Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Barcas, zašto misliš da ti je odgovor tačan? ;)

Kada sam rekao da je začudjujuće koliko malo ljudi zna ovaj podatak, nisam mislio na tu 1882. godinu i Kralja Milana, mada vidim da ni to mnogi nisu znali. Srbija tad jeste postala ponovo Kraljevina, ali to nije prvi put od srednjeg veka.

Srbija je i pre toga jedno kratko vreme opet bila Kraljevina Srbija. ;)

Hint: Od jednog čuvenog mira do drugog čuvenog mira, oba se uče još u osnovnoj školi.

Edited by Романтична.Пијана.Свиња

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Barcas, zašto misliš da ti je odgovor tačan? ;)

Kada sam rekao da je začudjujuće koliko malo ljudi zna ovaj podatak, nisam mislio na tu 1882. godinu i Kralja Milana, mada vidim da ni to mnogi nisu znali. Srbija tad jeste postala ponovo Kraljevina, ali to nije prvi put od srednjeg veka.

Srbija je i pre toga jedno kratko vreme opet bila Kraljevina Srbija. ;)

Hint: Od jednog čuvenog mira do drugog čuvenog mira, oba se uče još u osnovnoj školi.

E voleo bih da cujem - a posto se niko nije javio sa bilo kakvim odgovorom, molim te prosvetli nas :)

Link to comment
Share on other sites

Barcas, zašto misliš da ti je odgovor tačan? ;)

Kada sam rekao da je začudjujuće koliko malo ljudi zna ovaj podatak, nisam mislio na tu 1882. godinu i Kralja Milana, mada vidim da ni to mnogi nisu znali. Srbija tad jeste postala ponovo Kraljevina, ali to nije prvi put od srednjeg veka.

Srbija je i pre toga jedno kratko vreme opet bila Kraljevina Srbija. ;)

Hint: Od jednog čuvenog mira do drugog čuvenog mira, oba se uče još u osnovnoj školi.

Pa jedino ako ne misliš na Kralja Tvrtka I koji je polagao pravo na srpski presto, a i kada se krunisao je bio i kralj Srba. Ali to su priznali jedino koliko ja znam Dubrovčani koji su počeli da mu plaćaju porez koji su ranije plaćali srpskim kraljevima. Ako nije to onda stvarno ne znam šta je...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Priznao mu je i Lazar da je nasledio Nemanjicku krunu (shto i jeste preko zene valjda) ali mu nije placao poreze =P. I ja jedva cekam odgovor, takodje sam mislio da je odgovor povezan sa napadom na bugare?

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Odgovor je potpuno legitiman i sa simbolične strane vrlo bitan za našu istoriju, jer se tada prvi put od pada Despotovine stvara zvanična državno-pravna teritorija koja u sebi nosi ime Srbija, i to Kraljevina Srbija. Naime, nakon Požarevačkog mira 1718.-te Hab. Monarija dobija delove današnje Srbije (prostor omedjen ~ Savom, Dunavom, Drinom, Zapadnom Moravom i Timokom ). Na toj teritoriji oni organizuju administrativnu jedinicu pod imenom Kraljevina Srbija, čiji kralj postaje Karlo VI, austrijski car. Kraljevina Srbija nestaje Beogradskim mirom iz 1739. kada se ove teritorije vraćaju Osmanlijama. Ja sam pršle godine pisao seminarski na temu vojnog uredjenja ove Kraljevine Srbije, jako mi je zanimljiva tematika bila.

Sve što na wiki linku piše o ovoj Kraljevini Srbiji je tačno i u nauci utemeljeno, tako da možete tu nešto više da saznate, da se ne raspisujem sad, mada navedena literatura na linku je slaba za ovu tematiku :)

Ajde Barcas, postavi svoje pitanje sad :)

Edited by Романтична.Пијана.Свиња

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

evo za bonus-platon, aristotelov uchitelj...i poshto sam nov jedno pitanje za sve, malo sam citao topik i jel moguce da vi ljudi sve ovo znate bez googla i svemocnog neta? a ja sam mislio da mi istorija ide od ruke...

Od sto ljudi koje zanima istorija uvek se nađu bar dvojica koji znaju odgovor.. osim kad dule_smuk postavi pitanje o svom porodičnom stablu sa babine strane koja vuče poreklo iz Japana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...