Jump to content

Online kampanja


Recommended Posts

Evo nove teme jer ova priča može da se razvuče.

Ja sam inače pre godinu-dve napravio online kampanju za Dawn of War. Sve sam pravio ja u flashu, bez ičije pomoći (a ne znam ni html, ni PHP, ni baze...) i sve sam pravio u slobodno vreme radi čiste zajebancije mene i mojih ortaka.

Mapu sam napravio tako što sam uzeo Beograd (širu okolinu) i izdelio ga na realne opštine. Igralo je nas 6 i svakome sam podelio startne teritorije. Tokom vikenda (u trajanju od 2 dana) svi igrači su imali obavezu da pošalju svoj potez meni na mejl, tj. ko-gde-napada, i tokom nedelje (u trajanju od 5 dana) preko hamačija smo se sQpljali i igrali partije. U početku smo napadali samo prazne teritorije i borili smo se protiv "normal" kompa (neko je samo morao da obzervuje da potvrdi pobedu) a postojale su specijalne teritorije (tzv. "centri" - označeni zvezdicom) koje je branio "hard" komp. Kada igrač osvoji neki novi centar, onda dobija novu armiju, po defoltu, svima su na početku "bila obećana" po 3 centra, znači posle toga svi igrači su mogli da napadaju na 3 strane.

Princip je bio da ako neko napadne živog igrača, onda tokom nedelje, jedan dan kada obojica budu online, oni se nađu i odigraju tu bitku. Posle samo pošalju replay svima da potvrde pobednika. Ako neko nekome osvoji teritoriju, ja samo "ofarbam mapu" i kada ljudi pokrenu flash program koji sam napravio i svima poslao, učitaju se online podaci i svi vide najnoviju verziju mape.

Nažalost partija je prsla kad je došlo leto jer smo se svi razbežali, a i igali smo bogami skoro 2-3 meseca. U svakom slučaju, bila je baš do jaja fora. Koga zanima taj moj flash program možete da skinete odavde. Napomena: taj flash exe je samo client program koji služi isključivo kao reader za kampanju, nikakvu drugu ulogu nema, jedino ja sam mogao da editujem i abdejtujem mapu. Kada otvorite flash videćete gore da postoji "potez history" tako da možete da riplejujete ko je šta igrao(napadao) u kom potezu i kako se odvijala kampanja.

Anyway, danas posle ovog turnira mi je pala na pamet ideja da bih ovo mogao da rimejkujem i za SC2 :) ali naravno morao bih sve da napravim iz početka praktično, a i bilo bi dobro da mi tu pomogne neko ko zna PHP i eventualno baze podataka. Zapravo, trenutno baš i nemam vremena da se bavim time, ali u nekoj relativno bliskoj budućnosti ću imati, i bilo bi mi zadovoljstvo da napravim massive online kampanju za sve koji su zainteresovani ;)

Edited by MilanGM
Link to comment
Share on other sites

Ja sam jedan od ljudi koji je igrao ovu kampanju i mogu da kazem da je bilo bash extra [:)]

Mnogo je uzbudljivije kad igras protiv ostalih "zivih" igraca a da pritom te partije imaju neku tezinu. Tj. bas ti treba pobeda na nekoj teritoriji i sl.

Svako ima onoliko armija koliko ima ovih centara sa zvezdicom (mislim da je mapa bila izbalansirana da svako ima po 3)

Desavale su se recimo situacije da jednu istu teritoriju napadnemo nas trojica i onda se rokamo svi free for all [:D]

Stim sto recimo neko napadne sa 2 armije i onda on ima jos jednog normal compa koji igra u timu sa njim

U svakom slucaju kamapanja je bila bas zanimljiva i definitivno je treba probati i u StarCraft varijanti, jedva cekam [:p]

Link to comment
Share on other sites

www.conquiztador.rs

e isto to samo ne odgovaraš na pitanja nego peglaš SC2 :)

E otprilike upravo tako :) thnx trooper ;)

Da, mnogim ljudima uopšte nije jasan koncept ove online kampanje, i imam problema ljudima da objasnim kako sam ja to bio zamislio jer ovako nešto još nisam video ni u jednoj igri. Što je najbolje ova kampanja može da se adaptira za bilo koju igru(!) Što se mene tiče možete i counter strike da igrate, ko pobedi, taj osvaja teritoriju. Ispravka: tačan naziv bi bio online multiplayer kampanja.

Mogu da kažem da sam pomalo razočaran blizzardom jer sam kapirao da će se setiti da naprave nešto tako za njihovu kampanju, ali uspostavilo se da su napravili samo još jednu "običnu kampanju" kao i u svakoj drugoj igri... čak je u drugim igrama (dawn of war recimo) napravljeno da imaš teritorije pa osvajaš, a blizz je samo naređao misije pa biraš koju ćeš.

Anyway, mislio sam da sad za ovo izdelim celu Srbiju na opštine i da sve igrače podelim u 3 frakcije. Ljudi bi se rasporedili svako u svoju frakciju i svaka frakcija bi imala nešto kao clan chief-a. Svaki igrač bi praktično predstavljao po jednu armiju i svakom bi bilo dozvoljeno da izvrši jedan napad na svakih 24h i svako bi ima pravo da odigra jednu defanzivnu partiju na svakih 24h takođe (da ne bi sve partije uvek igrali samo najbolji igrači) a plan napada za svaku frakciju (tj. koju teritoriju će te da napadate) bi određivao vođa te frakcije.

To mi je onako kostur ideja kako bi ova SC2 online mulitplayer kampanja mogla da se odradi. Ovaj princip je po meni dobar jer nema čekanja na tuđe poteze i ostavlja prostor da se ubace novi igrači ili da neki odustanu i izađu iz kampanje.

Link to comment
Share on other sites

Pa kad odigraš bitku sa nekim, rezultat bitke utiče na mapu u kampanji. Armije bi u SC2 bile izbačene jer je tu našu kampanju igralo samo nas 6 pa smo napravili da svako može da ima više armija sa kojima, tokom nedelje, može da napada druge igrače, da ne bude da celu nedelju čekamo samo da odigramo jednu bitku.

Uslov za pobedu bi recimo bio da neka frakcija osvoji više od pola Srbije u jednom trenutku.

...a zar je bitno uostalom, važno je da se igra :) to ko je pobednik, to će mo najlakše :)

Edited by MilanGM
Link to comment
Share on other sites

ja sam ipak vise za jednostavniju varijantu, gde lepo pise ko skim 'ratuje', bez tih napadanja i slanja mailova :D ako mene pitas, ako si vec u fazonu da se cimas, mozemo da napravimo ligu, odredimo admine i sve ostalo sto treba. ok je to sve i zanimljivo ali mislim da jednostavnost moze vise ljudi da privuce :P

Link to comment
Share on other sites

Kampanja ovako smisljena ima veliki problem sa tim sto se igra sc2, koji je previse kompetetivan tako da skill drasticno utice na to ko ce da dobije. Drugo bi bilo ako bi se igrala neka igra tipa warhammer ili riziko. Da ne kazemo da moze da se abjuzuje tako sto bi neki jaci igrac napadao samo slabije i manje vise garantovao sebi teritorije. Isto, kako bi bilo moguce da neko dobije istovremeno i igraca i bota zajedno. Nisam igrao dawn of war ali kontam da ste vi bili manje vise istog skill levela i da partje 1v1+bot nisu tako beznadezne kao u sc2.

Ono sto bi moglo da bude zanimljivo je da se nekako postavi scenario a ne da se igra klasican 1v1. Mozda nesto na fazon onog micro warsa sto je bio featured skoro. Tu oba igraca igraju sa predefinisovanom vojskom pa ono, ko ima bolji composition i ko bolje izmicruje. Naravno, ovo bi moralo nekako da bude large scale i ono sto je najveci problem je sto bi neko zapravo morao da napravi te mape (mozda bi tereni mogli a se poklapaju sa terenima sa teritorije, pa de sa uvede jos jedan nivo strategije). Takav sistem bi u svakom slucaju zahtevao mnogo vise cimanja ali ako se dobro osmisli kontam da bi mogao da bude dosta zabavniji.

Edited by kme
Link to comment
Share on other sites

pa ja bih voleo kada bi se prvo prijavili svi zainteresovani, da imamo od cega da pocnemo. igrace bi recimo stavili u 2 ili 4 divizije ( u zavisnosti od toga koliko se ljudi prijavi ). onda odredis npr po ladder rankingu, posto je to jedini nacin za sad jer je igra nova, ko ce u kojoj diviziji da bude, tako da svako ima prilike da igra i sa boljim i sa losijim igracima od sebe. recimo neka se igra jedan, dva ili cak tri mecha nedeljno, stim sto je mech BO3 ( ne BO2 xD ). e sad bilo bi lepo i neke nagrade da uvedemo stim sto ne znam ko bi to mogo da finansira, ali otom potom :D to privlaci ljude !!! sto se admina tice, to mogu da budu i sami igraci koji ce da uploaduju rezultat ili da se cimaju oko grupa i sta ti ja znam... cisto da se zna ko vodi to sve :P naravno mogu i da obsuju streamuju i postuju replayeve na sajt, kao i komentare o mechevima... to je samo neka moja ideja :D

Link to comment
Share on other sites

Pazite, ovo je fenomenalno funkcionisalo već jedamput i bilo je jako zanimljivo. Da nismo to već jedamput igrali verovatno bih do sada već odustao. Jeste, SC2 ima žestok problem što su razlike među igračima jednostavno prevelike. Ako je neko bolji od tebe, taj će skoro uvek da te pobeđuje. Retko se nalaze ljudi jednakih skilova [b)]

Zato sam ja mislio da promenim pravila da budu sledećeg tipa:

- svi igrači su raspoređeni u 3 klana, svaki klan bi trebalo da sadrži i dobre i loše igrače

- svaki igrač bi trebalo da može da odigra po jednu bitku na svakih 24h (da ne bi uvek najbolji igrači igrali sve bitke, na kraju dana će te morati u bitku da šaljete i one najlošije igrače [:)] )

- Vođe klanova bi određivali koji igrač bi napadao gde. Ovime bi se polako iskristalisalo ko je bolji vojskovođa i gde ti je važnije da pošalješ jačeg/slabijeg igrača u napad/odbranu (jer jedan igrač može da odigra samo jedamput tokom 24h)

- razmišljao sam danas dosta o dodatnim specijalnim pravilima i smislio sam foru da uvedem protos/teran/zerg research bonuse (nešto slično kao u kampanji)

- svaki igrač bi dobijao +1 research poen po izboru za svaku IZGUBLJENU partiju, (tako da bi se otprilike kompenzovalo ako nekome lošije ide)

- svaki research je one-use-only tj. može da se iskoristi samo jednom tokom jedne bitke

- protos research: daje da jednom protivničkom igraču možete da dodelite -10% hendikep tokom partije (u SC2 to može da se podesi pre partije)

- Zerg research: vam daje da sa sobom u bitku povedete jednog naj-easy kompa da vam bude saveznik (valjda nije prejako, treba testirati)

- terran research: bi davao da kada (posle bitke) osvojite jednu teritoriju da možete besplatno da prisvojite još jednu praznu teritoriju u blizini.

Ja se nadam da nije previše komplikovano? [:)]

Edited by MilanGM
Link to comment
Share on other sites

A?

Vidim da nešto generalno niste mega-zagrejani za ovu kombinaciju, ili mnogima nije jasno kako ovo treba da funkcioniše, ili mnogi smatraju da je sve ovo zapravo nepotrebno komplikovanje.

Što se tiče lige, ja nisam siguran kako liga tačno funkcioniše, a i liga je po meni mnogo ozbiljnija stvar jer lige obično postanu i "zvanične". Iz tog razloga ja se ne bih upuštao da ja lično organizujem ligu, već bi to sigurno prepustio nekim iskusnijim i važnijim ljudima sa ovog foruma, mogao bih eventualno da pomognem oko organizacije, i to je to. Tako da nemojte meni da se žalite ako hoćete "običnu ligu", ja sam ovde da napravim "neobičnu kampanju" [;)]

Ako želite da ova multiplayer online kampanja profunkcioniše, treba mi više vašeg fidbeka, najviše u smislu da znam koliko ljudi bi generalno želelo da učestvuje u ovakvoj kampanji. Ja sam trenutno ovih dana zagrejan da počnem da radim na ovom projektu, a ako vidim da odziv nije baš najbolji, pošto se bavim game developingom, jako lako ću odlutati na neki drugi moj projekat [;)]

Ja se ne bih upuštao u ovaj projekat bez najmanje 12-15 ljudi, jer trebalo bi mi sigurno par nedelja (realno) da napravim flash aplikaciju koja bi prikazivala mapu kampanje.

Link to comment
Share on other sites

Evo iskopao sam jednu staru mapu koju sam opet koristio za neku igru što smo igrali preko mejla [;)]

(Edit: ups, ispade baš velika... [:0] )

srbijapotez11.jpg

Srbiju sam izdelio na realne opštine na osnovu AutoCAD fajlova koje imam još od dâna kad sam bio geometar [:)] međutim, sâmih opština ima jako puno, a nešto manje ima katastarskih srezova (obeleženi braon granicama) pa sam mislio da koristim gušću ili ređu mapu u zavisnosti od broja igrača naravno.

Naravno, sve u cilju poboljšanja našeg znanja iz geografije [;)]

Edited by MilanGM
Link to comment
Share on other sites

citam ovaj tvoj topic... pa onaj neov o turniru i ligi... na ivici sam suza... zloupotrebicu ovo mesto da jos jednom jasno kazem blizzard-u: jebem vam mater... :/

hocu da se druzimo 90% vremena a da 10% igramo... da komentarisemo i sc2 i rl teme izmedju 2 kola... da stojim iznad viljuske i gledam kako to radi neko ko zna vise i bolje od mene... jebeni online i repovi i vodovi... hocu RAT UZIVO :///

hocu da sa bracom zergovima imam brainstorm pred 1/4 finale i da smisljamo kako da se poslednji od nas provuce u naredno kolo... boli blizz kurac sta ja hocu ;)

Link to comment
Share on other sites

Jbg uživo igranje je danas outdated [:)] mada ja i danas obožavam da sa ortacima igram uživo ozbiljne board gejmove (battlestar galactica, A game of thrones, Ktulhu Arkham horror, Small world, Junta, Bang!, Agricola, Dominion...) a komp je danas postao online tool. Naravno niko ti ne brani da se uživo skupiš sa ortacima i igraš SC2, ali kad ne moraš, ko će da se cima [:D]

Link to comment
Share on other sites

citam ovaj tvoj topic... pa onaj neov o turniru i ligi... na ivici sam suza... zloupotrebicu ovo mesto da jos jednom jasno kazem blizzard-u: jebem vam mater... :/

hocu da se druzimo 90% vremena a da 10% igramo... da komentarisemo i sc2 i rl teme izmedju 2 kola... da stojim iznad viljuske i gledam kako to radi neko ko zna vise i bolje od mene... jebeni online i repovi i vodovi... hocu RAT UZIVO :///

hocu da sa bracom zergovima imam brainstorm pred 1/4 finale i da smisljamo kako da se poslednji od nas provuce u naredno kolo... boli blizz kurac sta ja hocu ;)

uvek mozemo da odemo do deusa da opikamo broodwar:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...