Jump to content

Tehnologija: realni napredak


tomkeus

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

razvoj tehnologije i nauke keste vrtoglav u proslom stolecu, ali uskoro cemo se zaglaviti na ovoj planeti bez resursa/hrane/vode

lolol. uskoro? ako ces ti da zivis koji milion godina, i'll have whatever you're taking.

s obzirom na razvoj tehnologije, nemash pojma dal ce se za 50 godina ili manje ili vishe smisliti normalan nachin da se pravi pijuca voda od bilo chega? pa vec sad su napravili vodu od pishacke, jes da ne radi bas najbolje ali postoji makina...

hrane ce biti dokle bude i vode.. a toga ce sigurno biti jos dugo dugoo. da ne spekulisem koliko..

a resursi su zamenjivi. kad zavrsimo sa naftom, preci cemo na nesto peto.

Edited by TorN-d-

She's soft and warm and almost weightless.

Her perfume is a sweet promise that brings tears to my eyes.

I tell her that everything will be all right. That i'll save her from whatever she's scared of and take her far, far away.

I tell her i love her

Link to comment
Share on other sites

aj obrazloži pls

Ocu kako ne :)

2. Bez nadzora - sav saobracaj na internetu ide kroz odredjenu mreznu opremu koja se non stop nadzire i prati. Ne u smislu da te spijuniraju, nego prosto radi odrzavanja. A u slucaju potrebe loguje se svaki dogadjaj. Prosto takav je dizajn. Dakle privatnost ne postoji po dizajnu interneta. Da imamo 2 uredjaja koja direktno komuniciraju, onda i postoji, ali sam dizajn interneta podrazumeva i trecu stranu izmedju izvora i odredista.

1. Milnet je nastao sa razlogom, arpanet se izdvojio, internet je dosao kao prirodan tok. I pre milneta ljudi su imali ideju linkova i hiperteksta, ovo je covek koji je meni apsolutni car (http://www.ibiblio.org/pioneers/bush.html) -iako je bio gej, 2 smrti bla- covek je napravio jebeni "sto - hiperlink!"

Mozda si mislio da prosto niko nije ocekivao takvo bujanje i razvoj interneta.

Meni je recimo zanimljivo da mi prakticno sada zivimo jednog neuromancera (ne tako kataklizmicno, jer obicno je u tom podzanru distopijanskog SFa obavezno i da je bio neki Veliki Rat prethodno) a da nismo ni svesni :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Mozda si mislio da prosto niko nije ocekivao takvo bujanje i razvoj interneta.

pa da, znam da su preteče interneta vojni i državni projekti, ali mislim da nalogodavci nisu očekivali da on postane globalan i dostupan svima. to im se definitivno provuklo ispod radara.

2. Bez nadzora - sav saobracaj na internetu ide kroz odredjenu mreznu opremu koja se non stop nadzire i prati. Ne u smislu da te spijuniraju, nego prosto radi odrzavanja. A u slucaju potrebe loguje se svaki dogadjaj. Prosto takav je dizajn. Dakle privatnost ne postoji po dizajnu interneta. Da imamo 2 uredjaja koja direktno komuniciraju, onda i postoji, ali sam dizajn interneta podrazumeva i trecu stranu izmedju izvora i odredista.

jasno mi je i to. ispravi me ako grešim, ali to što imaju tehničke mogućnosti da te slušaju ne znači puno zbog količine saobraćaja na internetu. ne mogu da zamislim koliki bi resursi trebali nekome da analizira sve razgovore koji se vode preko mejla, IM-a, raznih foruma...

eto, recimo, ti i ja hoćemo da razmenimo skice za atomsku bombu. registrujemo se na hello kitty forum i pričamo preko pm-ova. ko će tu da nas traži? bla bla, ima hiljadu načina da se utopiš u gužvu i sereš o čemu hoćeš.

pa čak i ako te već prate jer si neki gangster/gej aktivista/mohi - za 200 dinara kupiš prepaid karticu, mobilni sa gprs-om polovni preko oglasa za 15 evra, i eto te na potpuno čistoj internet liniji.

gledajući modus operandi bilo koje svetske vlasti, ovakav potencijal u rukama običnih građana je noćna mora i mogao je da nastane samo slučajno.

Link to comment
Share on other sites

Postoje inteligentni sistemi za nadzor na bazi fazi logike (proseravam se, al stvarno postoje, uce i okidaju se na odredjene triggere da zvucima kao pr).

E sad mozemo ti i ja reci umesto atomska bomba utomskazamanje umbazabonje, ali onda smo vec krenuli u kriptografiju.

Definitivno velika kolicina podataka smeta, ali isto tako pracenje nikad nije bilo lakse kada se cilj odredi

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Opet Igor u pravu, pracene se vrsi nadzorom vec identifikovanih meta a to se dobija preko drugih agencija koje rade terenske poslove i imaju "uvo" u tim oblastima. Eto recimo, pomenuo si scenario gde ti i Igor razmenjujete nacrte za A-bomb. Preteca toga je da neko od vas ima neophodno znanje o istom, a to te automatski stavlja na listu. Sa te liste te izdvaja ako u bilo kom trenutku izrazis negodovanje ili neke radikalne misli. Nece agencija da te direktno cuje ali "word of mouth" sistemom ima da se cuje o tome, makar i kroz salu. Znaci ti si sad na listi kao fizicar sa znanjem o nuklearki plus imas radikalne ideje. Za pocetak, tvoj slucaj ide na sto analiticara koji trazi vise podataka o tebi a to je sad postalo ultra lako, facebook i myspace i google indeksiranje itd. Znaci on nadje stvari o tebi, stvori proracun i ako je broj u cvenom onda te prosledi dalje. Opet tvoj slucaj dolazi na sto analiticara koji sa vec uradjenim proracunom o tebi vrsi studiju mogucnosti tj. scenario u kome ti aktiviras atomsku bombu i sta je sve potrebno da bi ti to uradio. Onda pomocu toga on vrsi pretragu o dostupnosti resursima i naknadno o ljudima iz okoline koji mogu da ti pomognu. Eto, preko tvojih kontakata nalaze Igora, koja je isto na listi i isto crven. Imaju dva coveka sa dovoljnim znanjem, resursima i velikom mogucnoscu da naprave atomsku bombu. Scenario mogucnosti vas stavlja na listu visokog rizika. Kad se to desi, pocinje aktivan nadzor komunikacija gde su parametri vasa imena, alijasi, itd.

Ukratko to tako ide. :)

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Pa otprilike.

S tim sto ti sistemi uopste ne moraju biti zli, koriste se i za sprecavanje frauda (iliti prevara na non-posh srpskom). Imali smo prezentaciju takvog resenja za banke, al nismo mi jos za to finansijski.

mene u stvari fascinirakoliko je za mog zivota sve napredovalo, a ja to uzimam zdravo za gotovo :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa čak i ako te već prate jer si neki gangster/gej aktivista/mohi - za 200 dinara kupiš prepaid karticu, mobilni sa gprs-om polovni preko oglasa za 15 evra, i eto te na potpuno čistoj internet liniji.

Ovo me je podsetilo na vest koju pročitah pre neki dan. Student otkrio na svom vozilu GPS za praćenje, i potom dolazi FBI da ga traži nazad.

"A California student got a visit from the FBI this week after he found a secret GPS tracking device on his car, and a friend posted photos of it online. The post prompted wide speculation about whether the device was real, whether the young Arab-American was being targeted in a terrorism investigation and what the authorities would do. It took just 48 hours to find out: The device was real, the student was being secretly tracked and the FBI wanted their expensive device back ... His discovery comes in the wake of a recent ruling by the 9th US Circuit Court of Appeals saying it's legal for law enforcement to secretly place a tracking device on a suspect's car without getting a warrant, even if the car is parked in a private driveway. ... 'We have all the information we needed,' they told him. 'You don't need to call your lawyer. Don't worry, you're boring.'"

Mechanics spot strange things stuck under cars all the time, but when 20-year-old Yasir Afifi's ride was put up on lifts his shop found something that hadn't been kicked up from the road: a cylindrical tube connected to a device with an antenna. An extremely paranoid person would think they'd found a bomb, but the truth isn't much better. It was an FBI tracking device. Afifi posted pictures and his story on Reddit while a friend contemplated cunning things to do with it, sticking it to someone else's car or selling it on Craigslist. They didn't have long to ponder long before two "sneaky-looking" people were spotted outside his apartment. Afifi got in his car and drove off, only to be pulled over by FBI agents who demanded the device back, threatening "We're going to make this much more difficult for you if you don't cooperate."

Now, we've already given our opinions on using GPS technology like this and, while it's unknown whether these agents had a warrant to place this device, the 9th US Court of Appeals recently made one unnecessary for this sort of thing. The ACLU is working with Afifi to fight that ruling, and for now we're hoping that he, who is an American with an Egyptian father, is currently able to hit the town without agents following his every move. However, at this point they may not need a tracker: one agent who retrieved the device took the time to list off his favorite restaurants and even congratulated him on his new job.

Link to comment
Share on other sites

Da, tako nekako... I to je samo pochetak.

Ono shto bih ja dodao na to shto je Doolio napisao na proshloj stranici je sledece - zashto mi, ljudi, stalno mislimo da smo mi najvazniji u svemiru?!? Mozda je to shto smo se mi odvojili od prirode i krenuli da razvijamo tehnologiju jednostavno prirodni put. Kao shto mi ne mozemo da nadjemo "a missing link" u svojoj evoluciji, tako ce mozda mashine u buducnosti imati slichan problem - koja mashina ih je napravila i kako? Mozda smo mi samo jedan korak u evoluciji, chija je sledeca stepenica planeta na kojoj zive pametne mashine. Kada se pogleda sa stanovishta planete i prirode, to je chak i logichno - mashinama ce trebati neki izvor energije koji bi moglo biti i sunce, mashine bi mnogo manje troshile resursa i u nekom scenariju chak manje shkodile planeti od nas...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

i dobro, pekare, kakve veze ima što si na svim mogućim crnim listama kada internetu možeš pristupiti potpuno anonimno za 20 evra. a način koji sam opisao je samo jedan od gomile.

praćenje preko interneta jeste lako kada ga meta koristi na konvencionalni način (al i tada zahteva poprilične resurse), ali tehnički uslovi za potpunu anonimnost postoje, a to sigurno ne bi bilo dopušteno da su odela u vašingtonu znala šta će internet da postane. to je moj ceo argument, i ne znam zašto ovoliko moram da se trudim da ga dokažem.

Link to comment
Share on other sites

treba im organska svest, to je mozda moguce, ali mislim da smo daleeeko od toga iako tehnologija eksponencijalno fura.

Mislim da mi necemo ni skapirati da su oni postali svesni - jednostavno ce postati vishi nivo evolucije i cao. A to shto smo mi toliko vezani za tehnologiju ce im obezbediti lagani period "inkubacije".

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

na stranu sto se slazem dosta sa tomkeusom, smatram da je nuklearna energija ok (mislim 90 posto protivnika nema ideju kako to funkcionise, vec zamislja hitlera i klintona kako vuku poluge i stavljaju zelene sipke na glavu cirilu i metodiju).

ahaha, morao sam sam da kazem koji je car ovaj igor:)

btw, evo jos jednog uzaludnog samita na kome se konstatuje kako smo u kurcu, ali se nista ne preduzima

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-11563513

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa da, znam da su preteče interneta vojni i državni projekti, ali mislim da nalogodavci nisu očekivali da on postane globalan i dostupan svima. to im se definitivno provuklo ispod radara.

jasno mi je i to. ispravi me ako grešim, ali to što imaju tehničke mogućnosti da te slušaju ne znači puno zbog količine saobraćaja na internetu. ne mogu da zamislim koliki bi resursi trebali nekome da analizira sve razgovore koji se vode preko mejla, IM-a, raznih foruma...

eto, recimo, ti i ja hoćemo da razmenimo skice za atomsku bombu. registrujemo se na hello kitty forum i pričamo preko pm-ova. ko će tu da nas traži? bla bla, ima hiljadu načina da se utopiš u gužvu i sereš o čemu hoćeš.

pa čak i ako te već prate jer si neki gangster/gej aktivista/mohi - za 200 dinara kupiš prepaid karticu, mobilni sa gprs-om polovni preko oglasa za 15 evra, i eto te na potpuno čistoj internet liniji.

gledajući modus operandi bilo koje svetske vlasti, ovakav potencijal u rukama običnih građana je noćna mora i mogao je da nastane samo slučajno.

Lakse ce te prisluskivati na internetu i pored svog moguceg saobracaja nego na telefonu jer je lakse automatski logovati i flitrirati digitalne podatke nego praviti sisteme za vestacko prepoznavanje analognog govora koji ce se aktivirati na keyworde prilikom svakog telefonskog razgovora.

Sto se tice ciste internet linije mozes ih izbegavati uspesno ali mogu te naci u tom trenutku, isto tako mozes pricati sa javne govornice telefonom o nuklearnom holokaustu njujorka.

Ostati anoniman na internetu nije nesto sto svako zna, a svako zna da koristi javnu govornicu.

i dobro, pekare, kakve veze ima što si na svim mogućim crnim listama kada internetu možeš pristupiti potpuno anonimno za 20 evra. a način koji sam opisao je samo jedan od gomile.

praćenje preko interneta jeste lako kada ga meta koristi na konvencionalni način (al i tada zahteva poprilične resurse), ali tehnički uslovi za potpunu anonimnost postoje, a to sigurno ne bi bilo dopušteno da su odela u vašingtonu znala šta će internet da postane. to je moj ceo argument, i ne znam zašto ovoliko moram da se trudim da ga dokažem.

Pa brate i telefonu mozes pristupiti za manje para, i pricati o cemu god hoces sa kim god hoces na svetu. Jel im i telefon slipovao ispod radara?

A prost dokaz da se internet masovno "prisluskuje" su americki zakoni o enkripciji.

U.S. Encryption Policy

The U.S. government does not want its citizens to use encryption that it cannot crack. To date, it has promoted this goal in several ways:

The Clipper chip. Mandated adoption of Clipper has been largely squashed due to pressure from the technical community, but the proposal occasionally resurfaces.

Export restrictions on encryption software. Software with encryption strength greater than 40 bits is classified "munitions" and must be specially licensed. (Yet, for some reason it is legal to export a book containing the source code to the algorithm!)

Legal action against people who publish, or seek to publish, encryption algorithms and software. For example, harassment of Philip Zimmerman over Pretty Good Privacy, and the recent restraint of publication of Daniel Bernstein's "Snuffle" algorithm.

Pressure on legislators to pass laws that restricts the use of encryption. This is most notable in recent proposals to create a "key recovery infrastructure". A key recovery system is where the goverment (or a third party) gets a copy of your encryption key. They're not supposed to use it without a warrant.

A da ne pominjemo ovo

More power is given to the executive branch (i.e., police and FBI) than ever before to authorize and conduct covert surveillance. For example, a court order is not required to recover encryption keys, whereas it is for a wiretap.

Immediate notification of a citizen's key being retrieved by the government is not mandated. Even if an investigation were concluded, the government could still monitor that person's encrypted communication without their knowledge.

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...