Jump to content

Istorijske pitalice :)


dvnityCker

Recommended Posts

Naravno. Konjica se u tom dobu ionako borila peške, osim u izuzetnim slučajevima. A i procentualno su sami konjanici bili 10% konjičkog bataljona - ostatak su bili pešadinci, artiljerija, AT i AA odeljenja, itd.

tu svakako spada legendarni poslednji juris konjice, 3rd Dragoons Savoia Cavalleggeri:)

http://www.suite101.com/content/the-most-famous-cavalry-charge-of-wwii-a66102

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Колико је било електора Светог Римског Царства? Ако неко именује и чланове неће бити на одмет!

U pocetku 7. Nadbiskupi Kelna, Majnca i Trira, saksonski vojvoda, ceski kralj, palatin rajnski i brandenburski markgraf. Na pocetku Tridesetogodisnjeg rata je izopsten Fridrih V koji je bio palatin rajnski, pa je novi elektor postao Maksimilijan bavarski. Posle Vestfalskog mira je broj elektora povecan na 8 jer je Palatinat opet dobio elektorsko mesto.

edit: nek postavi pitanje ko god hoce...

Edited by brank0
Link to comment
Share on other sites

ajde bre postavljajte pitanja:)...a sistership emdena je bila krstarica dresden koju su englezi jurili preko pola sveta i na kraju je potopili kod ostrva robinson kruzo u pacifiku...cek je bila raspisana nagrada za onoga koji nadje dresden koji se u to vreme skrivao u cileanskim fjordovima...englezi su bili besni posle pomorskog poraza kod koronela i hteli su posto-poto da ga potope

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

поход на Троју, ако се то може узети као историјски догађај. ако не, онда Александров поход на Персију.

која је нација најећа поморска сила икад (по броју бродова)?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

cek drale, kali nije potvrdio:)...a i diskutabilno je sta je najveca invazija u to anticko vreme, pitanje je koliko su podaci tacni:)

a ovo tvoje pitanje je bas zanimljivo, na pamet mi padaju srednjevekovna kina, britanska imperija, a mozda cak i americka posle, ili japanska pre ww2:)...mada s obzirom da je samo po broju brodova pre ce biti da je neka anticka, mozda kartagina?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Дуле, ако сам и погрешно одговорио на Калијево питање, мада мислим да нисам, јер треће грчке поморске инвазије не могу да се сетим...

е сад, ти си тачно одговорио, само мораш да се одлучиш који је тачан одговор од свих опција које си навео. мала помоћ: бројали су армаду од око 100.000 бродова, од тога око 80.000 трговачких и 20так хиљада бојних.

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

саветник владара, филозоф-евнух, тврдио је да је поморска експанзија опасна по домовину и наговорио је владара да СПАЛИ комплетну армаду, што је владар и учинио.

:)

овде се мислило не на пловила, него на бродове.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

поход на Троју, ако се то може узети као историјски догађај. ако не, онда Александров поход на Персију.

Ne računamo Troju, a koliko znam Aleksandar je prešao u Malu Aziju kod Dardanela, pa se teško može nazvati pomorskom invazijom.

Ali ni ja nisam bio dovoljno precizan: Koja je najveća pomorska invazija koju su Atinjani poduzeli?

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, znao sam za ovu samo sto i izvori na netu potvrdjuju:

Битка код Саламине, највероватније вођена 28. септембра 480. п. н. е., је поморска битка између удружене флоте грчких полиса и персијске флоте, највећа и најславнија поморска битка старог доба.

Preko 1500 brodova.

Edit. A i ja citam selektivno - pomorska invazija, a ne bitka.. Jedino sto mi pada na pamet je sirakuza :/

Edited by pobedar
Link to comment
Share on other sites

Jedino sto mi pada na pamet je sirakuza :/

Jeste Sirakuza. U petom veku pre nove ere Atinjani organizuju nikad u svojoj istoriji veću flotu i šalju je u osvajanje Sicilije. Isprva je išlo odlično, gradovi su postajali saveznici ili su padali, ali se politika umešala i vođa ekspedicije je prisiljen da prebegne Spartancima. Od tada stvari kreću naopako za Atinjane. Invazija prvo stagnira, a pošto se Sparta umešala i krenula u reorganizaciju sirakužanske vojske i flote, Atinjani doživljavaju totalni poraz. Preko petnaest hiljada vojnika i trideset hiljada veslača je pobijeno ili zarobljeno, i dve stotine lađa potopljeno. Ukratko, niko se nije vratio. Iako su brodovi mogli biti zamenjeni, iskustvo nije. Posle ovog poraza moć Atine je u silaznoj putanji.

Jbg, zbunio sam vas sa hintom, postojale su dalje kolonije koje su dosezale do Španije, ali one nisu osvajane već su ih Atinjani uglavnom mirno kolonizovali.

Dakis Sledekis.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...