Jump to content

Recommended Posts

Posto nisam igrao mnogo sc1 (odradio sam kampanje pre izlaska dvojke cisto da steknem fealing) prilicno sam noob. Igram u mp random kako bih mogao da naucim sve jedinice sto pre. Medjutim kad igram sa zergom uglavnom me pregaze drugi igraci pogotovo terreni sa marauder/marine rushevima na pocetku (zerglingzi su previse fragile)... Ne stizem dovoljno da experimentisem jer ne prezivim dovoljno dugo.

Pa ako ima neki iskusan zerg igrac da mi pomogne sa counterima, tipa sta je dobro protiv kog builda i slicno jako bi mi pomoglo :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nisam nikakav stručnjak, al za to su ti lek bejnlinzi (uz adekvatan beckup ostalih jedinica), roštiljijada do zore sa njima :)

Edited by Pipboy

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Pa ti blago meni igraj prvo sa kompom da bi upzonao sve rase, jedinice, upove i teach, tj celokupnu mehaniku i filozofiju igranja sa svakom rasom, pa onda se hvataj bneta. I naravno, pre svega, gledaj gomilu repova pro igraca, samo mas rep, sa detaljnom analizom svega i osnovni skil nema da omane, za pro skil te vec treba nolajfovanje na bnetu.

Osam sati repova, pa 8 sati kampovanja na bnetu, i znanje nema da omane! :)

Edited by Capitaine Kotscha

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pa ti blago meni igraj prvo sa kompom da bi upzonao sve rase, jedinice, upove i teach, tj celokupnu mehaniku i filozofiju igranja sa svakom rasom, pa onda se hvataj bneta. I naravno, pre svega, gledaj gomilu repova pro igraca, samo mas rep, sa detaljnom analizom svega i osnovni skil nema da omane, za pro skil te vec treba nolajfovanje na bnetu.

Osam sati repova, pa 8 sati kampovanja na bnetu, i znanje nema da omane! :)

16 sati starcrafta? kad stignes da kenjas?: )

Repovi su majka, evo ti par sajtova u slucaju da ih ne znas

http://sc2rep.net/

http://www.gosugamers.net/starcraft2/replays/

http://www.gamereplays.org/starcraft2/

http://www.mystarcraft.de/de/news/

http://rts-sanctuary.com/index.php?portal=SC2&act=sc2_rec_game&cmd=04

nadam se da ce pomoci :)

www.mmc4life.com

Link to comment
Share on other sites

16 sati starcrafta? kad stignes da kenjas?: )

Ja ne, ali kosooki pro gosu skileri da :D

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče konkretnih saveta u vezi zerga, evo nekih:

- Zergovi imaju problem sa količinom larvi. Računaj na to da jako brzo na početku treba da napraviš novi hatchery (glavnu bazu) i to ne kao dodatnu expanziju, nego odmah pored tvoje osnovne baze. Obrati pažnju da hatchery kod zergova košta samo 300 dok je command centar i nexus 400.

- Isto tako obrati pažnju da zergovi TROŠe svoje radilice prilikom izgradnje zgrada, tako da treba mnogo više da ih sagradiš nego kao kod ostalih rasa, tj. moraš konstantno da ih obnavljaš. Prednost je što možeš da ih gradiš više u isto vreme, što je pogotovu prednost na početku partije gde su (kao) sekunde bitne.

- Takođe računaj na to da je većina tvoje vojske zapravo potrošna roba, tako da je to dodatni razlog da iskoristiš jeftinoću hatchery-a i da napraviš više ili ranije expanzije nego kod ostalih rasa. Predviđeno je da se zergovi malo više šire po mapi od ostalih.

- Zerglinzi su gola kita ako im ne abgrejduješ brzinu kretanja. A rulju zerglinga koju možeš da naštancuješ iz dva hatchery-a za jako kratko vreme ne može niko da zaustavi (na otvorenom prostoru). ti za 300 dobiješ 12 zerglinga ili 6 marinaca što zergići pojedu za čas. Međutim ako napadneš 60 marinaca sa 120 zergića, tu ni jedan zergling neće prići da udari. Obrati pažnju da marincima (i uopšte gande jedinicama) snaga raste exponencijalno u zavisnosti od njihove količine.

- roachevi su kewa, pogotovu što su relativno jeftini, mogu da se ubrzaju, imaju puno helta (125) i mogu da pucaju (plus imaju abgrejd da se kreću dok su ukopani!)

- hidre su skuplje od roacheva, imaju manje helta (80) ali zato veći domet (koji može da se abgrejduje) brže pucaju, i mogu da gađaju i vazduh.

- e sad tu ima puno drugih stinih fora. Recimo queen može da se gradi jako brzo i radi svašta. Obzerver može da povraća onu slinu, a po njoj se svi zergovi kreću brže (a ne košta ništa) pritom druge rase ne mogu da grade svoje zgrade po tome, tako da možeš da smaraš ako hoćeš :)

Link to comment
Share on other sites

... a najgore od svega je što protoski storm nanosi 80 demidža - taman da ubije hidru. Ako ne paziš i ne mikruješ, odoše vredne jedinice...

Istina, u dvojci sam sa zergima igrao samo 5-6 partija pa sam preneo svoja iskustva više iz keca nego iz dvojke, računao sam bolje ikakvi saveti nego nikakvi, u suštini to je to. Sada ćeš znati na šta da obratiš pažnju kad budeš gledao repove. ;)

Link to comment
Share on other sites

Zerg je najjaci protiv protoss-a, evo i zasto. Ako krene na Mutaliske ti moras brzo da stancujes Phoenix-e, obavezno 2 stargate-a jer sa jednim neces nastancovati dosta vojske, e sad pametan zerg automatski se prebaci na hydre, ali tu gradjevinu sakrije tako da ces tesko doci do nje, a i oko nje ce biti neki overseer + air defence + neki hydralisk, ako nekim slucajem vidis 5 hydri kod njega, automatski izadji, jer ces za 5 minuta izgubiti partiju, imaces 10 phoenix-a nekoliko zealota i stalkera eventualno koji sentry, on ce doci sa nekih 20-ak hydri + 50 zerglinga, i to ce da ti jbe kevu. Storm kod protossa je useless samo bacate pare.

Ako ga izvalis na vreme, dovedes mu 2-3 collosusa + koji sentry i koji zealot da batali zerglinge, mozda ti padnu 3-4 zealota :). Zerg je mnogo jaka rasa ako znas da igras sa njom. I ako igras protiv terrana obavezno idi na air unite, jer terran nece imati ama bas nista da te batali, jedino moze da nesto pokusa sa ravenima, ali retko ko ide na njih. Ja pre u beti nesto sam vezbao sa terranima, doveo 3 ravena i jos nekih maraudera + marinaca, on je imao nekih 30+ hydraliska + zerglinga dosta, raven je bacio 3 raketice to je samo nestalo, ja wtf.

Dalje Roach je sranje vojnik, jer moze da ti dodje terran sa banshee-jima i automatika je gg, ako ne ide na to ti ces njega da napadnes, ali on ce sigurno imati par maraudera koji ce lagano da odbiju napad. Protiv protoss-a to ne pokusavaj uopste jer ce samo 1 immortal biti dovoljan da odbije napad, posle kada ti dodje gotov si, i da hydra je mnogo bolja jedinica od roach-a. Roachevi imaju dobar micro to ih vadi, micro super radi protiv immortala, ali sentry tu resi posao :).

I ako si zerg pazi se dobro 2 zealot rush-a ispred tvoje baze, jako mocna stvar, zerg ce jako tesko pobediti.

Inace jednom sam video jako zanimljivu taktiku protiv terrana, poslao je ispred banelinge, oni batalili 3 depota, posle uletelo dosta zerglinga koji su napravili rsum po bazi, deo se bije sa vojskom, deo bije seljake :), naravno to pre nego sto dodje do siege tank-a.

@neo exp na pocetku je jako rizican, a i sta ti vredi exp kada nemas seljaka, jedino neke larve, ali u pocetku queen odlicno odradjuje posao.

Link to comment
Share on other sites

Zerg je najjaci protiv protoss-a, evo i zasto. Ako krene na Mutaliske ti moras brzo da stancujes Phoenix-e, obavezno 2 stargate-a jer sa jednim neces nastancovati dosta vojske, e sad pametan zerg automatski se prebaci na hydre, ali tu gradjevinu sakrije tako da ces tesko doci do nje, a i oko nje ce biti neki overseer + air defence + neki hydralisk, ako nekim slucajem vidis 5 hydri kod njega, automatski izadji, jer ces za 5 minuta izgubiti partiju, imaces 10 phoenix-a nekoliko zealota i stalkera eventualno koji sentry, on ce doci sa nekih 20-ak hydri + 50 zerglinga, i to ce da ti jbe kevu. Storm kod protossa je useless samo bacate pare.

Ako ga izvalis na vreme, dovedes mu 2-3 collosusa + koji sentry i koji zealot da batali zerglinge, mozda ti padnu 3-4 zealota :). Zerg je mnogo jaka rasa ako znas da igras sa njom. I ako igras protiv terrana obavezno idi na air unite, jer terran nece imati ama bas nista da te batali, jedino moze da nesto pokusa sa ravenima, ali retko ko ide na njih. Ja pre u beti nesto sam vezbao sa terranima, doveo 3 ravena i jos nekih maraudera + marinaca, on je imao nekih 30+ hydraliska + zerglinga dosta, raven je bacio 3 raketice to je samo nestalo, ja wtf.

Dalje Roach je sranje vojnik, jer moze da ti dodje terran sa banshee-jima i automatika je gg, ako ne ide na to ti ces njega da napadnes, ali on ce sigurno imati par maraudera koji ce lagano da odbiju napad. Protiv protoss-a to ne pokusavaj uopste jer ce samo 1 immortal biti dovoljan da odbije napad, posle kada ti dodje gotov si, i da hydra je mnogo bolja jedinica od roach-a. Roachevi imaju dobar micro to ih vadi, micro super radi protiv immortala, ali sentry tu resi posao :).

I ako si zerg pazi se dobro 2 zealot rush-a ispred tvoje baze, jako mocna stvar, zerg ce jako tesko pobediti.

Inace jednom sam video jako zanimljivu taktiku protiv terrana, poslao je ispred banelinge, oni batalili 3 depota, posle uletelo dosta zerglinga koji su napravili rsum po bazi, deo se bije sa vojskom, deo bije seljake :), naravno to pre nego sto dodje do siege tank-a.

@neo exp na pocetku je jako rizican, a i sta ti vredi exp kada nemas seljaka, jedino neke larve, ali u pocetku queen odlicno odradjuje posao.

exp je esencija i jebeni trademark zerga... jedan queen ima premalo energije... bolje po 10 radnika u 2 baze nego 20 u jednoj... ne zbog brzine skupljanja nego zbog harasa... roach je posle 20 nerfova i dalje dobar... zerg je lud ako napada chouk ili se brani na svom protiv terrana... napada se iz vise pravaca na otvorenom... zealot rush je free win... rani scout i overi treba da odrade svoj posao... sa jednim sunkenom i sacicom lingi + queen + radilice + nabijene zgrade - ko rushuje od rusha umre ™... isto vazi i za 6,8 pool... te taktike protiv jakih igraca donose 1:100 sansu za uspeh... pritom ako su gateovi van baze, ne vidim nacin da toss odbrani radilice...

u principu z vs t je prenaporan zbog toga sto tvojih opcija ima premalo, a terranskih beskonacno... 4 rack/banshee/ripper/hellion/bunker/drop previse rush opcija... ako ne znas sta te ocekuje - mrtav si... a ako znas mozda, ali samo mozda ces preziveti :P

LELEEEE!!!

Zlatno shtivo! Moram da priznam gile da si suvi genije. Tvoje reci ce napraviti revoluciju u gameplayu starcrafta 2! [:)]

haha... eh kada se setim sc1 topica... kako razjebati zerga: kazes protivniku no rush 15 minutes and no air units... onda napravis stargate u cosku da ga ne vidi i napravis 20 kerijera... :DDDDDD

ja stvarno ne znam sto ovaj sarma toliko mrzi terrana...mora da su to neki kompleksi iz mladosti:)

jbg... moje subjektivno misljenje glasi: rase jesu izbalansirane (koliko je to moguce u jednoj igri sa ovakvom postavkom)... ono sto mene iritira je da sa odredjenim "setup-om" (sto bismo mi propali woweri voleli da kazemo) zerg mora da pisha krv da bi pobedio, dok terran moze da odradi A+levi klik u prevelikom broju slucajeva... jebes micro kada sa banshijima focusujes queen-a... ili sa usain boltom u riperovom kostimu ubijas nejac :((

Link to comment
Share on other sites

haha... eh kada se setim sc1 topica... kako razjebati zerga: kazes protivniku no rush 15 minutes and no air units... onda napravis stargate u cosku da ga ne vidi i napravis 20 kerijera... :DDDDDD

secam se ovoga, to su bili priceless topici:)

jbg... moje subjektivno misljenje glasi: rase jesu izbalansirane (koliko je to moguce u jednoj igri sa ovakvom postavkom)... ono sto mene iritira je da sa odredjenim "setup-om" (sto bismo mi propali woweri voleli da kazemo) zerg mora da pisha krv da bi pobedio, dok terran moze da odradi A+levi klik u prevelikom broju slucajeva... jebes micro kada sa banshijima focusujes queen-a... ili sa usain boltom u riperovom kostimu ubijas nejac :((

sta znam, meni je u kecu bilo bolje i lakse igrati sa terranom nego u dvojci...ipak nisu toliko prejaki i mogu da se counteruju...a i nedostaju mi medici:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

@sarma ako ne odradis dobar scout nadrljao si :). Jeste bolje 20 radnika u dve baze nego 20 u jednoj, ali pazi ta baza kosta 300 minerala, sto je na pocetku relativno dosta kesa. Da bi se odbranio morao bi da napravis nekog spine-a (vecina pravi 3 komada), jer ako te izvali da ides na exp a nemas spine, protivnik ce te napasti zasto, jer ces imati manje vojske od njega, jos ako taj ima vise baraka ili gateway-a tek si gotov :).

Ako napravis 3 spine-a sta ce da se desi imaces malo vojske 3 spine-a i ekspanziju, dok ce protivnik imati mnogo vojske i nece imati ekspanziju, ali tvoj protivnik ce kontrolisati mapu, znaci moci ce da se exp bilo gde, sto ce kasnije povuci veci income kod njega i ti gubis partiju :). Ako ne provalis Banshee rush onda stvarno zasluzujes da izgubis :). Inace sto zerg ima malo opcija protiv terrana, terran nema brzog i jakog air unita protiv mass mutaliska, pa kasniji upgrade na broodlorda i corruptora, nesto moze da izvede raven ali samo u otvorenom fightu, ali u nekim sitnim upadima u bazu tesko tipa klanje seljaka itd. jedino da napravi sensor tower pa da natera zerga da ide u otvoren fight, ali tada opet terran nema map control,...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...