Jump to content

bezanje iz srbije


Recommended Posts

Interesuju me NY,LA i Florida. Ako je iko proveo vrijeme u tim gradovima da mi kaze kakav je zivot tamo,,narod, faxovi. Imam rodjaka u Floridi pa me interesuje sve. 

Jel rođak Zdravko ili Dane? Pa pitaj ga sve jebo ga ti :)

Inače i meni nekako bude žao kad čujem da neko odlazi, razlog je verovatno nešto između ovog Ivanovog "žao mi nas koji ostajemo" (mada ja nikad ni kao klinac nisam želeo da palim, nisam u tom fazonu nekako, čak sam i imao prilika, ali nikad se ne zna, možda za par godina pojedem svoje govno) i "žao mi čoveka što će ostaviti sve ovde" :))) Nekako nedefinisan razlog tog osećanja, kao onda kad smo diskutovali "zašto mi je glupo kad me neko pita kolika mi je plata?", pa samo pokušavali da odgonetnemo to na jedno 10 strana :)

 

Srećno Spu, sve najbolje!

Edited by Mrzitelj
Link to comment
Share on other sites

pare su mi poslednje na spisku stvari koje me motivišu da odem tamo

Bukvalno si prva osoba od koje ovo cujem, brdo drugara koji su otisli preko i koji misle da idu preko idu iskljucivo zbog kinte. Svaka cast.

 

Ja sam razmisljao da odem za Austrailu sa devojkom jer mi je tetka tamo vec 15 godina, sa bas lepo udarenim temeljima (radi za IBM, drzavljanstvo, nije sljaker, svoja gajba u Sidneju, imao bih normalan zivot dok se ne snadjem, ceo fazon) ali nemam muda za taj leap i ne vidim sebe tamo. Onda s druge strane, mlad si, idi vidi pa se vrati ako ti se ne svidja. Al bottom line je da sam ucaureno govedo :D

Edited by Longli
Link to comment
Share on other sites

Meni je drago kad vidim da neko pokusava nesto. Bilo da je inostranstvo, brod, neka firma ili bilo sta sto iziskuje neko cimanje i rizik. Meni je zao kad vidim mlade ljude kako rade na pumpama, trafikama, u kladionicama za 20-25k nez ikakve zelje da pokusaju nesto bolje a sve pod izgovorom Srbija je sranje, nista nece uspeti. Necu sad da zvucim kao da aam popio svu pamet sveta posto sam pobegao preko niti smatram da svi mlade treba da beze. Samo cenim svaki pokusaj bezanja iz ovog sivila. Pokusas nesto dok si mlad i dok te manje stvari obavezuju.

"U dresu Redzi Millera idem do svog dilera, vutre puna kesa al' ost'o sam bez dresa"

Link to comment
Share on other sites

Спу преломник!! То се цени.

Надам се да ћеш се добро зајебавати тамо, а мени је само жао што вероватно нећемо скакати заједно, а то сам желео : (

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bukvalno si prva osoba od koje ovo cujem, brdo drugara koji su otisli preko i koji misle da idu preko idu iskljucivo zbog kinte. Svaka cast.

 

Pa imam super kintu i u ovoj firmi gde sam sad, ono za srpske uslove - a sa druge strane nemam nista osim kinte, stagniram kao inzenjer i maltene nemam nikakav odmor

 

 

Spu je bre svetski čovek, vratiće se

 

Kad napravim jedan krug oko planete :P

 

 Pokusas nesto dok si mlad i dok te manje stvari obavezuju.

 

E taj rad, bio sam kul i najavio ovde u firmi dosta ranije pre legalnog otkaznog roka, i ostacu u ok odnosima nadam se. U slucaju da se ne snadjem tamo, ili da mi se ne svidi, uvek mogu ovde da se vratim ...

 

Спу преломник!! То се цени.

Надам се да ћеш се добро зајебавати тамо, а мени је само жао што вероватно нећемо скакати заједно, а то сам желео : (

 

Kad budem dolazio za odmor mozemo da skacemo :) no homo ofkors :)

  • Upvote (+1) 1

Everytime I cross the line

I push the boundaries out a little...

Link to comment
Share on other sites

Bravo Spule, to je neko moje razmišljanje zadnjih par meseci, da treba otići da se proba, da napreduješ u struci, upoznaš drugu kulturu i način života, a kinta će stići, pre ili kasnije

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Sto se bilo kog odlazka preko tice pitanje je samo avanturistickog duha same osobe. Bez kvalitetnog poznavanja jezika meni se cini da je bezveze odlaziti u neku stranu zemlju jer ces pocinjati bukvalno iz blata tako da ne vidim da ce bilo kome biti ista bolje nego sto mu je ovde sad. Da li radis za 20k na pumpi ovde ili za 2k na pumpi tamo - na isto ti izadje. Ziveces u nekoj rupi i jesces neku tresh hranu. Jedina prednost takvog odlaska jeste upoznavanje neke nove kulture i ucejnje jezika sto ti moze koristiti jedino ako se vratis sa tim novim znanjima.

 

Ako imas neku trazenu struku ili kvalitetno znanje u nekoj struci onda mozes da ides sa vecim ocekivanjima i nadanjima. Konkurecnicija je znacajno veca nego ovde, ali u isto vreme je i ponuda posla mnogo veca tako da strucni ljudi mogu mnogo brze i kvalitetnije da se snadju. Samim tim mogu sebi da obezbede zivot u startu na nivou kakav imaju ovde sa perspektivom da postane mnogo bolji/normalniji.

 

Sto se konkretno LA-a tice on je jedno ogromno mesto sa mnogo opcija ali i jako velikom konkurencijom. Od meksikanaca ka ostatku sveta tamo ima ionako puno ljudi koji traze sansu za svoj americki san tako da moras biti spreman da se boris za svoje mesto pod suncem. Bez struke stvarno je tesko nesto resiti (ali daleko od nemoguceg) i meni licno ne bi padalo na pamet da tamo idem ako nemam nekoga da me zaposli barem u pocetku ili da imam neki smestaj barem. Takodje, mora da ti ovde bude tako da se osecas bez izlaza i da ti je dovoljno nepodnosljivo da ti je, kako god tamo sletis, tamo bolje. Ako na sve to dodas i to da ces verovatno biti ilegalac zivot ti svakako nece biti jednostavan niti zabavan. 

 

U americi se realno mnogo sati trosi na poslu i na putu do posla. U LA-u skoro ne moze da se zivi bez kola tako da moras na to da racunas u startu da moras da imas. Hrana moze jeftino da se nadje (cene kao kod nas ili jeftinije) ali je smestaj dosta skup u porednjenu sa nasim izdavanjima. Jezik ti je velika prednost osim ako neces da peeres sudove prve dve godine. Sa strukom je mnogo lakse (posebno sa deficitarnim strukama tipa tehnologije) ali moras da znas da si samo jedan od stotinu koji se javljaju na posao i da te stotine imaju radna iskustva koja ti sigurno nisi mogao da steknes ovde (imao sam priliku da zaposljavam amerikance za americku firmu - njihovi CV-ovi impresivno izgledaju kad se porede sa nasim). Meni kod LA-a najvise smeta sto ti realno svuda moras kolima i to uvek traje minimalno sat vremena u jednom pravcu. Drugi problem je sto realno se vratis sa posla i jedino mozes malo da odmoris i spavas i to je to. Tek za par godina kada stanes na noge ces moci da nadjes neka mesta za provod ili zivot. S druge strane, ima gomila plaza i ako si pobornik tog nekog zivota mozes sebi naci neki izduvni ventil. 

 

Meni je uvek velika prednost amerike bila to sto uz puno truda i rade su ti mnogo vece sanse da dostignes normalan zivot bez trzavica u odnosu na ovde. Negativno je to sto je tako daleko i realno zivis bez ikakvih "sigurnosnih mreza" a i kultura je potpuno drugacija tako da te neizbezno ceka kulturni sok (iako svi mi mislimo kako smo spremni za tu njihovu americku kulturu zbog gledanja filmova - to nema veze sa zivotom). Realno - ne do ti bog da slomis nesto ili te zaboli zub - jeftinije ti je da se vratis u Srbiju, izlecis i vratis nazad nego da se tamo lecis.

 

Ako ti sve to ne smeta - tamo ima toliko para da se zaradi da to nije normalno. S tim da je LA pun istih takvih koji su dosli da traze svoju srecu i gde god se okrenes cujes pricu tipa - dosao sam sa 20USD u dzepu pa sam bio fizikalac par godina pa sam onda poceo da se bavim fotografijama i sada sam vozac limuzina. 

 

Moja tetka je bila ovde pravnik u Zastavi i kad je otisla tamo radila je prvih par godina kao svalja u nekoj firmi za proizvodnju odece pa je onda napredovala i postala supervizor i posle nekih 30 godina je Quality Assurance manager. Nema neku veliku platu ali 20 od tih 30 godina zivi u kuci sa dvoristem i uspela je da odskoluje dete da postane advokat. Muz joj je bio automehanicar prvo pa se onda poceo baviti trgovinom, pa je onda prodavao racunarsku opremu ovde i u regionu i svasta nesto je radio. Kao doseljenici - oboje zive neki random zivot ispunjen uglavnom voznjom i radnim satima. Njihova deca zive kao punokrvni amerikanci i jedno je izabralo zivot kao domacica/umetnik dok je drugi advokat koji radi vec 7 godina po 80 sati nedeljno.

 

Eto neka LA prica...

 

P.S. Ljudi u LA su strasno fake - jako mi je bilo tesko svo to prenemaganje i izmotavanje sto ljudi sa kojima sam radio sto ljudi sa kojima sam se "druzio". Ta Holivud atmosfera plasticnosti je opsteprisutna. Bili su neki ljudi iz Teksasa i oni su mi bilo 100 puta simpaticniji od lokalne ekipe.

 

Puno ti hvala, pomogao si dosta. 

Pak'o brate.

Guccimist.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...