicite zemlje i da li imate neke prijatelje koji su otisli sa slicnim zanimanjima u skorije vreme i koji su uslovi potrebni?  Dakle lokacija, zaista, nije toliko bitna, ali evropa bi bila pozeljna.  Vidim da ima dosta oglasa na konto front-end developera (inzenjera) u koju bih pricu i mogao da upadnem, jer mislim da trenutno imam potrebno znanje, da sam prosao dovoljno projekata da znam sta moze i sta ne moze i da nude placene vize. Ako je neko prolazio kroz slicne price, voleo bih da cujem slicno iskustvo, da znam sta je potrebno od dokumentacije, da li je to sve tako sjajno i bajno ili je to jako tesko? Koliko su ljudi generalno otvoreni prema ljudima u Srbiji kao radnicima i da l' ste imali slicno iskustvo na konto pozicija za development ili tome slicno?

Ako je vec takva situacija kao sto kazes, sto ne ostanes da radis remote, a zapalis u neku zemlju da zivis gde ce ti biti bolje? Otvoris firmu u Srbiji i primas legalno novac na nju, placas fiksni porez od cca 150e mesecno ako imas promet do nekih 8.000.000 RSD godisnje (nisam siguran u ovaj podatak skroz, ali je tu negde oko te cifre), a mozes da radis odakle god pozelis. U toj zemlji gde si, bices na turistickoj vizi u pocetku, sto i nije 100% legalno ako radis online, ali to niko ne kontrolise, a i ne mogu i da hoce.

Neki konkretniji podaci ako odlucis da krenes ovim putem - ako si prevazisao Upwork i Freelancer.com i slicno, ja ti preporucujem Toptal i Gigster. U Toptalu imas miks webdev/ios/android/desktop poslova, i ocekuj neku pocetnu satnicu od oko $25/h, za godinu dve verovatno mozes i do $50-75/h, ali mislim da je to max. Na Gigsteru je skoro 100% webdev/ios/android i plate su u rangu sa onim u tzv. Bay area, jer je firma odatle jelte, '15 YCombinator startup. Uglavnom, ako bas bas sabijas FE/BE i radis 40h nedeljno, mozes da naguras i $15k mesecno. Sto se tice gradova koje mogu da ti preporucim u Evropi, Budimpesta, Berlin i Tarifa u Spaniji su poznati kao jedni od vecih freelancer hubova.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, re1 said:

Ako je vec takva situacija kao sto kazes, sto ne ostanes da radis remote, a zapalis u neku zemlju da zivis gde ce ti biti bolje? Otvoris firmu u Srbiji i primas legalno novac na nju, placas fiksni porez od cca 150e 

Ovo bi bilo suprotno od freelancovanja. :D

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, primo said:

Ovo bi bilo suprotno od freelancovanja. :D

Pa i nije. Ti i dalje radis za vise klijenata, s' tim sto primas novac na racun tvoje firme, u tome je cela razlika. Sta vise, moras da otvoris svoju firmu ako planiras da primas ozbiljnije pare, jer jednostavno skrill/payoneer i slicno ne funkcionisu sa tim iznosima, tj deru sa provizijama, dok je za wire transfer $25 fiksni fee. Za paypal nisam siguran jer ga ne koristim.

Edited by re1
Link to comment
Share on other sites

Re1, super je ideja za toptal i to sto si spominjao oko rada na sat, radio sam na upworku dosta i ostalo mi je par klijenata sa kojima radim i dalje + nove projekte jurim van upworka jer su digli dosta % od naplate, uglavnom vezane za Srbiju, sto je realno katastrofa, slabije se placa, a obzirom da ljudi zaista ne znaju sta hoce, poslovna politika, organizacija rada, proizvoda i misija kompanije im je losa. (sta mogu i da ocekuju?) Cak nemas ni ono zadovoljstvo da radis sa nekim ko postuje to vreme koje si ulozio u svoju profesiju i poslusa pravi savet. Videcu zaista za toptal i za neke strane freelance agencije koje traze full time freelancere. Neko je rekao gore da nije kasno da se switchuje karijera i slazem se, prve godine ce biti tesko sigurno ako iko odluci za development bilo cega, ali vremenom nakon 2-3 godine to ide mnogo bolje, (bilo je nekoliko ljudi koji su sa 40+ godina dolazili na predavanja js belgradea, koja su besplatna) sa naravno trudom i radom i primenjivanjem tog znanja koji se uci. Ima dosta coding sajtova koji su free potpuno, a uce moderne tehnologije koje se koriste na sajtovima u velikim kompanijama. Ako iko odluci da switchuje, preporucujem da se sprijatelje sa nekim developerom i da ih on mentorise za pocetak, meni je to bas dosta pomoglo, kao i kontam svakom novom na kog sam naleteo, jer je veliko iskustvo pricati sa nekim kog mislis da je bog developmenta u pocetku i posle kad napredujes, pa samim tim i konverzacija bude zanimljivija, jer mozete uvek o vise stvari da pricate svaki sledeci put, a i preporucite nesto novo sto se pojavilo jedno drugom ili sistem kako organizujete kod itd itd. Posla ce biti uvek dok god postoji i freelancea, ljudi u IT-u redovno menjaju poslove, neki odu kao freelanceri ili se prebacuju u druge firme sto ostavlja otvorene pozicije iza sebe. Faks traze manje vise radi forme, iskustvo im je mozda i bitnije, sto ne znaci da treba da se batali faks, bas suprotno, sta god da je treba ga zavrsiti pa onda dalje..

Edited by Mare

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

Quote

Забрињавајућа је ситуација и кад су у питању емиграције из Србије. Недавно објављени подаци показују да су оне попримиле галопирајући раст. Наиме, просечан годишњи број емиграната из Србије само у државе чланице ОЕЦД, у периоду 2004–2013. износио је 26.000 годишње. Године 2013. емигрирало је 45.000 особа, а 2015. је рекордна с 58.000. Повећање броја емиграната из Србије у 2014. износило је 29,4 одсто и тиме је Србија своју позицију на ранг-листи 50 земаља у свету с најбројнијом емиграцијом погоршала за три места и сада је 29. Колико је високообразованих у укупном броју емиграната из Србије Секретаријат ОЕЦД није објавио, али ранија истраживања аутора овог текста показују да је проценат високообразованих у укупном броју емиграната између 12 и 15 одсто. ОЕЦД је објавио да је 2013. у државама чланицама ове организације било је 61.000 високообразованих рођених у Србији.

http://www.politika.rs/scc/clanak/364849/Pogledi/Prosla-godina-rekordna-po-iseljavanju-iz-Srbije

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Udo Tvrdi said:

How it feels to learn js in 2016

Evo jedan zanmljiv tekst na temu. Pisan iz ugla developera koji je zadnji put rabio jquery

https://hackernoon.com/how-it-feels-to-learn-javascript-in-2016-d3a717dd577f#.qloyyho34

Hahah, da da, taj clanak je pobeda. :)

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...