Jump to content

Baterija na laptopu, i kako je čuvati


Lucky

Recommended Posts

Ovo sam nešto mozgao, pa me zanimaju iskustva iz prve ruke. Ne ono, "rekao mika" ili "na internetu piše tako".

Znači, koji kombo se kod vas pokazao najbolje po pitanju očuvanja baterije. Ne mislim na to da laptop radi duže na njoj tako što smanjuješ brightness i slično, već bukvalno kako produžiti njen radni vek.

Da li je to ono - napuniš bateriju, i onda koristiš laptop dok se ne isprazni?

Ili napuniš bateriju, koristiš malo, pa dopunjuješ?

Ili držiš stalno na punjaču kad god hoćeš

Ili vadiš bateriju kad je na punjaču.

Itd itd.

Link to comment
Share on other sites

ja drzhim stalno na punjachu, kad ga teram na bateriju ne vodim rachuna kolko se baterije istroshilo nego chim mi se ukazhe prilika opet na punjach. za bateriju me realno bash briga, chak i da shkodi, a nisam primetio, radije cu na dve godine da kupim novu nego da josh i o tome vodim rachuna.

Link to comment
Share on other sites

puniš dok nije 100%, trošiš dok se ne isprazni

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

"For proper maintenance of a battery, it's important to keep the electrons in it moving occasionally, it's not recomended leaving your computer plugged in all the time"

"Charge the battery often, it lasts longer with partial rather than full discharges"

Tako pishe u uputstvu za toshibu :D

Link to comment
Share on other sites

evo par tipova:

How to extend laptop battery life? Here are some more tips to improve your notebook's battery life:

1. If you do not use your laptop for extended periods of time (a week or more), remove the battery pack from the laptop.

2. Do not expose the battery to high heat or freezing temperatures. Do not leave your battery in your car in the summer. Hot batteries discharge very quickly, and cold ones can't create as much power.

3. Make sure to plug your laptop charger adapter into a UPS and not directly into a power outlet or surge protector.

4. If you have a nickel-metal hydride battery, completely drain and recharge the battery once a month to maximize its capacity to hold a charge.

5. Fully charge new battery packs before use. New pack needs to be fully charged and discharged (cycled) a few times before it can condition to full capacity.

6. For laptops that work as Desktop Replacement, the battery should be re-installed every 3-4 weeks and allowed to fully discharge.

7. Leaving a battery in a laptop while using an electrical outlet for long periods of time will keep the battery in a constant state of charging up and that will reduce the life cycle of the battery.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Pozoves branka magacionera i trazis mu bateriju. Onda on kaze moze kurac, ti mu kazes cuti tu klosare, sad cu ti sidjem dole.

Sidjes, rvete se par minuta, on tebi glupi inzenjeru ti njemu haha propali akademicaru.

Posle 10 minuta takve socijalaizacije uzmes bateriju i nabodes je u laptop i radi.

Inace, mislim da nema leba od toga. Moja baterija je drzala masu vremena (4 sata) i onda preko noci 15-25 minuta. Jebi ga.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

to i ja mislim. kad si na struji izvadi je, i to je najvise sto mozes da uradis. kad pocne da drzi nedovoljno - kupi drugu.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Znači, svako se odlučio za po jednu stavku od gore ponuđenih :))

U suštini, meni je ok ovaj hajlijev predlog, ali nekako, nikad ne znam kada će mi trebati "joice" (što bi rekla Frutela) kroz bateriju odnosno da izađem negde, i onda ako sam kod kuće logično je da bude na struji, jer se može desiti da mi treba komp a on na 10% jer sam ga koristio na bateriji dok sam bio kod kuće.

Link to comment
Share on other sites

evo par tipova:

ovo je pisano sa Ni-MH baterijom u vidu. pola saveta su pogrešni za litijum-jonske.

lale, ja mislim da ne vredi lomiti glavu time, i naročito ne vredi dolaziti stalno u situacije da treba da izađeš napolje sa 15% baterije jer nećeš da je dopunjavaš.

nego, pera jednom prilikom reče da ne treba držati uštekan punjač kad je baterija puna jer većina laptopova nema elektroniku koja prekida punjenje. čudno mi je da moj msi netbuk od 200 evra to ima, makar sudeći po tome što deo koji je topao dok se baterija puni postane hladan kada dođe na 100% i ugasi lampicu.

Link to comment
Share on other sites

I ja tako nešto kontam.

A što se tiče punjača, i kod mene na toshibi je slična priča, kad je puna baterija pređe u neki "no-charge" mod, i kao da samo provodi struju a ne puni bateriju. Jedino ako pera ne misli da i tada se nekako arči baterija, otkud znam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ovo sam nešto mozgao, pa me zanimaju iskustva iz prve ruke. Ne ono, "rekao mika" ili "na internetu piše tako".

Znači, koji kombo se kod vas pokazao najbolje po pitanju očuvanja baterije. Ne mislim na to da laptop radi duže na njoj tako što smanjuješ brightness i slično, već bukvalno kako produžiti njen radni vek.

Da li je to ono - napuniš bateriju, i onda koristiš laptop dok se ne isprazni?

Ili napuniš bateriju, koristiš malo, pa dopunjuješ?

Ili držiš stalno na punjaču kad god hoćeš

Ili vadiš bateriju kad je na punjaču.

Itd itd.

Ja sam moj lap držao non-stop uštekanog u struju pa mi je baterija riknula posle nepunih godinu i po(držao sam se onoga što uputstvo kaže a to je da se laptop ne sme paliti bez baterije u njemu, ko me terao da slušam uputstva iz manual-a?).

Tako da ću od sada: vaditi bateriju kad god je laptop na punjaču!

Edited by dokadole
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...