Jump to content

Web sajt i ideja


C@sper

Recommended Posts

Ne razumem se u dizajn, ali ti mogu reci da je sajt-prodavnica u srbiji osudjeno na neuspeh.

Srbija je najprimitivnija sredina sto se IT infrastrukture tice, kao i obrazovanja i nivoa poverenja u e-trgovinu.

Najmanje sto ti se moze desiti je da ako ostvaris neki promet, budes uhapsen, da blic92 ili kurir ili na kraju bilo ko napise :"HAKER KRAO PARE", da onda drzava napravi sajt koji ce to isto raditi, a ti zaglavis tvorza i odrekne te se rodbina.

Moram samo da ukratko odgovorim na ovo, sorry na offtopicu

Zašto uvek moramo biti tako negativni gopspodine dragi? :) Može da uspe, ali ukoliko se zna ko šta radi u timu i imaš sve što ti je potrebno od podrške. Znaš već da radim za top shop, koji između ostalog ima i najveću online prodavnicu u zemlji. Do pre samo nekih 5 godina imali smo tipa 10 narudžbina putem interneta nedeljno, dok sada imamo preko 30 dnevno, na mesečnom nivou prodatih proizvoda u vrednosti preko 5 miliona dinara (pričam samo o online shopu dakle). Tako da definitivno ima mesta za e-trgovinu Srbiji, koja naravno još uvek nije na nivou kao u nekim drugim državama, međutim upravo to je razlog zašto ima mesta za sve na tržištu, tako da ko planira time da se bavi - samo napred, jer definitivno ima mesta za napredak.

a sad ontopic:

Meni se ova ideja jako dopada, jer ja volim da odem na sajt nekog domaćeg uvoznika sportske opreme kad na primer želim da kupim patike za fudbal, pogledam ponudu patika, pa tek onda odem i kupim u gradu (što je poenta i ovog vašeg sajta). Tako da jedan big up od mene.

Što se tiče dizajna rekli su vam već, ima istine u tome da prodajni sajtovi ne moraju da budu prelepi (ali ovo je ispod svake granice ukusa), funkcionalnost je na prvom mestu, međutim ni to nemate :) Suviše sporo se učitavaju stranice, meni koji "beži" i slično.

Kada rešite dizajn sajta, ostaje vam teži deo posla, a to je da privučete potencijalne klijente. Previše je tu delatnosti obuhvaćeno i meni se to ne sviđa, jer viđao sam slične (neuspele) pokušaje, al naravno vama želim sve najbolje i nadam se da grešim :)

Ja bih išao na neku specijalizovanu varijantu sajta. Recimo samo da furate odeću i da prezentujete butike, ali da malo redovnije ažurirate sajt, dakle 2-3 puta mesečno.

Link to comment
Share on other sites

Koliki pocenat robe prodate putem neta u odnosu na ukupnu prodaju?

Samo mi to odgovori, onda se mozda i izvinim srbiji na negativnom stavu.

Inace 50k eura prodaje, realnih 25k zarade, za jedan top shop, po meni malo.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

iznad 5 miliona sam napisao, što znači da nekad bude i 6 :)

Taj iznos je prodaja samo za porudžbine putem neta, znači samo klikom na dugme "naruči", dakle ne računam tu one što pozovu telefonom i kažu "video sam na vašem sajtu i želim da naručim", jer i to spada u internet kanal prodaje. Kada se dodaju i te narudžbine onda je cifra mnogo veća.

Što se procenta tiče nisam siguran, nisam odavno taj podatak gledao, nešto mi je u glavi da je oko 20% udeo interneta u ukupnoj prodaji. Mada moguće da lupam, baš ću proveriti sutra.

Inace 50k eura prodaje, realnih 25k zarade, za jedan top shop, po meni malo.

btw 50k evra prodaje je kod nas realnih 35k zarade, ako ne i više :D

Edited by BLACK JESUS IS BLACK
Link to comment
Share on other sites

Mene su iz TopShop-a zvali pre jedno četiri meseca da mi čestitaju rođendan (?!) i kažu kako samo zbog toga samo tog dana imam popust na neke dušeke :)

Jeste offtopic ali ne znam šta bih još dodao na priču oko sajta, ljudi su mahom rekli sve važno. Takođe mislim da od eshopa nema ništa kod nas barem još neko vreme, ali će se to svakako popraviti u narednom periodu, pa treba imati osnovu.

Link to comment
Share on other sites

E sad zato je sajt i radjen da bude funkcionalan (navigacija kroz sajt i grupe artikala), estetika je "manje bitna", sajt je registrovan na radnju kao i hosting i potpuno je legalan i ne dolazi u obzir "skidanje gotovih skripti" i slicne radnje i gledamo da slike u bazi budu sve autorske i autenticne nikako skidane sa net-a itd. sto je vec nelegalno ako upotrebis tudju sliku, skriptu ili sta ti ja znam.

Pokusao sam nekako da objasnim ideju, jeste da je potrebno mnogo truda da se ovo sprovede u delo ali mi smo "igraci na sitno".

mislim da si pomesao neke stvari - koriscenje cms-a nije nelegalno, poslovno neugledno ili na bilo koji nacin neumesno - kao sto rece truper, pisati sajt od nule je budalastina, sem ako je sajt izuzetno specifican (ili je u pitanju multimilionska kompanija) ili ti imas neke druge motive, kao sto je ucenje programiranja. normalan proces je da se odabere odgovarajuci cms, plati ili uradi dizajn za njega, ubaci tema i unajmi programer da izvrsi izmene u funkcionalnosti koje su potrebne i specificne sajtu.

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Sajt koji ti zamisljas (nesto kao elektronski oblik onoga sto dobijamo u sanducice, tipa sve delatnosti na novom bgd i slicno) vec je dosta drugaciji od eprodavnice koju sam mislio da imas na umu.

Sad opet, ja se stvarno izvinjavam na sirenju negativnosti, ali to potice iz iskustva :

Cilj su ti radnje/usluzne delatnosti/privatnici jel tako? Razmisli koliko je tih ljudi voljno da sada daje mesecnu/godisnju kako god svotu novca da bi se reklamirao na netu :( ?

@ nigrola : pod prometom vezanim za ecommerce, podrazumevam samo narudzbine online, ne telefonom vidjene preko sajta :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ja sam uvek za to da se cms pise od nule po sopstvenoj specifikaciji

hint: prethodno izmodelirati hint: powerdesigner

ne razumem ove hintove?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Cilj su ti radnje/usluzne delatnosti/privatnici jel tako? Razmisli koliko je tih ljudi voljno da sada daje mesecnu/godisnju kako god svotu novca da bi se reklamirao na netu :( ?

Da upravo to mi je cilj, ali naveo sam da je to smesna suma od neki 500 din po radnji/mesecno sa predstavljanjem radnje u nekih 5 slika + 15 artikala sa mesecnim azuriranjem i dolaskom na lice mesta da se proizvodi slikaju i azuriraju na sajtu/svaki mesec. Pa zar je to mnogo da ti se aktuelni proizvodi predstave na net-u?

Radnje koje su usluzne i nemaju artikle i nemaju mesecno azuriranje nesto tipa 3000 din/godina (nesto kao poslovni adresar sa opisom delatnosti).

Pa pogledaj samo recimo sajt "www.381info.com tu je samo upis reklame 4000/godina bez ikakvih artikala, banera i slicno, pa je hiljade radnji platilo reklamu-adresar.

Takodje bi isli lokalni mali oglasi recimo nekretnina, lokala po simbolicnoj ceni sa mojim dolaskom na lice mesta i slikanjem objekta, placa i sl.

Sajt bi se reklamirao na lokalnim medijima koji pokrivaju podrucje rada sajta.

Eto za recimo ovih 10 tak dana rada na terenu sam se suocavao sa raznim misljenjima cak po desetak odbijanja dnevno (iako je za sada besplatno) do odusevljenja ponekih

tako da se za ovo vreme ubacilo oko 30-tak radnji u bazu.

Predstoji veliki trud i rad na terenu da bi se na ovim prostorima ovo sprovelo u delo ali svesni smo i sa tim rizikom smo usli u to.

www.polovniracunari.rs

Link to comment
Share on other sites

@ nigrola : pod prometom vezanim za ecommerce, podrazumevam samo narudzbine online, ne telefonom vidjene preko sajta :)

pa ecommerce je i ako mi pošaljemo mailing određenoj bazi naših kupaca sa nekim popustima, tu ostavimo poseban broj telefona otvoren samo za tu akciju (da bismo jelte pratili uspešnost te kampanje), i onda čovek pozove i naruči :)

Al dobro, da ne smaramo topic više.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...