Jump to content

geografske pitalice


Dule_smor

Recommended Posts

elem, kao sto mozda znate pored istorije i astronomije geografija mi je uvek bila omiljena:)...pa sto da ne napravimo jos jedan topik po principu istorijske pitalice...znaci bilo koje pitanje iz geografije i trudite se da bude bez guglanja:)

ajde jedno lako za pocetak...kako se zove jezero koje sadrzi najvece rezerve slatke stajace vode na svetu...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tako je ivke, po nekim procenama cak cetvrtina svetskih rezervi stajace slatke vode se nalazi u ovom jezeru u sibiru, koje je ujedno i najdublje na svetu sa oko 1650m...u njegovom ekosistemu zivi skoro 1000 endemskih vrsta zivotinja i biljaka...kaspijsko jezero sadrzi vise vode, ali njegova voda je ipak malo slana...pali sledece:)

edit/ mislim da cak ni svih pet velikih jezera zajedno nemaju vise vode od bajkalskog...rusija do tokija:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Dule care, topik po mom ukusu, sa istorijom slabo stojim.

Necu postavljati pitanje, pravila verujem kao i sa ISPIT topica, samo da sa nadovezem na Bajkal. U ruskom narodu postoji legenda koja kaze da je stari starac Bajkal imao 9 sinova (9 reka koje vode daju Bajkalu) i samo jednu cerku, prelepu Angaru.Cuvana mezimica se zaljubi u slavnoga ratnika Jeniseja

i tokom noci pobegne ka njemu.Stari Bajkal se probudi i zaslepljen besom baci kamen za njom, kamen pogodi Angaru u grlo i ubije je na mestu.

Kazu da taj kamen i danas stoji na uscu Angare u Jenisej.

Link to comment
Share on other sites

To Dule care, topik po mom ukusu, sa istorijom slabo stojim.

Necu postavljati pitanje, pravila verujem kao i sa ISPIT topica, samo da sa nadovezem na Bajkal. U ruskom narodu postoji legenda koja kaze da je stari starac Bajkal imao 9 sinova (9 reka koje vode daju Bajkalu) i samo jednu cerku, prelepu Angaru.Cuvana mezimica se zaljubi u slavnoga ratnika Jeniseja

i tokom noci pobegne ka njemu.Stari Bajkal se probudi i zaslepljen besom baci kamen za njom, kamen pogodi Angaru u grlo i ubije je na mestu.

Kazu da taj kamen i danas stoji na uscu Angare u Jenisej.

fina pricica, odlicne su te ruske legende i nazivi kao sedi starac jenisej:)...inace bajkalsko jezero je u svetskoj bastini uneska

edit, bravo vudi, cepaj dalje:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

khm, evo jedno teze za ivketa:)

svi znaju da je najdublji kanjon na svetu kanjon kolorada...ali najdublja klisura ima duplo vecu dubinu od preko 4000 metara...radi se o jednoj reci koja protice izmedju dva himalajska vrha od preko 8000 metara...koja je reka u pitanju, a za bonus i tri bambija navedite imena ta dva vrha:)...ako treba hint recite:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

brate ja sam za geos paor:)

sta je razlika izmedju klisure i kanjona prvo da pitam?:)

a za himalajske vrhove, neam pojma k2 recimo i anapurna, da lupim:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

pa kanjon ima mnogo strmije litice, dok je klisura manje usecena...mislim ima tu nekih strucnih razlika jos verovatno, al na primer kanjon morace i ibarska klisura, svima vam je jasna razlika:)

elem, iako su k2 i anapurna preko 1000 km udaljeni, pogodio si jedan od vrhova:)..u pitanju je cuvena anapurna (8090m), mozda najopasniji vrh na svetu...u svakom slucaju ima najvecu smrtnost planinara, cak 40% pogine pri usponu...zanimljivo je da je anapurna hindu boginja plodnosti:)

ajmo drugi deo, mozete vi to:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa sahara je najveca "pescana" po povrsini, ali mozda si mislio na Antartiku ...

Articka i Antarticka koje su 13500000+ km kvadratnih.

Na koji nacin su Polinezani predstavljali ostrva?

pa ja sam odgovorio pre ovog ali sam cekao igumana da potvrdi, mozda on zna nesto sto niko ne zna :D

There are no miracles, there is no such thing as fate. Nothing is meant to be.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...