Jump to content

Ako neko mi smeta ode pola sveta...


Recommended Posts

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

haha pa ne kazem da mi je zao njih, nego sa cisto poslovne tacke gledista, trenutno investicija gradjenja stanova i nije bas primamljiva, tako da razumem sto se smore, i ja bih se smorio d aulozim 30-50 hiljada evra u nesto sto nije sigurno trenutno, a ako si na nesto mogao do skoro da racunas... je na to da se stanovi uvek prodaju., sad vise ne.

drugim rechima zao ti je sto ne mogu vishe da kradu kao sto su nekada?

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Investitori nisu krivi shto je u bg-u bila potraznja 20 kupaca na 1 stan, cenu ne formiraju investitori vec trzishte.

trziste je tako bilo i zbog toga sto sami investitori nisu hteli da prave odmah veliki broj stanova, u istom trenutku, nego su hteli da malim brojem stanova, iskoriste histeriju stanovnista koji ce, misleci da novih stanova ima veoma malo, dati mnogo vishe nego inache, i tako ostvare maksimalni dobitak po povrshini stana ili povrshini gradjevinskog zemljista

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Meni je nemanje svog stana, veliki problem u zivotu...sa keshom koji bacam na kiriju mogu 2x godishnje da odem na kvalitetne odmore...o kreditu ni ne razmishljam.

Mogu da zamislim kako je ljudima koji planiraju ili imaju decu, a u slichnoj su situaciji...mislim da ovo direktno utiche i na prirodni prirashtaj koji je katastrofa u poslednje vreme. Bitno je da tatini sinovi imaju da troshe stotine hiljade dolara na fetishe, a deca se ne radjaju. Kada Reki kaze neshto stim u vezi ispadne kompleksash. Sisajte kurac bre investitori i njihovi sinchici.

Link to comment
Share on other sites

Meni je nemanje svog stana, veliki problem u zivotu...sa keshom koji bacam na kiriju mogu 2x godishnje da odem na kvalitetne odmore...o kreditu ni ne razmishljam.

Mogu da zamislim kako je ljudima koji planiraju ili imaju decu, a u slichnoj su situaciji...mislim da ovo direktno utiche i na prirodni prirashtaj koji je katastrofa u poslednje vreme. Bitno je da tatini sinovi imaju da troshe stotine hiljade dolara na fetishe, a deca se ne radjaju. Kada Reki kaze neshto stim u vezi ispadne kompleksash. Sisajte kurac bre investitori i njihovi sinchici.

Tebi su investitori krivi koji koriste situaciju da bi doshli do novca? Ja sam svestan da je situacija u drzavi katastrofalna, ali za to je kriva sama vlast i niko drugi.

@iguana: investitori su zidali punom parom i vecina tih gradnji shto su pochinjali nisu ni imali chist kesh da je zavrshe vec su kupovali placave, stavljali temelje i govorili lako cemo a nisu ni gradjevinsku dozvolu dobili. U novom sadu pola zgrada nema gradjevinsku dozovlu, za to je kriva korupcija naravno. Malo se tamo podmaze da se o tome cuti i kraj. Najzalije mi je onih ljudi koji jedva skrpe za stan pa bivaju prevareni tako shto je tan stan vec prodat pre toga 2 puta ili su ulozili novac u stan u izgradnji nadavshi se da ce proci jeftinije poshto verovatno nemaju taj novac da plate punu cenu, ta zgrada se naravno nije zavrshila i investitor je zapalio negde ili josh gore sedi kuci i niko ga nishta ne pita.

Edited by Goga[TT]
bnlsignature.jpg
Link to comment
Share on other sites

trziste je tako bilo i zbog toga sto sami investitori nisu hteli da prave odmah veliki broj stanova, u istom trenutku, nego su hteli da malim brojem stanova, iskoriste histeriju stanovnista koji ce, misleci da novih stanova ima veoma malo, dati mnogo vishe nego inache, i tako ostvare maksimalni dobitak po povrshini stana ili povrshini gradjevinskog zemljista

Ne znam ... to se u svakoj zemlji zove dobar biznis, kod nas se verovatno zove kradja... mislim, ne bave se investitori dobrotvornim radom, nego pravljenjem para.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Da ali nije u svakoj zemlji podrazumevana stvar da se sve radi korupcijom i mimo propisa. Urbanisticki plan ili ne postoji ili se ne postuje, gradska administracija je navikla da ocekuje korupciju, a gradjevinci su navikli da ce sve brze i lakse i jeftinije zavrsiti ako malo vise podmazu. Narocito sto da ponovim, jako mnogo njih stvarno gradi mimo propisa i uopste ne bi moglo tu i tada da grade kad bi hteli legalno.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam ... to se u svakoj zemlji zove dobar biznis, kod nas se verovatno zove kradja... mislim, ne bave se investitori dobrotvornim radom, nego pravljenjem para.

bio bi biznis kada bi se znala pravila igre i kada bi najvishe zaradjivali oni koji ili rade najbolje ili rade najvishe, a ne ovako oni koji najvishe zakinu

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

trziste je tako bilo i zbog toga sto sami investitori nisu hteli da prave odmah veliki broj stanova, u istom trenutku, nego su hteli da malim brojem stanova, iskoriste histeriju stanovnista koji ce, misleci da novih stanova ima veoma malo, dati mnogo vishe nego inache, i tako ostvare maksimalni dobitak po povrshini stana ili povrshini gradjevinskog zemljista

cekaj,zaista mislis da su se skupili svi investitori,seli i dogovorili da ce manje stanova da zidaju kako bi drzali cenu na trazistu? to mozda,da postoji 5 ljudi u srbiji koji se time bave.

goga ti je lepo rekao,zidalo se kako se stiglo,bez dozvola,bez para.. svi su uletali u gradnju,na slepo bukvalno, jer su ljudi zeleli stanove. investitor bi najsrecniji bio da moze da zadovolji sve potrebe kupaca,tako bi najvise profitirao. svako ko je u tom poslu zeli da pravi sto vise stanova,da bi ih sto vise prodao i zidao dalje i dalje... logicno.

pre 2 god npr,stanovi su se prodavali unapred i to po vise puta,tako da su mnogi ljudi bili izjebani. za to je delimicno krivo sudstvo i vlast,sto nisu lepo regulisali a jednim delom su krivi i sami kupci koji ulecu sa kesom misleci da ce im nestati stanovi ispred nosa. i sad imamo investitore koji su jedan stan prodali 5 puta,koji slobodno voze svoj q7 po ulici i onda ide ta generalizacija. to je sve sljam,ovo ono. a svi su kompletno u tom sranju,i drzava i investitori i sami kupci.

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

cekaj,zaista mislis da su se skupili svi investitori,seli i dogovorili da ce manje stanova da zidaju kako bi drzali cenu na trazistu? to mozda,da postoji 5 ljudi u srbiji koji se time bave.

pa otprilike toliko i postoji. ako izuzmemo investitore koji uzmu porodichnu kucu i naprave "dupleks" od 3,4 sprata, koliko njih u beogradu gradi ista vishe, sa barem 20 stambenih jedinica po zgradi?U beogradu fali izmedju 80 i 100 hiljada stanova, odnosno toliko je broj dobijen deljenem radno sposobnih ljudi, ljudi sa porodicama koji su ili podstanari ili zive kod svojih sa 4. ako mozesh navedi mi neki veci stambeni projekat koji nije ili reklamiran ili vrednovan kao da svi ovde imamo plate od minimum 1 500 evra? u novom beogradu sve sto se gradi, npr taj belvil, savo grad, osim nekih manjih objekata duz Vojvodjanske su izgleda namenjeni samo kontraverznim biznismenima i mladim bankarima. Veruj mi, to mi je struka

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Najbolji dokaz za to da su povezani svi ko crevca je tema koju je potegao Mrkonjic pre par meseci. Rece da mogu da se grade jeftini stanovi (realno, prema platama, cena kvadrata bi brat bratu mogla da se izboksuje na 250 Eura za zgrade do 4 sprata, i to da nemaju jebene poslovne prostore u prizemlju) i ucutkase ga isti dan :)

Samo su glupi, jer u ovakvoj situaciji, kakva je sad u zemlji, tako nesto bi bilo jebeno veoma potrebno, jer bi pokrenulo masu radnih mesta, otvaranje slamarica i masivan opticaj novca. Ovo skupljanje dupeta je najgora moguca opcija da se izlazi iz krize.

Link to comment
Share on other sites

@iguana

verujem ja da ti je to struka... ali nemoj gledati sve iz svog ugla. jedno je belvil,u koga su ulozeni milioni, a drugo je npr zarkovo,gde su se svaki dan gradile nove zgrade,tako sto dodjes u opstinu,platis i dobijes dozvolu.krenes ni iz cega,bukvalno i unapred prodajes stanove i tako zavrsis zgradu.

evo,bar u tom zarkovu ima 20tak ljudi,koji se bave time. svako od njih ima d.o.o,sve po propisu i ostalo,ali to su pojedinacni investitori u principu.

i kad bi znao kakvi su to ljudi,u vecini,da ne generalizujemo @peja :) , majku bi prodali za pare,kako onda njih 20 da se dogovore oko ''trzisne cene kvadrata u zarkovu''. nikako. evo,pitaj bar nekog ko zivi tamo,kako je izgledalo to zarkovo pre 10 godina,npr vodovodska,deo oko pijace i ostalo,a kako izgleda danas. znaci,ljudi su gradili koliko su mogli,po 3,4 placa odjednom,i uspeli da zavrse sve jer je bilo mnogo raspolozenih kupaca...

Edited by Mitch

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

Zashto bi neko spushtao cenu na 250e pre svega kada je cena kvadrata u izgradnju nekih 400 - 500e (josh sve zavisi koliko je placen plac)? I zashto bi neko spushtao cenu uopshte kada ce taj stan prodati u roku od par dana ako stavi 1500e kvadrat? Pa niko u ovoj zemlji se ne bavi humanitarnim radom, neko je vec to i pomenuo. Inache u novom sadu ima mnogo vishe investitora od 5 - 6, to shto si ti video belvile i josh par njih shto se reklamiraju nije ni 5% gradnje. Ovde po novom sadu zgrade nichu na svakom cosku. Sve te brojke lepo izgledaju kada se stave na papir ali u praksi to bash i nije tako. Retko ko ovde kod nas ima pare da iskeshira ceo projekat i ti najveci investitori dizu kredite i zidaju.

Edite: inache moje misljenje je da je realna cena kvadrata od 900 do 1200e, u izgradnji 700 - 800e.

Edited by Goga[TT]
bnlsignature.jpg
Link to comment
Share on other sites

cekaj,zaista mislis da su se skupili svi investitori,seli i dogovorili da ce manje stanova da zidaju kako bi drzali cenu na trazistu? to mozda,da postoji 5 ljudi u srbiji koji se time bave.

mitch, ti i igi ne pričate o istom biznisu. to što tvoj ćale (il ko već) radi je pilićarenje (nhf) i naravno da ne mora svako ko sruši kuću i na istom placu izgradi četvorospratnicu da bude u građevinskoj mafiji. ali ti sitni investitori nisu u stanju da ozbiljnije utiču na tržište jer prosto ne mogu da sagrade dovoljno stanova.

tržište stanova u beogradu kreira i manje od pet entiteta. ja ne mogu da se setim više od tri: demokratska stranka (preko direkcije za građevinsko zemljište), energoprojekt i napred. mišković se nije mešao u taj segment tržišta pre priče oko belvila i univerzijade, što je lapanje na nekoliko nivoa (stanovi su samo jedan od njih) i mnogo je sofisticiranija kombinacija od ove "dozvolu za atraktivne lokacije mogu da dobiju samo moji ljudi" varijante koju forsira tzv. građevinska mafija.

zapitaj se zašto nijedan ozbiljan strani investitor nije sagradio stambeni blok u beogradu, kad već imamo marže koje ne postoje nigde u svetu (500% profit pre poreza na pojedinim lokacijama). nisu se setili, ne znaju koje su zarade, glupi su? ili možda ne mogu da dobiju potrebne dozvole jer oni koji ih izdaju rade samo sa svojim ljudima i namerno održavaju nizak nivo ponude?

razumem tvoju potrebu da odbraniš porodični biznis ali ne budi naivan. niko ne kaže da su svi korumpirani, ali glavni igrači svakako jesu.

Edited by Ivan
Link to comment
Share on other sites

haha,nije porodicni biznis... :) a jos manje branim,nego pokusavam da sagledam i iz drugog ugla. jer kod nas je uvek bilo i bice,aaa lopovi,kriminalci itd. i sad prica o nekakvom dogovaranju cena kod nekretnina. to je moguce naravno,ali koliko god ti mislio da ti ''pilicari'' ne uticu na trziste,zapravo je totalno suprotno. vi samo gledate te velike blokove,sto se gradi po nbgu i npr ona zgrada kod hotela moskve. to naravno da grade vece kompanije,a sta je sa npr zarkovom,mirijevom itd. ti ''pilicari'' zapravo sagrade po 20tak stanova u jednoj zgradi,nikako cetvorospratnice. a takvih zgrada ima pun kurac po oglasima.

niko ne spori korumpiranost,ja sam i sam rekao da je ima u svim sferama posla,pa tako i u nekretninama. zalosno je jedino sto je sve to ''legalno'' po zakonu,o tome sam pricao. a onda je igi uleteo sa ''monopolom'' nad stanovima u beogradu. jednostavno,monopol nije ni potreban jer je kupaca bilo vise od same ponude stanova. cista logika nalaze da je trebalo graditi jos,kako bi se jos para izvuklo. i opet bi ljudi placali 2000eur kvadrat. sve je to bilo do sad,do ove krize.

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

ako negde postoji izraziti višak tražnje, a tržište funkcioniše normalno, vrlo brzo se mobilišu postojeće i osnivaju nove kompanije da bi zadovoljile tu tražnju. kod nas se to ne dešava jer kartel o kojem sam pisao to stopira. prosto ko pasulj.

Link to comment
Share on other sites

znam da je vitjin tjale ex-specijalac, ali nisam ni slutio da je tako savrsheno u zarkovu po pitanju kriminala, gde izgleda nema mafije i mali privrednici slobodno biju borbu da zadovolje svakog kupca ;)

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...